Sauli sanoi Kusettakaa kansaa, ja katso...

Tiedoksi normaaleille perheellisille, jotka on pakotettu ylityö ja pätkätyörumbaan, nollatuntisopimuksiin, niin ettei tahdo lapsia hoitoon ehtiä viedä.
Ennen näitä sopimuksia ei ollut. Ei myöskään Työvuokrafirmoja....

Kauan sitte kaukaisessa maassa pohjoisessa...
SAULI NIINISTÖ SANOI, KUSETTAKAA SUOMEN KANSALAISIA, hys hys ja katso kusetus tuli..

ja näin se tehtiin..

Tästä voitte vielä lukea miten idiootit junailivat meidät euroon ja aiheuttivat meille kärsimyksiä: JA RIKKOIVAT LAKIA

Perustuslakivaliokunnan kokouksen, jonka puheenjohtajana toimi Sauli Niinistö (PeVL 14/1994) pöytäkirjassa sivulla 4 sanotaan näin...

"Valiokunnan saaman selvityksen mukaan Suomen puolelta on jäsenyydestä neuvoteltaessa todettu, että talous- ja rahaliiton kolmanteen vaiheseen siirtyminen edellyttää valtiosäännön mukaan eduskunnan myötävaikutusta. Tähän viitaten valiokunta katsoo, että liittymissopimus ei vielä voi merkitä sitoutumista osallistua talous- ja rahaliiton kolmanteen vaiheeseen."

..ja sivulla 4 sanotaan näin..."(h)allitusmuodon muuttamista voitaisiin...pitää oikeudellisesti välttämättömänä siltä osin kuin jokin sen säännös kokonaan ja muutoin kuin tilapäisesti menettäisi nykyisen sisältönsä EU:n jäsenyyden vuoksi" .

https://www.eduskunta.fi/FI/vaski/Lausunto/Documents/pevl_14 1994.pdf

Perustuslakivaliokunnan (PeVL 18/1997) päätöksessä (sivu 6) puolestaan todetaan, että "tämän mukaisesti markka voisi lakata olemasta Suomen rahayksikkö Suomen liityyttä euroalueeseen, vaikka 72 §:ää ei olisikaan muutettu." Valiokunta lisäksi toteaa, että asianmukaista on että 72§ pitää muuttaa perustuslain turvaamiseksi ja että perustuslain 72§ on säädettävä uudestaan valtiopäiväjärjestyksen 67 §:ssä säädetyllä tavalla. Tämän jälkeen perustuslakivaliokunta toteaa, että asia hoituu siten, että vaikka Suomi ottaa Euron käyttöön, niin perustuslaki voidaan saada asianmukaiseen kuntoon jossain myöhemmässä vaiheessa (1.3.2000)

https://www.eduskunta.fi/FI/vaski/Lausunto/Documents/pevl_18 1997.pdf

Ville Itälä palkittin Euroon liittymispäätöksestä sisäministerin pestillä 2000-2003.
Johannes Koskinen palkittiin oikeusministerin pestillä 1999-2003.
Paavo Nikula palkittiin oikeuskanslerin pestillä 1998-2007.

Itälä, Koskinen ja Nikula eivät ymmärtäneet, mitä tarkoittaa perustuslaki-1919:n 95§:n sanamuoto: Tämä hallitusmuoto on kaikilta osiltaan oleva peruuttamattomana perustuslakina, eikä sitä voida muuttaa, selittää tai kumota taikka poikkeuksia siitä tehdä muussa järjestyksessä kuin perustuslaista yleensä on säädetty

JA nyt.. äänestäkää...
59648
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 59

Vanhimmat

Väyrynen oli siis oikeassa..

Äänestä
  • Joo, nyt on Hesarin faktamiesen turhaa muuttaa mustaa valakoseksi.

    Äänestä

  • Paavo+Väyrynen+saattaa+olla+oikeassa+galluptulosten+manipuloinnista,+mutta+miten+on+vaalituloksen+laita?Hullut+gallupit+-+vaalipetos+valmisteilla?https://keskustelu.suomi24.fi/t/15150535/numerot-235-ja-6-voi-muuttaa-8ksi-#comment-92527341Niinistön+galluptuloksesta+tulee+väistämättä+mieleen+itänaapurin+gallupit.+Suomessa+on+ilmeisesti+otettu+käyttöön+samat+kansalaisten+mielenhallinta+systeemit,+prosentit+ilmoitetaan+päättävän+eliitin+tahdon+mukaisesti,+oikeat+prosentit+työnnetään+roskikseen.On+kuitenkin+täysin+selvää+että+missään+demokraattisessa+järjestelmässä+ei+yksi+ehdokas+voi+saada+yli+70%:n+kannatusta+kun+järjellisiä+ehdokkaita+on+kahdeksan+kappaletta.

    Äänestä

  • Perseestä koko Niinisto. Ja Top-Haavisto on samaa sakkia. ja lautamasa

    Äänestä

Ilpo Kokkila varmaan jälleen rahoittaa Saulin kampanjaa koska kuka tarvitsee 300 miljoonan tunnelia eduskunnan alle kuin Sauli............

Äänestä

Sauli Niinistö ei ole koko kansan presidentti. Sauli Niinistö ei ole työväen presidentti. Sauli Niinistö on keinottelevan suurpääoman ja riistäjälahtariporvarien presidentti!

Äänestä
  • Kaikilta ominaisuuksiltaan alempaa keskitasoa oleva luikuri. Ei edes silmiin katso.

    Äänestä

Tuskin ikinä tulisi presidenttiä meille josta jokainen pitäisi. Se on varmaa.
Mutta Niinistöllä on suuri kannatus riippumatta kansalaisen puoluetaustasta.
Hän on liberaali kokoomuslainen ja siksi suosittu myös vasemmiston piirissä.
Suurin osa kansasta on nykyään ns liikkuva äänestäjä puolueeton joka äänestää persoonaa ja henkilöä. Politiikka on toisarvoista. Eikä politiikka vaikuta millään tavoin.

Äänestä
  • Mehän suomaliset olemmekin tosi liberaaleja...
    MINÄ olen vasemmistolainen ja äänestän k e t ä t a h a n s a m u u t a KUIN NIINISTÖÄ.

    Ja politiikka eivaikuta hööööööööö......

    Äänestä

Tumppaa läpees. Media tässä kansaa kusettaa jos joku.

Äänestä
  • Se on Haaviston hommia se.

    Äänestä

residentti Tarja Halosen toiminta entisen Itä-Saksan hyväksi DDR:n tunnustamiskomiteassa oli tähän asti tiedettyä aktiivisempaa.

Asiasta kertoneen keskiviikon Aamulehden mukaan komitea vastusti Suomen virallista ulkopoliittista linjaa ja levitti itäsaksalaista propagandamateriaalia.

Halonen myös valittiin yhtenä komitean edustajana presidentti Urho Kekkosen luo vetoamaan DDR:n puolesta. Kekkosta komitea julmistutti. Ulkoministeri Keijo Korhonen on kuvannut komitealaisia Suomen virallisen linjan "selkään ampujiksi".

Alma Median Helsingin toimitus kävi läpi tunnustamiskomitean asiakirjat. Kymmenestä hallituksen kokouksesta ja vuosikokouksesta, joista läsnäolotiedot ovat tallella, Halonen oli mukana seitsemässä. Presidentin osallistumista komitean työhön ei ole tutkittu akateemisesti. Hannu Lehtilän kirjassa Yksi meistä Halonen on sivuuttanut asian toteamalla, että kokouksia oli "yksi tai kaksi vuodessa, eikä sillä siis ollut paljon käytännön toimintaa".

Yleinen käsitys Halosen roolista komiteassa perustuu professori Seppo Hentilän taltioimaan kertomukseen, jonka mukaan Halonen tuli komitean jäseneksi "yllättäen ja sattumalta". Asiakirjat kuitenkin kertovat aktiivisesta työstä DDR:n hyväksi.

ILMOITUS

Äänestä
  • Niiiiin että mitä hittoa Halonen tähän keskusteluun liittyy...
    Teillä siellä kokoomuksen mainostoimistolla ei taida olla mitään kynttilänvalajia paikalla,

    Äänestä

No niin!!! Onko Paavo tämänkin kirjoituksen takana. Tällaiset jutut onnistuvat Paavolta. Meinaa päästä presidentiksi mollaamalla ylivoimaista kilpakumppania.

Tietysti PERUSSUOMALAISETKIN yrittävät saada Lauran kannatusprosenttyeja kohoamaan, mutta ei luvut mollaamalla nouse.

Sitäpaitsi Väyrysellä on itsellään niin paljon kupruja menneisyydessä, että melko turhaa on täällä mollailla toisia.

Äänestä
  • Absolutely fabulous beibi, ihan kuin olisit keksinyt tuon itse.

    Äänestä

  • Yks+ja+sama+käppänä+postaa+peukalo+tai+etusormi+ruvella+samaa+linkkiä+jota+kukaan+ei+aukaise.+Väitän+että+99%+jättää+tuon+tyypin+linkit+avaamatta+eikä+kukaan+lue+pitkiä+postauksia.++Amen!Mustamaalaaminen+on+turhaa+ja+niillä+ei+käppänäkään+saa+kuin+rupia+omiin+sormiinsa.

    Äänestä

Paavo Väyrynen ja Laura Huhtasaari ja Merja Kyllönen hän näistä asioista puhuivat
Näyttää pitävän paikkansa.

Äänestä

Hyvä että Väyrysen kannatus on nousussa.

Äänestä

KAUHEETA OLEN KAPITALISTI MULLA 2 EKEE LAHJOTAN K Ö Y H Ä N pojan VAALIKASSAAN 1 EKEN, SIIS 1 EKE. EI TARVII MAKSAA TAKASI OSTAKOON LÄTTÄNOKKA RAKILLE LUUN.

Äänestä
  • hyvä pointti, yön mies

    Äänestä

Minulla ei taas joskus ole ekeekään ja tietkin on perseestä.
Enkä anna rikkaalle pojalle...

Äänestä

Ja äänet Saulille!

Äänestä
  • äänet saa Nils Paavo Merja Pekka Laura Matti Tuula

    Äänestä

Miksi ihmeessä se kusettaa..

Äänestä
  • sitä kusettaa niin...

    Äänestä

1.Sauli+Niinistöä+ei+käräytetty+vaikka+se+sotki+jalkapalloliiton+talouden+ja+velkoihin+tuli+hämärähommia.2.Sauli+Niinistöä+ei+käräytetty+vaikka+se+sotki+eduskunnan+remontin+budjetin+ja+rahoitukseen+tuli+hämärähommia.3.Sauli+Niinistöä+ei+käräytetty+vaikka+se+teki+valtionpetoksen+rikoksen+joka+ei+vanhene+koskaan4.Sauli+Niinistöä+ei+käräytetty+vaikka+se+sotki+oman+vaalikampanjansa+talouden+ja+rahoitukseen+tuli+ja+jäi+hämärähommia.5.Niinistöä+ei+käräytetty+vaikka+se+sortui+haureuteen+kummityttönsä+Jenni+Haukion+kanssa+jo+silloin+kun+oli+vielä+naimisissa+Marja-Leenan+kanssa.+Niinistö+ei+pyytänyt+edes+anteeksi+vaikka+pisti+tanssiksi+ja+juhlan+samantien+kun+oma+äitinsä+menehtyi.+Ihmiset+ovat+Niinistölle+pelkkää+materiaa.+Kummityttö+Jenni+Haukio+on+henkisesti+kymmenvuotiaan+tasolle+jäänyt+yksinkertainen+ihminen,+juuri+otollinen+Niinistön+hyväksikäytettäväksi+tänä+päivänä.+Haukio+on+Niinistölle+pelkkä+escort-+nainen+esittelytilaisuuksiin,+sekä+suojakilpi+tasapainottamaan+Niinistön+rosvon+mainetta.+Haukiolle+puolestaan+Niinistö+merkitsee+vain+rahaa+ja+mainosta.+Mistään+kristilliset+arvot+täyttävästä+terveestä+ja+kunniallisesta+avioliitosta+ei+tässä+tapauksessa+ole+kysymys.6.Sauli+Niinistöä+ei+käräytetty+vaikka+se+sotki+Suomen+puolueettomuuden+vieraalla+isäntämaasopimuksella+ja+pistäen+pystyyn+sotaharjoitukset,+aikeisiimme+Venäjää+vastaan+tuli+hämärähommia.7.Niinistöä+ei+käräytetty+vaikka+se+liitti+Suomen+ilmavoimat+vieraan+maan+ilmatilan+puolustajaksi+ja+vailla+toimivaltuuksia,+sotkien+Suomen+puolueettomuuteen,+sotilasmenoihin+tuli+hämärähommia.8.Sauli+Niinistöä+ei+käräytetty+vaikka+se+pyysi+tänne+salaa+vieraan+maan+ilmavoimat,+maavoimat,+merivoimat+harjoittelemaan+Suomeen+Venäjän+vastaista+sotaa+ja+vaikka+toimivaltuuksiin,+aikeisiin,+Suomen+puolueettomuuteen,+sotilasmenoihin+tuli+hämärähommia.9.Sauli+Niinistön+älykkyysosamääräkin+on+tutkittu.+Se+on+pitkälti+alla+yleisen+suomalaisen+keskiarvon,+noin+75.+Niinistön+lukion+päästötodistuksen+keskiarvo+oli+niinkin+surkea+kuin+6,5.+Kysymys+kuuluukin+miten+noin+tyhmä+ihminen+voi+yleensäkään+toimia+presidenttinä.+Jokainen+tietää+tuohon+vastauksen+nimittäin+epärehellisyydellä,+vilpillä+ja+petollisuudella.+Koko+Niinistön+presidenttiyshän+perustuu+vain+ja+ainoastaan+röyhkeyteen+ja+petokseen.+Niinistön+on+ollutkin+Suomen+presidenttien+historian+täydellinen+fiasko+ja+katastrofi.10.Isäntämaasopimus+(MOU)+on+puhtaasti+Sauli+Niinistön+käsialaa,+lierona+Niinistö+kuitenkin+ohjeisti+Lindbergin+allekirjoittaa+paperi+ja+teki+tästä+sopimuksen+syntipukin+luikerren+itse+vastuusta.+MOU+on+Sauli+Niinistön+käsialaa+samoin+kuin+EU-petoskin+1995.+Ennen+Sauli+Niinistöä+Suomi+oli+ydinaseeton+maa.+Kun+Sauli+Niinistö+sopi+salaa+Naton+isäntämaasopimuksen,+hän+sopi+myös+että:+"Nato:n+isäntämaa+velvoitetaan+lääkitsemään+atomisodankäyntiin+joutuneita+ulkomaisia+sotilaita+ja+jopa+puhdistamaan+säteilystä+tai+biologisesta+sodankäynnistä+saastuneita+Nato-aluksia+(pykälä+0205,+ss+2-5+sekä+2-6).Tuolla+sopimuksella+Sauli+Niinistö+on+tehnyt+Suomesta+ja+meistä+ydinsodan+osapuolen.+Niinistö+ei+myöskään+suostu+kieltämään+ydinaseiden+tuontia+Suomeen,+joten+Nato+isäntämaasopimuksella+USA+tuo+ydinaseitaan+Suomeen+kun+katsoo+sen+tarpeelliseksi.Yhteenveto:Jalkapalloliitto+jäi+kauheisiin+velkoihin,+eduskunnan+remonttibudjetti+ylittyi+yli+200+%+ja+osa+meni+budjetin+ohi+remonttiyrityksiltä+Sauli+Niinistön+presidentinvaalikassaan.+Niinistö+tuhosi+Suomen+talouden+liittämällä+Suomen+euroon+vaikka+se+ei+itse+tajunnut+yhtään,+mitkä+ovat+euron+seuraukset+Suomelle.+Olemme+nyt+EUn+heikoin+talous+yhdessä+Kreikan+kanssa.""Sauli+Niinistö+änkesi+härskillä+kokoomusjohtajien+juonella+Jalkapalloliiton+puheenjohtajaksi,+jotta+saisi+ääniä+presidentinvaaleissa+ja+kun+ei+ymmärtänyt+taloudesta+eikä+jalkapallosta+mitään+tyhjensi+Jalkapalloliiton+kassan,+ajoi+Jalkapalloliiton+pahoihin+velkoihin+ja+kulutti+rahat+aivan+älyttömyyksiin.""Sauli+Niinistö+vastasi+eduskunnan+remontista,+jonka+budjetti+hänen+johdollaan+ylittyi+yli+200+%+ja+siitä+budjetista+sekä+urakoista+hävisi+kymmeniä+tuhansi+Niinistön+presidentinvaalikassaan."Joku+voisi+laskea+paljonko+vanhus+Niinistö+on+jo+sotkenut+puolustusbudjettia,+varmaan+joku+30+miljardia+kun+vuotuinen+puolustusbudjetti+on+3.5+miljardia.+Niinistö+ei+ymmärrä+aluepuolustuksesta+ja+Suomi-mallista+yhtään+mitään,+mutta+ei+ymmärrä+Lindbergkään+mitään,+se+on+ilmavoimien+mies.+Niinistö+on+boltsi+himmeenä+jo+niin+paljon+että+on+meidän+hyttysarmeijalla+valmis+iskemään+Venäjän+kimppuun.Sauli+Niinistö+näyttää+olevan+niin+kaheli+että+se+uskoo+miehittävänsä+Venäjän+varusmiehillä+ja+reserviläisillä.+Suomi+on+pieni+maa,+Sauli+Niinistö+on+lapsenmielinen,+pienellä+Suomella+ei+ole+koskaan+varaa+käydä+hyökkäyssotia.Vain+lapsi+ja+jälkeenjäänyt+aikuinen+voi+kuvitella,+että+USA+tai+NATO+maksaisi+Suomen+sotakulut.+Ei+maksa.Se+menee+toisinpäin.+Niin+kauan+Suomi+on+pelissä+mukana+kun+rahaa+riittää,+Suomi+maksaa+omat+sotakulunsa+ja+lisäksi+osan+USAn+ja+NATOn+kuluista.+Niinistö+ei+ymmärrä+eikä+välitä+m

