Keskustan koulun ala-asteen oppilailla on sellainen muoti, että he eivät viitsi laittaa ulkohousuja päälle lainkaan koulujen välituntien ja koulumatkojen ajaksi. Näin kylminäkin aikoina, jolloin aamuisin on pakkasta kouluun mennään verkkarit tai collegehousut päällä. Sukatkin usein ohuita, pelkkiä nilkkasukkia. Eikö vanhemmilla ja opettajilla ole minkäänlaista auktoriteettia, kun jopa kolmasluokkalaiset jäädyttävät itsensä? Tällaisesta toiminnasta pitäisi määrätä kyseisille oppilaille jälki-istuntoa, että touhu saadaan loppumaan. Eikö opettajilla ja oppilaiden vanhemmilla ole yhtään munaa puuttua tähän??
Lasten vanhemmat ja opettajat hävetkää!!
5
168
Vastaukset
- vapoo
Nykynuorilla usein ongelma se, etteivät vanhemmat osaa laittaa lapsilleen mitään rajoja. Monella nuorella tulee paskat housuihin, kun työelämässä joku 60v vanha patu vähän ärähtää ja ollaan heti kuukauden sairaslomalla, kun pääkoppa ei kestä sitä, kun arvostellaan.
- vässykkäsukupolvi
Onko ihme, kun moni vanhemmista samanlaisia vässyköitä.
- monilapsilaiska
Vanhemmat liian kilttejä nykyisin. Kuskaavat lastansa harrastuksiin Raumalle ja Poriin asti. Eri asia, jos lapsella on halua ja todellista kykyä esim. jalkapallossa tai jääkiekossa pärjätä. Nämä kaikenmaailman tankotanssit, telinevoimistelut ovat aivan turhia harrastuksia. Ei niillä pääse tienaamaan koskaan, vaikka kuinka pärjäisi. Ei mitään järkeä polttaa bensaa ja ajella turhaan. Lisäksi viikkorahaa ei tule antaa lapselle yhtään, ellei hän siivoa ahkerasti, tee ruokaa yms. kotitalousjuttuja. Kännykän käyttöäkin tulee rajoittaa ja koulussa tulee menestyä, jos ei menesty, niin se on yleensä vain omasta lapsen laiskuudesta kiinni.
- eiosatahahallita
Sääliksi käy näitä nykysukupolvia, joista ei ole mihinkään. 40-60-luvuilla syntyneet olivat hyviä ihmisiä. Pärjäävät työelämässä ja elämässä muutenkin. Sitä nuoremmilla ei ole muuta kuin avioeroja. Eurajoellakin jo yllättävän monen 4-7v lapsen vanhemmista moni on eronnut. Ei hallita omaa elämää lainkaan ja sama meno jatkuu ja vain pahenee seuraavilla sukupolvilla. Monessa työpaikassakin se näkyy jatkuvina vikaseisokkeina, kun 70-80- luvuilla syntyneet eivät omaa minkäänlaista järkeä ja älyä hoitaa tehtäviä, koska suurin osa vanhemmasta polvesta on eläkkeellä, eikä heillä ole enää siksi antaa kultaisia neuvoja nuoremmilleen.
- kiusaajat
Ei uskalleta poiketa massasta. Sen takia ei pidetä ulkohousuja. Itselle opetettiin nyrkkeilyä ja muita tappelutaitoja, kun olin lapsi. Siksi ei kukaan uskaltanut kiusata. Hakkasin kerran 2v vanhemman pojan, kun yritti kiusata. Sen jälkeen meistä tuli hyvät kaverit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2172889
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1302856En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.791826Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va771447Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2371362- 471108
- 991021
- 111899
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6853- 46843