Onkohan Seat Leon ST 1,0 ecomotive Style Business kaikkein järkevin auto ostaa uutena ? N. 25000 eurolla huippuvarusteinen, taloudellinen ja tilava auto automaatilla ja viiden vuoden takuulla. Ei ihan heti tule fiksumpaa autoa mieleen tuohon hintaluokkaan. Tuleeko muille ?
Seat Leon ST 1,0 järkipeli ?
21
737
Vastaukset
- Leonion
Muutaman påivän asiaa miettien on pakko todeta, että on se todella hyvä auto Suomessa tuolla hinnalla. Jostain syystä vastaava maksaa Saksassakin paljon enemmän, vaikka siellä ei ole autoveroa.
- ecofriik
Mahtaako olla raketti vai nuhispumppu kolmi mukisella motilla?
- Ecomotive
Niin, auto kulkee GPS n mukaan 210km/h ja kiihtyy 9.7sekuntia 0-100km/h... Ajaahan ihmiset hybridi Auriksillakin, jotka ovat nuhapumppujen kuninkaita.
- Suosittelenkyllä
Kannattaa käydä koeajamassa. Voimaa on yllättävän hyvin muuten paitsi ihan alakierroksilla. Automaatissa se ei juuri haittaa, mutta manuaalilla joutuu yleensä hakeen vauhtia ykkösen kautta kadunkulmissakin, jos vauhti laskee alle 10 km/h . Onneksi manuaalissa on todella sujuva ykkösen synkronointi, joten ongelmaksi tuo ohut vääntö alle 1500 kierroksen alueella ei tule.
- NissanQashqai1600cc
No, auto kulkee yli 200km/h ja kiihtyy 9.7s0-100km/h. Vääntöä löytyy sen 200 Nm laajalla alueella. Pitää olla aika tunari kuski, jos ei saa tuota liikkumaan napakasti.
- 1.0TSI
Ja kuluttaa alle 4 l/100 km.
- Anonyymi
1.0TSI kirjoitti:
Ja kuluttaa alle 4 l/100 km.
Tuollahan ei ole mitään merkitystä.
- korppusaha
Suorituskyky on siis parempi kuin Golf mk3 2.0 GTI:llä (10.1s/198km/h)
- Skodaan
Vähänamu tykki eikä mikää nuhispumppelii, hintoo on kylla?
- Anonyymi
No parempi on Seat Leon 1.5TGI business style 130 evo. Hinta sama...
- Anonyymi
Espanjassa kasaan harsittua konsernitekniikkaa konsernilaadulla ja -luotettavuudella. Ei oikein vakuuta. Samaa ongelmallinen tsi ja dsg-tekniikka kuin muissakin konsernikotteroissa. Saattaa öljynsyönti ja sen virallinen mittaus tulla tutuksi. Kuka haluaa?
- Anonyymi
Ei voi verrata Toyotan huippulaatuun, eikä siitä johtuvaan suosioon. Espanjalainen manjaanalaatu ei jaksa kiinnostaa huippulaatuun tottunutta.
- Anonyymi
Olisikohan kohtapuoliin kovia nykyisen mallin häntiä koskevia Leon-tarjouksia luvassa, kun uuden korimallin Leonin pitäisi tulla kesän aikana myyntiin? Uutuuden osalta on ollut yllättävän hiljaista siihen nähden, että aika alkaa olla käsillä.
- Anonyymi
Mieluummin Seat kuin Sokota tai Volkkari.
- Anonyymi
Mites toi takuu?
Saako korjauskuluista plussa-pisteitä?- Anonyymi
Olipa varsin hölmö kysymys. Pitäisikö sinun saada plus-pisteitä korjauksesta jota et itse maksa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olipa varsin hölmö kysymys. Pitäisikö sinun saada plus-pisteitä korjauksesta jota et itse maksa?
Takuun loputtua asiakas maksaa, hölmö.
- Anonyymi
Paljonko on tehoa 1.0 moottorissa!
- Anonyymi
55 hv
- Anonyymi
1.0 tsi tehot 80--116 hv..
- Anonyymi
Kappas kummaa, kun edellisen kerran katsoin Leonien hintoja, niin alkaen-hinta oli puskettu juuri niukasti alle 20 tonnin psykologisen "kipurajan". Vaan nyt saa latoa vähintään sen pyöreät 22 tonnia saadakseen huokeimman Leonin. Kummaa kehitystä, en keksi muuta syytä kuin että uusi malli lienee jo kulman takana, ja sen lanseerauksessa halutaan pitää yllä mielikuvaa, että sen saa suunnileen samaan hintaan kuin väistyvän sukupolven (jonka hintaa on näin pumpattu valmiiksi ylöspäin)!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv282721- 1372516
- 1352114
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?1162113Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.121834Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161591368Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu291182Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo931162Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt891142Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno381098