Äänestä

Perskules, jopas on heput keränneet vankkaa proosaa..

Äänestä
  • levittäkää kaikki tietoa..

    Äänestä

Ei ne näistä huutele.

Äänestä

Väyrysen vastine uudenvuodenpuheisiin:



Laura Huhtasaaren esitys 1990-pankkikriisin tapahtumien selvittämisestä jää monin tavoin puolitiehen.

Kannatan vahvasti pankkikriisin vuoksi ylivelkaantuneiden pelastamista ikuisesta velkavankeudesta. Saman tulee kuitenkin koskea myös muita sellaisia ylivelkaantuneita, jotka ovat velkansa jo moninkertaisesti korkoina ja muina kuluina maksaneet. Tähän ei tarvita edes totuuskomissiota, vaan lakiehdotus näiden vanhojen velkojen saneeraamisesta.

Laura Huhtasaaren ehdotus jää puolitiehen myös siinä mielessä, että hän ei vaadi pankkikriisiin johtaneen laman syiden selvittämistä. Hän ei esitä myöskään selvitettäviksi syitä vuoden 2008 jälkeen kokemaamme lamaan, joka on synnyttänyt uusia velkaongelmia.

Huhtasaaren ehdottaman totuuskomission työ kohdistuisi lähinnä presidentti Mauno Koiviston koolle kutsumaan ”konklaaviin”, jolla hänen on väitetty puuttuneen oikeuslaitoksen ratkaisuihin pankkien eduksi. Koivisto on kuitenkin yhdessä pääministeri Harri Holkerin johtaman hallituksen kanssa päävastuussa itse pankkikriisistä ja koko 1990-luvun lamasta sen vuoksi, että he yrittivät ajaa Suomea ”vahvan markan” politiikalla eurokuntoon.

1990-luvun alun kokemusten perusteella Suomen ei olisi missään tapauksessa pitänyt mennä euroalueeseen. Saman vuosikymmenen lopulla Paavo Lipponen ja Sauli Niinistö kuitenkin meidät euroon veivät.

Lipposen ja Niinistön mieskohtaista vastuuta korostaa se, että päätös tehtiin perustuslain vastaisesti.

Niinistön johtama eduskunnan perustuslakivaliokunta totesi vuonna 1994 antamassaan mietinnössä, että ”EU-liittymissopimus ei voi vielä merkitä sitoutumista Talous- ja rahaliiton kolmanteen vaiheeseen”. Kansanäänestyksessä ja eduskuntakäsittelyssä siis nimenomaisesti EI päätetty euroon siirtymisestä. Niinistö ja Lipponen totesivat kuitenkin kolme vuotta myöhemmin, että päätös oli liittymissopimuksen hyväksymisen yhteydessä jo tehty, joten euroon voitiin siirtyä vain tiedonantomenettelyä käyttäen.

Ville Itälän johtama perustuslakivaliokunnan enemmistö antoi tälle ratkaisulle poliittisen siunauksen. Vähemmistö vaati kansanäänestystä ja lakiehdotusta, joka olisi käsitelty määräenemmistöllä. Jos sen tahto olisi toteutunut, Suomi olisi jäänyt muiden Pohjoismaiden tapaan euroalueen ulkopuolelle.

Sauli Niinistö käsitteli uudenvuodenpuheessaan Suomen talouden ”hukattua vuosikymmentä”, kun kansantaloutemme ei ole vieläkään tavoittanut vuoden 2008 tasoa. Hän varoitteli lamaan liittyneestä rajusta velkaantumisesta.

