Verollinen nosto?

tietämätön2

Hei! Nostin Aktia Solida B rahastosta 200€, sain Aktialta kirjeen jossa lukee Hankinta-arvo -183,72€, Osuudet -108,5776, Osuuden arvo 1,8420, Palkkio 1,00 sekä Maksetaan 199,00€. Lopussa lukee että Voitto/Tappio 15,28€. Pitääkö tästä siis maksaa veroa? Sekä koska se pitäisi maksaa jos tulee?. Markkina-arvo tällä kyseisellä rahastolla on 13.12.2017 1 166,47€.

3

795

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vakuusvaje

      Olet lunastanut rahastosta 108,5776 kappaletta osuuksia, jotka olet aikanaan hankkinut hintaan 183,72 €. Lunastushinta on 200 € ja lunastuskulut 1 €. Verotettava voitto on 200 - 1 - 183,72 = 15,28 €, josta menee veroa 30 % eli 4,58 euroa. Vero peritään ensi joulukuussa normaalina jäännösverona.

      Tosin jos et ole koko vuoden aikana myynyt mitään muita osuuksia tai osakkeita, tämä myynti on veroton. Verottomuus pätee, jos kaikkien myytyjen arvopapereiden yhteisarvo on ollut kaikkiaan alle tuhat euroa, ja tässähän kyse oli vain 200 eurosta.

      • Hei! Kiitos vastuksesta ja tämä oli ensimmäinen myynti/lunastus rahastosta, eli siis veroton?


      • Vakuusvaje

        Kyllä. Kun koko vuoden yhteenlaskettu myyntitulo jää alle tonnin, saatu voitto on pääsääntöisesti veroton.

        Minäkin myin perjantaina osakkeita hieman alle 1000 eurolla ja kun en ole muuta myynyt tänä vuonna, sain verotonta voittoa noin 750 euroa. Tällaiset pikkuedut kannattaa käyttää hyväksi, kun lainsäätäjä on ne meille armossaan antanut. Mutta kannattaa olla tarkkana, sillä jos se tuhannen euron raja ylittyy hiukankaan, voitot muuttuvat verollisiksi eikä mitään verotonta osuutta enää ole.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      46
      855
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      11
      843
    3. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      778
    4. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      42
      753
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      750
    6. 51
      647
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      597
    8. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      597
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      566
    10. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      111
      527
    11. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      28
      518
    12. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      18
      497
    13. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      495
    14. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      487
    15. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      44
      485
    16. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      63
      450
    17. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      437
    18. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      429
    19. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      33
      425
    20. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      17
      420
    Aihe