(1917/18), oli muka tehnyt liian rauhanomaisesti ja siksi 1919 aloitti liittolaistensa kanssa epäonnistuneen Pietarin valloituksen !?
Suomessa taas valtiollinen poliisi sanoi tappaneensa O.V. Kuusisen ,rohkeimman ittsenäisyysajajan !?
Viro tappoi itsenäistäjän ;Viktor Kingissin 1922
10
179
Vastaukset
- vbsmhamamhab
Ai niin, Suomihan täyttää vasta 100 vuotta 1919,kun Saksa lopetti hallitsemasta Suoemea ministereillään ja puolustusvoiman kometajuudesta !?
Vain tiedosksi !?
Päivää hakkeri !? - Abrahamm
Suomen valtiollinen poliisi halusi itsenäisyyttä ajaneen Otto Ville Kuusisen tappaa , vaikka ei ollut syyllistynyt mihinkään,kansalaissodassakaan, oliko liian demokraattinen kansanedustaja !?
Vai oli Kuusinen "liian demokraattinen kansanedustaja". Paettuaan Moskovaan Kuusinen halusi kommunistista kumousta myös Suomeen. Hän totesi, että "työväen on valmistauduttava aseelliseen vallankumoukseen, eikä pyrittävä vanhaan eduskunnalliseen taisteluun..." Lisäksi hän hahmotteli Suomeen "rutaista työväen diktatuuria".
Kuusinen itse ylpeästi sanoitui irti demokratiasta ja halusi tilalle diktaruurin. Si se siitä miksikään muuksi muutu, vaikka miten yrittäisit valehdella ja kääntää asioita päälaelleen.- Abrahamm
Kuusinen ei paennut vaan sai tehtävän ottaa yhteyttä Englantilaisiin Vienanmerellä, joiden suojeluksessa oli Suomalaisia. Suomen oikeisto esti Kuusisen palaamisen ja Valtiollinen poliisi ilmoitti jo tappaneensa mutta olikin väärä henkilö !=? Kuusinen kävi Suomessa ainakin kaksikertaa, salaa !?
- Abrahamm
Viron on turha kaupata Keisarinaikaisia ja todellisia miehityksiä nyky Venäläisille,olisi jo aika puhua totta omistakin teoista !?
- Abrahamm
Jos Lenin sanoi demareille ottakaa valta, niin se tarkoitti että se jo demokraattisesti heille kuului 103 kansanedustopaikalla ja oikeisto laittomilla vaaleillakin 98 paikalla !? (Epäiltiin vaali vilppiä oikeiston taholta !?)
- Kyllöne
Abrahamm yrittää sotahulluna kylvää vihaa pieniä naapurimaitamme kohtaan. Teillä äärioikeistolaisilla on aina jokin vihan kohde.
Me vasemmistolaiset pyrimme luomaan hyvät suhteet kaikkiin naapurimaihin. Miksi olet äärioikeiston asiamies? - Abrahamm
Viron koaliition Pietarin valloitussota yritys 1919, oli suurin virhe itsenäisyydelle ja pelastui rauhaan myöntymisellä !?
- Abrahamm
Viro on myös pyyhkäissyt historiastaan Gestabon yhteistyön, mm. 20000 vanki-ja rotuteloituksissa !?
- Nazitvidduun
Se on historiaa, mutta nyky-Venäjä tukee eurooppalaisia uusnatsiorganisaatioita. Miksi vaikenet siitä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.2557157Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on363747PropsApp Koodi
Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset23298Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a663071Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,1072758Tämä on persut
Persut kannattavat koko Suomen alueiden luovuttamista Venäjälle. Kannattavat myöskin väestönvaihtoa suomalaisten ja ven102656IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-422398Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.462165- 651908
- 961801