Voisikohan siihen saada jotain iloa kun tuntuu et olisi sotilaparaatissa niin jäykkää . Joulupukki kuuluis kyllä kuvaan reki ja tontut yhteislaulua . Vanhaa kunniottaen tuoda se 2000 luvulle ......!
Joulurauhan julistus
sotka7
441514
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Ei kaikkea tarvitae muuttaa.
Tarvitteehan. Seuraava joulurauha julistetaan matujen kunniaksi arabiaksi ja tilaisuus päättyy suureen joukkopyllistelyyn.
Miehet voi ainakin pitää lakin päässä. Naiset ei noudata enää mitään perinteisiä tapoja, mutta miesten pitäisi noudattaa iänikuisia epätasa-arvoisia tapoja ja riisua lakki vaikka olisi kuinka kova pakkanen.
pitäkää ihmeessä lakit päässä syödessäkin ei korvat palellu,Tonttu leikitkin sopis varmaan ihan nykymiehille hyvin tilanteessa kuin tilanteessa.
Teillä tonttuakoillahan ei tapahtuisi mitään vahinkoa vaikka pää paleltuisikin.
Pitääkö naiset syödessäänkin lakin päässä? No tietysti miehetkin saa sitten saa pitää, tasa-arvoahan te femakot ajatte.
Kerrohan idiootti yksikin järkiperuste miksi miesten pitäisi riisua lakki missään missä naisten ei.
Pitääkö naiset syödessäänkin lakin päässä? No tietysti miehetkin saa sitten saa pitää, tasa-arvoahan te femakot ajatte.
Kerrohan idiootti yksikin järkiperuste miksi miesten pitäisi riisua lakki missään missä naisten ei.
Kohta pukuduttekin nigabiin, vain silmät näkyy kun haluatte maan musuja täyteen.
Antaa sen nyt olla vaan. Kyllä se kohta julistus kohta kielletään kokonaan varmaan uskonnollisista syistä.
Vain Suomessa se on näin uskonnollinen. Joulu on alunperin ollut "pakanajuhla", mutta sen on kristinuskonto ominut itselleen.
Ai Saatana että oot tyhmä!
Pisa -tulokset laskee sinun takia.
Varmaan laskee sun takiasi, jos ajattelit että joulu on vain kristittyjen juhla.
Perinteisesti vain Suomessa joulurauhaa ja itsenäisyyspäivää juhlistetaan niinkuin hautajaisia jossain muualla. Monissa maissa itsenäisyys ja joulu ovat iloisia asioita.
Joulu on alunperin talvipäivän seisauksen juhla sen omineissa uskonnoissakin. Kaikissa kulttuureissa ei silti käydä haudoilla laskemassa, kuinka monta kynttilää entinen naapuri on saanut...
Todella ajatelematonta koko jouluhössötys kun mietitään kuinkapaljon täällä on muslimeja. Pitäisi vähänajatella omaa napaa pidemälle ja antaa ne rahat jotka turunkin kaupunki käyttää jouluun annettaisiin näille sotaa paossa oleville hädänalaisille poloille.
Juuri sinunkaltaisten takia joulurauhan julistusta turvaamaan vaaditaan poliisit ja armeija!
Skinejä-natseja varten ovat turvaamassa suomalaisten ja ulkomaalaisten joulurauhaa
Tämä joulurauhanjuistus on hyvä ihan tällaisenaan. Joulupukki on satuhahmo kuten tontutkin....ei heitä tässä tilaisuudessa jäänyt kaipaamaan. Julistushan kuului " Huomenna on meidän Herramme ja Vapahtajamme syntymäpäivä.....Jumala tuli ihmiseksi se ei ole satua vaan totisinta totta!
Satuolento aivan kuin joulupukkikin,
Niinhän Sinä luulet.
Voinpahan sanoa, että maahantunkeutujat ovat jo päässeet päämääräänsä: en enää uskalla tuonne Turun joulurauhanjulistukseen lähteä. Kiitos hallitus!
Matuloisten tuomaa jännitettä ilmassa!
Nyt siitä sentään kerrotaan toisin kuin 2016 joulurauhan julistuksessa. Silloin selvittiin hämmästellen armeija paikalla oloa helikopterein ja katujen tukkimisin rekoin. Tosin elokuussa kurkunleikkaaja onnistui Kauppatorilla.
Nauttikaatte paikalle menijät tilaisuudesta älkää antako Arkkihiipparin neuvoja noudattaen pelolle valtaa, varustautukaa avainten kilistelyllä ja käykää dialogia (tosin kieli epäselvä).
Rauhaa Joulurauhan julistukseen.
Matu oli satuilemassa kirkossakin ennen joulurauhan julistusta. väitti että Suomi oli ensimmäinen maa ilman sotaa Irakista lähdön jälkeen. Koko Eurooppako muka sodassa, olisi vaan kertonut rehellisesti että täällä suvakki-idiootit antaa eniten rahaa ja kaiken muunkin ilmaiseksi.
Muistakaa suurin uhka on edelleen rasistit. Teidän kirjoitukset jo paljastavat teidät rasisteiksi.