Niinistö ei maininnut, että laman ja velkaantumiskierteen pääasiallinen syy on hänen läpiajamansa Suomen jäsenyys euroalueessa. Ruotsin talous on kasvanut samaan aikaan noin neljänneksellä.

Muutama vuosi sitten Niinistö sanoi, ettei olisi silloisilla tiedoilla kannattanut Suomen jäsenyyttä euroalueessa. Aktiivista katumista Niinistö ei ole kuitenkaan osoittanut eikä kertonut, kuinka syntynyt vahinko korjattaisiin.

Suomen jäsenyys euroalueessa on keskeinen teema tulevissa vaalikeskusteluissa. Se varjostaa Suomen talouden tulevaisuutta ja uhkaa viedä meiltä lopunkin itsenäisyyden, kun euroalueesta pyritään luomaan EU:n liittovaltioydintä.

Äänestä

Väyrys Pater on oikeassa, paavolle ääni

Äänestä

Pater Väyrynen oli oikeassa...

Äänestä

Pesun kestävä kokoomuslainen pressa. Nyt on hänen aikanaan tuloerot kasvanee ja kasvavat lisää jos pressaa ei vaihtu. Kansa ei voi hyvin nyt. Tuloerot huimat ja huononee. Miksi nykyinen pressa hiljaa vaan vaikka on koko kansan pressa???. Sanahelinää vaan, missä teot???.

Äänestä

Tässä papalta lisää alkup. kusetukseen....

Todistajani on Sauli Niinistö itse
3.1.2018 14:01 Paavo Väyrynen

Eroon eurosta Euroalue

20 kommenttia

ilmoita asiaton viesti

Alma-median ”faktantarkastaja” leimasi taruksi väitteeni, että ”Sauli Niinistö on myöntänyt, että euroon siirtyminen ja Suomen jäsenyys euroalueessa oli virhe”. Faktantarkastaja perusti kirjoituksensa 21.12. julkaisemaani blogikirjoitukseen.

Lähetin Ilta-lehden kautta faktantarkastajalle vastineen, mutta sitä ei julkaistu.

Faktantarkastajan mukaan ”Väyrynen ei esitä väitteensä tueksi mitään lähdettä”. Siinä on kuitenkin lähdeviittaus teokseni ”Suomen linja 2017” sivuille 313-314.

Kerron teoksessani sähköpostiviestistä, jonka sain Sauli Niinistöltä 5.8.2015. Niinistö reagoi Ilta-Sanomien uutiseen, jonka mukaan olin sanonut:

”Panin kyllä merkille, että jossain haastattelussa Sauli Niinistö sanoi, että nykytiedoilla hän ei olisi kannattanut yhtenäisvaluuttaa. Minä voin huomauttaa, että nykytiedot olivat 1997 olemassa, että jos oltaisiin vain kuunneltu oikeita asiantuntijoita ja tahoja, niin ei oltaisi tehty tuota virhettä.”

Teoksessani kerron Niinistön sähköpostista vain sen, että hän muistutti mieleen vakaus- ja kasvusopimuksen olleen ehdoton edellytys euroalueen syntymiselle. Ongelmat johtuivat hänen mukaansa siitä, että sopimusta ei ollut noudatettu.

Lähettämässään sähköpostissa Niinistö ei kiistänyt sanoneensa, ettei olisi silloisilla tiedoilla kannattanut yhtenäisvaluuttaa. Viestinsä alussa hän kommentoi Ilta-Sanomien juttua vain toteamalla, että olin tehnyt hänen mielipiteistään ”kovin vapaan tulkinnan”. Hän myönsi viestissä virheekseen sen, että oli ollut liian luottavainen sen suhteen, että sopimuksia noudatettaisiin.

Vastasin tuoreeltaan, että minulla oli ollut aivan oikea käsitys siitä, millä perusteella hän oli todennut, että nykytiedoilla hän ei olisi tukenut yhtenäisvaluuttaa.

Kirjoitin:

”Omalta osaltani kuuntelin ennen muuta niitä asiantuntijoita, jotka katsoivat, että laaja euroalue ei olisi ns. optimaalinen valuutta-alue, kun se koostuisi liian erilaisista kansantalouksista. Tällä perusteella oli mahdollista ennustaa, että sen toteuttaminen johtaisi suuriin ongelmiin, joita olisi mahdotonta hallita.”

Tähän viestiin Sauli ei enää vastannut.

Esittämäni väite ei ole tarua, vaan täyttä totta. On turhanaikaista saivartelua väitellä siitä, onko Sauli Niinistö myöntänyt tehneensä virheen, kun hän on kertonut olleensa liian luottavainen sen suhteen, että vakaus- ja kasvusopimusta noudatettaisiin. Ylen haastattelussakin hän vuonna 2015 myönsi, ettei euroa olisi syntynyt, jos vakaus- ja kasvusopimuksen pitävyydestä olisi ollut realistinen arvio.

Nyt Sauli Niinistön ja muiden presidenttiehdokkaiden tulisi ottaa kantaa siihen, kuinka torjumme euroalueen muuttumisen yhteisvastuulliseksi velkaunioniksi ja ylikansalliseksi liittovaltioksi ja kuinka estämme Suomen joutumisen niiden osaksi. Tämä on keskeinen vaalikysymys

Äänestä

Väyrinen vai Pekka

Äänestä

Tulossa Saulin iso kusetus osa 2. Odottakaa...

Äänestä

pian pian..

Äänestä

ihan pian..

Äänestä

Pate näyttää ottaneen selvää mitä tapahtui.

Äänestä

Hirvettä

Äänestä

Pian se tulee osa2

Äänestä

Paavo näyttää olevan oikeassa, taas.

Äänestä

Hei

Äänestä

Hyvät sulle aloittaja

Äänestä

Tällaisen "vihapuheen" lisääntymisen takia Kokoomus haluaa nyt nopsasti ja nopeutettuna tiedustelulain massavalvonnan, ettei poliittisia ja ideologisia vastustajia eli kansalaisaktivisteja tarvitse laittomasti vakoilla, siitä voi jäädä kiinni eikä laittomasti hankittuja urkintatietoja voi käyttää vastustajia vastaan. Mutta oottakaas kun Kokoomus saa tiedusteluoikeudet niin polpo, hybridijarot ja supo niittaa Niinistön ja muun Kokoomuksen vastustajat.

Äänestä

ADADDD
https://www.youtube.com/watch?v=-MUr0zbCrrM
http://eliitinesoteerisetsymbolit.blogspot.fi/2017/12/sauli-niinisto-goo...
äänestä väyrynen pressaksi- eikä liittovaltio-salaseuralaista niinistöä:
http://eliitinesoteerisetsymbolit.blogspot.fi/2017/12/sauli-niinisto-pre...
http://eliitinesoteerisetsymbolit.blogspot.fi/search?q=niinistö

häiritseviä piirteitä biibistön mainoksissa on myös-
sauli ja jenni selin suomen kansaanpäin, punaisella matolla- pimeinä varjokuvina- sauli YK-laakeritunnuksen kanssa kucvassa- joka on UMJ- Uudenmaailmanjärjestyksen tärkein toimija ja tulevaisuudessa mahdollinen uhden maailmanhallinnon johtaja (one world)- siis ei itsenäisen Suomen politiikkaan viittaavaa ollenkaan.
https://murobbs.muropaketti.com/threads/sauli-niinistoe-666.852684/
https://taivas-ihme-blogi-annelindell.blogspot.fi/2013/05/23-mika-on-uus...
https://www.suomenetu.com/102
http://karikilpio.puheenvuoro.uusisuomi.fi/132254-mita-presidentti-niini...
http://eliitinesoteerisetsymbolit.blogspot.fi/2014/12/astro-teologia-osa...
http://eliitinesoteerisetsymbolit.blogspot.fi/2018/01/sauli-niinisto-201...
epäkristillinen sauli
video saulin jumalattomasta maailmanjärjestyksestä
https://www.youtube.com/watch?v=GAR0VjPyAlw

https://vigilantcitizen.com/vigilantreport/the-hidden-life-of-marilyn-mo...

http://www.conspiracyplanet.com/channel.cfm?channelid=137&contentid=4451...

https://www.youtube.com/watch?v=l-kmVj7JJEE

http://www.godlikeproductions.com/topics/Conspiracy/Secret_Societies

Äänestä

Ratkaisu Ukrainan kriisiin
17.1.2018 11:48 Paavo Väyrynen 31 kommenttia

ilmoita asiaton viesti

MTV:n Huomenta Suomi -ohjelman haastattelussa minulta kysyttiin Ukrainan kriisistä. Totesin uutisoinnin olleen Suomessa yksipuolista.

Vuodenvaihteessa 2014-2015 kirjoitin Ukrainan kriisistä useita blogeja, joissa totesin länsimaiden omalla toiminnallaan vaikuttaneen sen syntymiseen. Toisaalta kirjoitin selvin sanoin Venäjän toimineen kansainvälisen oikeuden vastaisesti. Yhdessä blogeistani (https://www.paavovayrynen.fi/2014/12/29/tosiasiat-on-tunnustettava-virheet-on-myonnettava/) kirjoitin muun muassa:

”Venäjä rikkoi kansainvälistä oikeutta valtaamalla Krimin niemimaan. Jos Krim olisi vain julistautunut itsenäiseksi, länsimaiden reaktio olisi ollut lievä. Olivathan länsimaat itse rikkoneet kansainvälistä oikeutta Kosovon itsenäistymisen yhteydessä, mitä kaikki EU-maatkaan eivät hyväksyneet. Krimin liittäminen Venäjään sai osakseen jyrkän tuomion.

Venäjä on rikkonut räikeästi kansainvälistä oikeutta myös Itä-Ukrainassa. Siellä kysymys oli aluksi sisällissodasta, johon osallistuneet separatistijoukot saivat tukea Venäjältä. Jossakin vaiheessa maassa oli ilmeisesti myös Venäjän armeija yksiköitä. Tällä hetkellä tilanne on sekava.”


Kannoin aikanaan huolta siitä, että Suomen ulkopoliittinen johto saisi käsiinsä Ukrainan kriisistä kaiken olennaisen informaation. Tästä syystä lähetin Sauli Niinistölle tiedoksi kirjoituksiani.

Uudenvuodenpäivänä 1.1.2015 lähetin Niinistölle myös sähköpostiviestin, johon sisältyi linkki videoon, jossa on mielenkiintoista dokumentaatiota Ukrainan tapahtumista.

”Tervehdys!

Hyvä oli uudenvuodenpuheesikin. Minäkin kommentoin pyynnöstä STT:lle,
mutta eivät tainneet julkaista, kun kiittelin.

