Jouluaattona poikien mieli katkeroituu entisestään kun muut viettävät mukavaa joulua perheidensä parissa ja peräkammarin pojilla seurana on ainoastaan kiljupönttö ja netti, josta voi seurata vaikkapa Jasminin ja Martinan kuulumisia ja kauniita kuvia.
Palstan peräkammarin poikien joulu
naurustaeituleloppua
9263
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Totta puhut. Peräkammarissa alkaa kateus nostaa päätään kun näemme celebrity modelin kömpineen alas vinttikomerosta ja aloittaneen pyllistelyn paikalliselle vanhukselle jolla on aikuisia lapsia ja muutama avioliitto takana. Täydellinen pari, loisteliasta elämää ja kotitekoisia laatikkoruokia. Onneksi pääsemme nauttimaan tästä ikäänkuin varkain seuraamalla celebrity modelin instaa.
Oi miten kiva että aloittaja muistaa ilahduttaa omien joulukiireittensä keskelläkin peräkammarin poikia ja vaikka kuinka monennen kerran. Se on hienoa se. Ja hyvää joulua hänelle myös.
Hyvää joulua Jasminille, joka on päässyt elämän makuun kömmittyään vinttikomerosta alas. Tämäkin aloitus osoittaa, että vinttikopperon vanhapiika-hellittelynimi käy hänen hermoilleen.
Kaikella ystävyydellä nyt tämä arvaus meni ihan pepulleen. Kammarin tyttö käy tällä palstalla hyvin harvoin, mutta nyt kävin hyvää joulua toivottamassa. Pian joulusaunaan ja joulun viettoon. Äläkä ole noin epäluuloinen...
Olen tälle joululle tehnyt samanlaisen järjestelyn kuin Jasmin, koska pidän häntä esikuvanani. Eli olen vuokrannut homeisen rintamamiestalon, asettanut alakertaan kiikkustuolin jossa äitini istuu ja kutoo sukkia sekä seuraa silmä kovana tätä palstaa, yläkertaan olen virittänyt hetekan ja halvan lastulevyrunkoisen kaapin mäntyovella jonka sisään olen järjestänyt kuusi nyppyistä neuletta värijärjestykseen. Seuraavaksi avaan instagramin ja alan postaamaan pärstäni kuvia hirvittävä tekovirne päällä. Bioon kirjoitan kaikki elämäni tärkeimmät asiat: tittelin: celebrity model, real foodie, horoskoopin: leijona, sekä pari muuta tärkeää kommenttia jotka ovat vain minulle ja vain minulle ominaisia: rakastan elämää sekä olen rakastunut nainen.
Eipähän tässä mitään... Ei tarvii sietää kakaroiden kiljumista eikä ämmän nalkutusta.
Kiljuuko edes Nyrkki-Kyllikkisi onnesta kun annat sille kyytiä?
Oletko itse ehtinyt joulunviettoon lainkaan, vai päivysteletkö palstalla peräkamarin poikien kanssa ihan kuten arkenakin?
Kirjoitat hyvin tunnistettavasti, aina samat jankutukset...Pukkaako harhoja päälle? Oletko aivan ypöyksin joulunakin?
Ei tuo sinunkaan improvisointi kovin kummoista ole. Et taida olla jazzmiehiä. Samaa typerää toistoa aamusta iltaan ja illasta aamuun.