Viro tappoi itsenäistäjän ;Viktor Kingissin 1922

Abrahamm

(1917/18), oli muka tehnyt liian rauhanomaisesti ja siksi 1919 aloitti liittolaistensa kanssa epäonnistuneen Pietarin valloituksen !?
Suomessa taas valtiollinen poliisi sanoi tappaneensa O.V. Kuusisen ,rohkeimman ittsenäisyysajajan !?

10

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vbsmhamamhab

      Ai niin, Suomihan täyttää vasta 100 vuotta 1919,kun Saksa lopetti hallitsemasta Suoemea ministereillään ja puolustusvoiman kometajuudesta !?
      Vain tiedosksi !?

      Päivää hakkeri !?

    • Abrahamm

      Suomen valtiollinen poliisi halusi itsenäisyyttä ajaneen Otto Ville Kuusisen tappaa , vaikka ei ollut syyllistynyt mihinkään,kansalaissodassakaan, oliko liian demokraattinen kansanedustaja !?

      • Vai oli Kuusinen "liian demokraattinen kansanedustaja". Paettuaan Moskovaan Kuusinen halusi kommunistista kumousta myös Suomeen. Hän totesi, että "työväen on valmistauduttava aseelliseen vallankumoukseen, eikä pyrittävä vanhaan eduskunnalliseen taisteluun..." Lisäksi hän hahmotteli Suomeen "rutaista työväen diktatuuria".

        Kuusinen itse ylpeästi sanoitui irti demokratiasta ja halusi tilalle diktaruurin. Si se siitä miksikään muuksi muutu, vaikka miten yrittäisit valehdella ja kääntää asioita päälaelleen.


      • Abrahamm

        Kuusinen ei paennut vaan sai tehtävän ottaa yhteyttä Englantilaisiin Vienanmerellä, joiden suojeluksessa oli Suomalaisia. Suomen oikeisto esti Kuusisen palaamisen ja Valtiollinen poliisi ilmoitti jo tappaneensa mutta olikin väärä henkilö !=? Kuusinen kävi Suomessa ainakin kaksikertaa, salaa !?


    • Abrahamm

      Viron on turha kaupata Keisarinaikaisia ja todellisia miehityksiä nyky Venäläisille,olisi jo aika puhua totta omistakin teoista !?

    • Abrahamm

      Jos Lenin sanoi demareille ottakaa valta, niin se tarkoitti että se jo demokraattisesti heille kuului 103 kansanedustopaikalla ja oikeisto laittomilla vaaleillakin 98 paikalla !? (Epäiltiin vaali vilppiä oikeiston taholta !?)

    • Kyllöne

      Abrahamm yrittää sotahulluna kylvää vihaa pieniä naapurimaitamme kohtaan. Teillä äärioikeistolaisilla on aina jokin vihan kohde.

      Me vasemmistolaiset pyrimme luomaan hyvät suhteet kaikkiin naapurimaihin. Miksi olet äärioikeiston asiamies?

    • Abrahamm

      Viron koaliition Pietarin valloitussota yritys 1919, oli suurin virhe itsenäisyydelle ja pelastui rauhaan myöntymisellä !?

    • Abrahamm

      Viro on myös pyyhkäissyt historiastaan Gestabon yhteistyön, mm. 20000 vanki-ja rotuteloituksissa !?

      • Nazitvidduun

        Se on historiaa, mutta nyky-Venäjä tukee eurooppalaisia uusnatsiorganisaatioita. Miksi vaikenet siitä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      426
      8107
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      114
      5618
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      115
      4674
    4. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      199
      4505
    5. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      33
      4478
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3977
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3873
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      77
      3747
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      42
      3679
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      85
      3491
    Aihe