Palaan vielä viimeisimpiin blogeihini. Olen niissä tuonut
maltillisesti esille sen, että länsimaatkin ovat tehneet virheitä,
jotka ovat myötävaikuttaneet Ukrainan kriisin puhkeamiseen. Sain
äskettäin käsiini linkin, joka osoittaa, että mukana on saattanut olla
tahallisuuttakin:

https://www.youtube.com/watch?v=fWkfpGCAAuw

Tiedotusilmapiiri on Suomessa järkyttävän yksipuolinen. Se myötäilee
Yhdysvaltain oikeistopiirien propagandaa.

Parhain terveisin

Paavo”



Kannattaa vieläkin katsoa. Viron ulkoministeri Urmas Paet kertoo videolla että Maidanin aukion kuolettavat laukaukset eivät olleet tulleet hallituksen puolelta, vaan opposition joukosta. Toisessa klipissä Victoria Nuland antaa ohjeita uuden hallituksen muodostamisesta sen jälkeen kun presidentti Viktor Janukovitsh oli joutunut poistumaan maasta.

Olennaista on nyt se, että Suomen tulee auttaa ratkaisun saamisessa Ukrainan kriisiin. Yksi mahdollisuus on, että antaisimme Ukrainalle apua sellaisen perustuslain laatimiseen, joka tarjoaa Donbassin alueelle riittävän autonomian.

Paavo Väyrynen

Äänestä

Paavo on menneisyyden toilailuineenkin rehellisempi kuin Niinistö kätyreineen..

Äänestä

Harmi kun ei ole ylitöitä, pätkätöitä tai jälkikasvua. Pitää siis äänestää Saulia. En muuten olisi äänestänyt mutta kun tämä aloitus antoi sellaisen kuvan että vain kyseisten kriteerejen täyttävät ihmiset eivät äänestä Saulia.

Äänestä
  • kuka+sitä+niinistöä+äänestää?+kokoomuslaisistakin+vain+95%.+eihän+sen+kannatus+riitä+mitenkään.

    Äänestä

  • setä2424 kirjoitti:

    kuka+sitä+niinistöä+äänestää?+kokoomuslaisistakin+vain+95%.+eihän+sen+kannatus+riitä+mitenkään.

    Niinpä ihan ilman ääniäkin voitti viime presidentinvaalit kun sitä kuulemma niin moni vihaa.

    Äänestä

Kiero on Niinistö, Kehut aloittajalle että toit näitä esiin!

Äänestä
  • Kamreeri vaipanvaihtoon.

    Äänestä

Varmista toinen ratkaiseva kierros
27.1.2018 10:10 Paavo Väyrynen

Presidentinvaalit

ilmoita asiaton viesti

Kannattajani ovat toteuttaneet upean vaalikampanjan. Lämmin kiitos siitä.

Tukenamme ei ole ollut vahvaa puoluekoneistoa, kuten kaikilla muilla ehdokkailla. Vaalityön on tehnyt pieni, mutta innokas kannattajajoukko.

Käytettävissämme ei ole ollut puoluetukea, eikä talouselämästä koottuja miljoonaluokan lahjoituksia. Vaalibudjettimme on pienin kaikista. Runsaan sadan tuhannen euron vaalikulut katetaan lähes kokonaan myymällä mukeja ja kirjoja.

Olen varma, että vaalimenestyksemme on paljon ennustettua parempi. Kuulumme joka tapauksessa vaalien voittajiin.

Tulos ratkeaa varsinaisena vaalipäivänä. Uskon, että äänestäjät varmistavat sen, että toinen, ratkaiseva kierros toteutuu ja että olemme siinä mukana. Se meidän on mahdollista voittaa.

XXX

Suomelle on saatava uusi suunta.

Suomen itsenäisyyttä on vaalittava ja vahvistettava. Suomen asemaa sotilaallisesti liittoutumattomana, puolueettomana maana on selkiytettävä. Rajavalvonta on palautettava.

Nykyinen oikeistosuuntaus Suomen sisäpolitiikassa on vastoin niitä kestävän kehityksen tavoitteita, joihin Suomikin vuonna 2015 YK:ssa kansainvälisesti sitoutui.

Suomessa ei ole ponnisteltu köyhyyden poistamiseksi, vaan tuloerot ovat kasvaneet ja köyhyys pahentunut. Ruokajonotkin ovat pidentyneet, eivätkä valtio ja kunnat ole huolehtineet ruoka-avun riittävästä rahoittamisesta.

Oireellista oli se, että valtamedian ylimieliset toimittajat naureskelivat lupaukselleni lahjoittaa lähes puolet ensimmäisen presidenttivuoteni palkkiosta Heikki Hurstin laupeudentyöhön. Se taisi vaikuttaa osaltaan siihen, että Hurstin työlle on saatu kerätyksi lisää tukea. Oman lupaukseni pidän, jos tulen valituksi.

Köyhien kyykyttäminen ja maakuntien tyhjentäminen on lopetettava. Koko maata on kehitettävä tasapuolisesti.

XXX

Vaalitaistelun suurin pettymys on ollut valtamedian yksipuolisuus. Sauli Niinistöstä on luomalla luotu myönteistä mielikuvaa. Hänelle epäedullisia asioita ei ole käsitelty.

Kaiken huippu ovat olleet valtamedian”faktantarkastajat”. Yleensä he ovat tarttuneet Sauli Niinistölle epäedullisiin väitteisiin ja pyrkineet todistamaan ne valheeksi, taruksi.