Ulkomaalaiset ovat rauhaa rakastavia toisin kuin rasistit
Hyvä kun tajusit, ei kaikki ulkomaalaiset ole rasisteja vaikka musut ovatkin, eihän suomalaisistakaan kaikki ole väkivaltaisia rasisteja vaikka suvakit ovat.
Voi sitä onnenpäivää kun turkuun saadaan suurmoskeija loppuu rasistien mellakointi.
Suomi tarvitsisi vahvan musli presidentin ja sharian lait.
rasistius on rumaa hävetkää rasistit
Jeesus on samanlainen satuolento kuin joulupukki. Eli vietämme satuolennon syntymäpäivää.
Jeesus Kristus elää ja tulee pian takaisin tuomitsemaan eläviä ja kuolleita.
Jeesus ei syntynyt jouluna eikä Hän ole kehottanut syntymäpäiväänsä viettämään. Joulupukkihahmo on saatana joka pilkkaa Jeesusta.
Älä jää epäuskoosi vaan lue Raamattu se on elävä ja voimallinen Jumalan Sana
Raamattu on huuhaata, kuvitteellinen kirja,
Mitäs satuolentoja muitten uskontojen olennot onkaan.
Tuohon julistukseen pitäisi tehdä muutos. Nyt julistetaan ainoastaan turun kaupungille joulurauha. Pitäisi julistaa kaikille kuulijoille.
Suomi on liian konservatiivinen muutoksille että tollainen sopii paremmin. Onhan se todellakin aika koomista että joulurauha kuulutetaan tuollaisella lähes huutamisella ja uhkaamisella: "se joka tätä rauhaa rikkoo....", joka itsessään jo rikkoo joulurauhan! :D
Niin ja Joulupukin vois ympätä sinun hautajaisiin myös, ja lapsille joku kalaonginta.
Ota järki käteen suvakkihomo.
Harvoin rasistihinttari on tullut toimeen muiden ihmisten kanssa. Tuskin edes itsensä kanssa!
Mistä sinä tiedät? Fedoraa löysemmälle apina
Onneksi turkulaiset eivät tarvitse tonttulakkia juolurauhatilaisuudessaan, koska hehän näyttävät aivan tontuilta ilman lakkiakin. Lisää huvittavuutta herättää, kun turkulaiset soittavat tilaisuudessa Porilaisten marssin ikään kuin kunniaksi Porin Ässille, koska Tepsi ei menesty.
Ei minua kiinnosta kenenkään paska tai perse. Kamelinpaska on vienyt suomen häiritsevään tilaan radikaalisillaan päättäjillään ketkä organisoivat kamelinpersettä alemman luokan oleskelijoille. He levittävät kamelinpaskaa ihmisten elimistöön ja varastavat näiden kotoota omaisuutta mitä he ei tiedä edes olevan ja tekevät lisää kamelinpersettä tällä ja tuhoavat kaiken elävän kissojen ja kamelien eteen.
Jouluna juhlitaan Kristuksen syntymää. Joulupukki ja tontut ovat satuhahmoja mutta Jeesus on todellinen Vapahtaja.
Olisi rienausta tuoda tonttuja ja pukkeja joulurahan julistukseen. Vanha perinne, jota ei ole mitään syytä muuttaa.
Eikös syntymäkin pitäisi olla iloinen asia, mutta ei minulla ole tarvetta muuttaa ainakaan musujen takia. Joulu saisi yleensäkin olla iloisempi asia, mutta mahtuu siihen yksi synkistelykin haudoilla käynnin lisäksi. Vähän kuin itsenäisyyspäivä, muissa maissa iloinen juhla, Suomessa turhan vakavaa.
Joulu ja itsenäisyyspäivä ovat arvokkaita juhlia, ja sellaisina tulee pysyä. En ymmärrä mitä synkistelyä on haudoilla käynti, haustausmaat upeita illalla pimeässä kun kynttilät palavat, mielestäni se on vuoden hienoinpia lyhyitä hetkiä kun käydään lähimmäisten kanssa viemässä haudoille kynttilöitä ja muistellaan lämmöllä pois nukkuneita.
Uusi joulu on taas edessä päin, ehkä.
Nyt olisi hyvä keskittyä tähän linkin asiaan:
http://Jeesus-on-Herra.com/onko-viimeinen-vuosi/
Onko seuraavana jo viimeinen vuosi?
Ei sekoiteta kristillistä sanomaa, ja iloa ihmisoikeuksista puhumattakaan.
Tässä on hyvä (englanniksi) ohje kristityille vanhemmille, mitä kertoa joulupukista.
https://creationtoday.org/santa-claus-and-christian-kids-whats-a-parent-to-do/
Utelias kysymys: näkyikö siellä Turussa joulurauhanjulistusta turvaavia kuormautoja kaduilla poikittain tai muuta islamin vastaista?
Mitä ankeampi tunnelma, sitä hienompi julha suomalaisten mielestä!
Muistattehan sen Putous ohjelman TV-mainoksen jostakin sukujuhlasta. Lihava ukko laulaa ankeaa laulua ja lausuu runoja. Apeat vieraat katselevat seinille ja huokailevat.
Sellaisia ne on nämä härmälandian karnevaalit!