joulunvietto

miten te muut yksinäiset vietätte joulua?
787
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Hotellissa toisella paikkakunnalla. Tänään on hotellin joulupöytä ja huomenna kävelyretkiä vieraassa kaupungissa.

Äänestä

Joulu yksin kerrostaloyksiössä.Joulu tulee ja joulu menee.
Radio Dei ja Patmos Radio lähettävät hyvää joulu ohjelmaa niitä kuuntelen.
Jouluruokaa syön glögiä juon.Raitis joulu.Ei tässä ongelmaa ole.
Tähän yksinäiseen elämään on jo tottunut.
Hiljennyn muistamaan joulun sanomaa.

1Äänestä
  • vanha-äijä- Minä ole jo tällainen vanha muija ja olen Radio Patmoksen ystävä. Sunnuntai-iltaisin Maan ja taivaan välitä on supersuosikkini. Ei me Jumalan lapset olla koskaan yksin vaan meidän kanssamme on Isä, Poika ja Pyhä Henki. kerrostaloyksiössä minäkin asutelen. En kyllä koe yksinäisyyttä.

    Äänestä

Yksin kotona oleillen, lukien ja musiikkia kuunnellen. Päivällä kävin pitkällä kävelyllä kauniista säästä nauttien. Joulu on ensimmäinen ilman äitiä. Tämä kuoli vuosi sitten heti joulun jälkeen. Siksi joulu on nyt myös ikävä ja surullinen. Itku on herkässä, mutta saanpahan itkeä rauhassa ja muistella menneitä jouluja. Kohta otan unilääkkeen ja käyn nukkumaan. Selvisin tästä päivästä. Tälläinen joulu minulla. Ensi jouluna lähden jonnekin matkalle. Silloin ehkä muutenkin jo helpompaa. Tiedän, etten ole ainoa, jolle tämä joulu ei ole eri syistä johtuen mikään ilon ja valon juhla. Elämään kuuluu myös varjoja, ikävää ja kyyneleitä olipa arki tai juhla. Siitäkin huolimatta hyvää joulua kaikille!

Äänestä

Olin tänään töissä, sai samalla vähän muuta ajateltavaa, ettei tarvinnut omia murheita murehtia.

Joulumieli ollut kateissa, mutta ehkäpä se vielä nousee pintaan. Haudoille kävin iltasella viemässä kynttilöitä. Kauniisti kynttilät loistivat valkoisilla hangilla.

Hyvää Joulua Kaikille Palstalaisille! Toivon että saatte jokainen viettää mukavan ja rentouttavan joulun, kukin tyylillään!

Äänestä

Kylpylässä Virossa, edulliset hinnat. Täällä on ahkerat duunarit, hoidot alkoi jo aamulla. Hoitoon - syömään - hoitoon, siinä se aika kuluu.

Äänestä
  • Noin minäkin taidan tehdä ensi jouluna!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


määyx kirjoitti:

miten te muut yksinäiset vietätte joulua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu