Käykö ikäluokkani alkossa aktiivisesti?

Kävin tänään alkossa ja huomasin että siellä oli poikkeuksellisen paljon ihmisiä ostamassa alkoholipitoista juotavaa.Kun nyt jälkeenpäin mietin että olivatko muut asiakkaat minua vanhempia vai minua nuorempia niin sanoisin että he olivat minun ikäisiäni tai minua vanhempia.Tämä ei kuitenkaan tunnu loogiselta sillä olettaisin ikäni perusteella että muut asiakkaat ovat keskimäärin minua nuorempia.
Muisti voi olla valikoiva mutta mikä on totuus?Käykö ikäluokkani ihmiset alkossa tavallista useammin vai onko muistini valikoiva?
593
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kohta lähden kauppaan ja pistäydyn myös Alkossa. Jos joudan illalla tulla näille palstoille, kerron empiirisen tutkintani tuloksen. Jos nyt ajattelen mikä on tuntumani edellisiltä käynneiltä, niin kaikenikäisiä siellä käy. Kokonaisia perheitä lasten kanssa, nuoria paperinnäyttäjiä ja vanhahkoja, kuten itse. Mutta dokun näköisiä en ole nykyisin huomannut.

Äänestä

Nyt on kaupassa käyty ja luulin loppupäivän kiireen johtuvan pitkästä lenkistä. Mennä nyt tuonne kun sataa ja rajuaa niin, että kohta lentää suoja terassikalusteiden päältä. Ja on kuusikin terassilla, vielä on pystyssä mutta heiluu uhkaavasti.
Alkossa oli kaikenikäisiä, ei mitään ruuhkaa. Iso kyltti oli ovella. Käytäthän alkon omia kärryjä. No en käyttänyt, vaan menin sinne kaupan kärryineni, kun oli kolme täysinäistä, painavaa pussia. Ymmärrän kyllä että toiset varastavat, mutta olen siinä kauppakeskuksessa säännöllisesti käynyt pari kertaa viikossa parikymmentä vuotta. Tarkastakoot, jos epäilevät.
Johtuu siitä, että olin kerran ottanut kärryn irti 50 senttisellä ja piipahdin vessaan. Sillä aikana kärry hävisi ulkopuolelta ja kauppakassini oli nakattu sivuun. En jätä toiste tyhjää enkä täyttä.

Äänestä

Nyt kun eilen vaivanneeseen kysymykseen on tullut vastaus ja juomat juotu niin voinkin siirtyä vähitellen varsinaisen joulun viettoon.Seuraavina päivinä menen valmiin pöydän ääreen syömään.Lahjaksi saan pari konvehtirasiaa niin ettei lahjojen suhteen ole enää sellaista
jännitystä kuin lapsena.
Tässä välissä voi katsella tv:tä,kuunnella jouluradiota tai laulaa HoosiAnnaa.Täälläkin lunta tullut koko päivän niin että hyvä päivä olla sisällä eikä enää tarvitse mitään ostaa kun kaikki on joostettu.

Äänestä

Myykö alko maitoa? Järkesi on sillä tasolla.

Äänestä

Verot maksettu joulun ajalta ja kohta menen maksamaan vuodenvaihtumiseen liittyvät verot. Eipä tule käytyä joka kuukausi alkossa. Ostan aina useamman pullon niin säästyy aikaa ja vaivaa. Perus-setti on aina kaapissa valmiina. Rommia, vodkaa ja jotain viiniä tai ligööriä vieraiden varalle. Käyn siis harvemmin mutta ostan enemmän kerralla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pekkapuupea kirjoitti:

Kävin tänään alkossa ja huomasin että siellä oli poikkeuksellisen paljon ihmisiä ostamassa alkoholipitoista juotavaa.Kun nyt jälkeenpäin mietin että olivatko muut asiakkaat minua vanhempia vai minua nuorempia niin sanoisin että he olivat minun ikäisiäni tai minua vanhempia.Tämä ei kuitenkaan tunnu loogiselta sillä olettaisin ikäni perusteella että muut asiakkaat ovat keskimäärin minua nuorempia.
Muisti voi olla valikoiva mutta mikä on totuus?Käykö ikäluokkani ihmiset alkossa tavallista useammin vai onko muistini valikoiva?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu