Kauhajoen ja Ikaalisten pyhä yhteys.

Palstalla on usein kirjoitettu Kauhajoen ja Ikaalisten välisestä yhteydestä, joka ilmenee niin täällä virtuaalimaailmassa kuin myös sen ulkopuolisessa fyysisessä todellisuudessa. Näiden kahden paikkakunnan yhteyden merkitystä ei kuitenkaan keskustelusta huolimatta ole ehkä täysin käsitetty.

Kauhajokea ja Ikaalista yhdistää ylimaallinen kohtalonyhteys, jonka välikappaleita meistä monet ovat. Sukulaisuussuhteet kauhajokelaisten ja ikaalislaisten välillä ovat yksi osa tätä kohtalonyhteyttä, mutta kyse on laajemmasta ilmiöstä. Näiden kahden paikkakunnan asukkaiden elämät ovat kietoutuneet yhteen tavalla, jota ei pystytä täysin järjellä käsittämään. Luultavasti vasta tulevaisuus näyttää, mistä tässä kaikessa on kyse.

14

305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • avaruudessa_madonreikiä

      Kyse voi olla avaruudessa olevista madonrei'istä jotka vain sattumalta tulivat esiin Ikaalinen-Kauhajoki keississä

    • Kirjoittajien yhteinen tehtävä on raikastaa ilmaa molemmissa kunnissa.

    • Kinkkupiäry

      Haluaisin pieraista kinkkupierun oivatoikan naamarin sisälle.

      • Sitä naamarissani on ennestään, happea en enää käytä lainkaan.


      • ääiiiteeepyyyhkiiin

        Siinä taas koko ketju hullunKetelän vajakkilässytystä.


      • ääiiiteeepyyyhkiiin kirjoitti:

        Siinä taas koko ketju hullunKetelän vajakkilässytystä.

        Mutta erittäin asiallista ja järkeenkäypää.


    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      148
      1997
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      304
      1691
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1547
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1180
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      76
      1162
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      66
      1104
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      1027
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      987
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      926
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      23
      907
    Aihe