Nilkat ja sääret kutiavat että ei toista tolkkua

Vanha.Kalle

Ihossa ei näy mitään erityistä.
Silti pitää hampaat irvessä vaatteiden läpi kynsiä ja jynssätä kopia alituiseen, eikä sekään helpota kutiamista, päinvastoin. Pitkät kalsarit vaihtaessa lahkeista pelmahtaa kuin valkoista perunajauhoa.
Mikä tauti vanhaan on nyt iskenyt, ja mikä tähän vaivaan mahtaisi auttaa?

7

612

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jotenkinäin

      Voi olla psoriasis tai tosi kuiva iho. Kannattaa rasvailla ja välttää saippuaa pesussa.

    • arkinen.ihminen

      Huuhteluaineen käyttö.

    • Anonyymi

      Pihkamummolta pihkavoidetta. Kutinat lähtee ja iho ei ole kuiva.
      50ml purkki postikuluineen 23 €.
      [email protected]

    • Anonyymi

      Sama täällä! Auttoi kun aamuisin, heti suihkun jälkeen, ennen kuivaamatta sääriäni, levitin niille vaseliinia. Vain se loi tarpeeksi tukevan kosteussuojan ja poisti kuivumisesta aiheutuneen tuskaisan kutinan.

      • Anonyymi

        Laitoit suoraan märälle iholle? Et yhtään taputellut kuivaksi?

        Minulla myös tuota. Todellakin housuista ihannpöllähtää valkoinen hilsepilvi. On perushilsettä ja myös kuin perunajauhon tyylistä. Inhottava vaiva rasvauksella saan ok, mutta palaa heti jos jää välistä. Olen käyttänyt perusrasvaa. Käytin välillä myös sienirasvaa, jolla sama vaikutus. Tehoaa kun käyttää, mutta palaa kun lopettaa. Kävi sienikin mielessä, mutta ilmeisesti ei kuiteskaan ole.


    • Anonyymi

      Luulisin, että Malassezia. Rasvahiiva. Luulisin, että paksu, tönkkö rasva (vaseliini, kookosrasva) ei kelpaa sille ravinnoksi, mutta notkean kasvirasvan vaikutuksesta saattaa riehaantua rehottamaan lisää.

      Tervashampoo on yksi mahdollinen konsti tapella vastaan.

    • Anonyymi

      Voi olla hyvä joskus pestä sukat ja alusvaatteet lämpimämmässä vedessä kuin suositellaan. Onko mahdollista, että hilsesieni tai home tai bakteeri pesiytyy vaatteisiin, jos ei ikinä pestä eikä huuhdota kuumalla vedellä?

      Joku rasva saattaa kiihdyttää tulehdusta. Joku sammuttaa sitä. Ehkä kasviöljy pahentaa tulehdusta, ja vaseliini vähentää? Joten apua saattaa olla erilaisten rasvojen ja erilaisten pesuaineiden kokeilusta. Ph-neutraali pesuaine iholle välillä, ja välillä tervashampoo? Välillä vaseliinia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      188
      5081
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1731
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1616
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1497
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1433
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      50
      1137
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1084
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      299
      957
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      192
      932
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      800
    Aihe