Faktantarkastajat ovat ottaneet juttuunsa vain itse väitteen kertomatta sen perusteluja. Juttuun on pyritty löytämään asiantuntijoita, jotka ovat väitteen kanssa jollakin perusteella eri mieltä.

Alkuperäisen väitteen esittäjälle ei ole annettu tilaisuutta kommentoida vastaväitteitä, eikä heidän vastineitaan ole suostuttu julkaisemaan. Näin faktajutuista on tullut osa yksipuolista vaalipropagandaa.

Viimeinen oma kokemukseni on kaiken huippu. Faktantarkastaja otti juttunsa kohteeksi minun kannanottoni, mutta käänsi sen päinvastaiseksi.

Ainakin Satakunnan Kansassa julkaistiin eilen perjantaina Lauri Nurmen faktantarkastusjuttu, jossa hän väitti, että minun kantani Lissabonin sopimuksen tulkinnasta on tarua. Saman väitteen Nurmi pääsi esittämään myös torstain A-studiossa.

Nurmen laatiman jutun mukaan, olisin sanonut, että ”Euroopan unionin Lissabonin sopimus velvoittaisi Suomea antamaan kriisitilanteessa sotilaallista apua muille EU-maille”. Tosiasiassa kantani on ollut ja on päinvastainen.

Olen kaikissa haastatteluissa ja keskusteluissa sanonut, että Lissabonin sopimus ei velvoita sotilaallisen avun antamiseen.

Väitteeni on ollut ja on, että Suomen hallitus pyrkii tulkitsemaan sopimusta siten, että se velvoittaisi jäsenmaat antamaan toisille jäsenmaille myös sotilaallista apua. Tähän on varauduttu muuttamalla lainsäädäntöä siten, että suomalaisia sotilaita voidaan lähettää ulkomaille myös taistelutehtäviin. Nämä väitteet pitävät paikkansa.

Lissabonin sopimuksen tulkinnalla hallitus pyrkii Sauli Niinistön johdolla muuttamaan EU:n sotilasliitoksi, jolloin siitä tulisi Naton eurooppalainen pilari.

Äänestä

Paavo, hyvä kampanja ääni sulle!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ISOKUSETUS kirjoitti:

Tiedoksi normaaleille perheellisille, jotka on pakotettu ylityö ja pätkätyörumbaan, nollatuntisopimuksiin, niin ettei tahdo lapsia hoitoon ehtiä viedä.
Ennen näitä sopimuksia ei ollut. Ei myöskään Työvuokrafirmoja....

Kauan sitte kaukaisessa maassa pohjoisessa...
SAULI NIINISTÖ SANOI, KUSETTAKAA SUOMEN KANSALAISIA, hys hys ja katso kusetus tuli..

ja näin se tehtiin..

Tästä voitte vielä lukea miten idiootit junailivat meidät euroon ja aiheuttivat meille kärsimyksiä: JA RIKKOIVAT LAKIA

Perustuslakivaliokunnan kokouksen, jonka puheenjohtajana toimi Sauli Niinistö (PeVL 14/1994) pöytäkirjassa sivulla 4 sanotaan näin...

"Valiokunnan saaman selvityksen mukaan Suomen puolelta on jäsenyydestä neuvoteltaessa todettu, että talous- ja rahaliiton kolmanteen vaiheseen siirtyminen edellyttää valtiosäännön mukaan eduskunnan myötävaikutusta. Tähän viitaten valiokunta katsoo, että liittymissopimus ei vielä voi merkitä sitoutumista osallistua talous- ja rahaliiton kolmanteen vaiheeseen."

..ja sivulla 4 sanotaan näin..."(h)allitusmuodon muuttamista voitaisiin...pitää oikeudellisesti välttämättömänä siltä osin kuin jokin sen säännös kokonaan ja muutoin kuin tilapäisesti menettäisi nykyisen sisältönsä EU:n jäsenyyden vuoksi" .

https://www.eduskunta.fi/FI/vaski/Lausunto/Documents/pevl_14 1994.pdf

Perustuslakivaliokunnan (PeVL 18/1997) päätöksessä (sivu 6) puolestaan todetaan, että "tämän mukaisesti markka voisi lakata olemasta Suomen rahayksikkö Suomen liityyttä euroalueeseen, vaikka 72 §:ää ei olisikaan muutettu." Valiokunta lisäksi toteaa, että asianmukaista on että 72§ pitää muuttaa perustuslain turvaamiseksi ja että perustuslain 72§ on säädettävä uudestaan valtiopäiväjärjestyksen 67 §:ssä säädetyllä tavalla. Tämän jälkeen perustuslakivaliokunta toteaa, että asia hoituu siten, että vaikka Suomi ottaa Euron käyttöön, niin perustuslaki voidaan saada asianmukaiseen kuntoon jossain myöhemmässä vaiheessa (1.3.2000)

https://www.eduskunta.fi/FI/vaski/Lausunto/Documents/pevl_18 1997.pdf

Ville Itälä palkittin Euroon liittymispäätöksestä sisäministerin pestillä 2000-2003.
Johannes Koskinen palkittiin oikeusministerin pestillä 1999-2003.
Paavo Nikula palkittiin oikeuskanslerin pestillä 1998-2007.

Itälä, Koskinen ja Nikula eivät ymmärtäneet, mitä tarkoittaa perustuslaki-1919:n 95§:n sanamuoto: Tämä hallitusmuoto on kaikilta osiltaan oleva peruuttamattomana perustuslakina, eikä sitä voida muuttaa, selittää tai kumota taikka poikkeuksia siitä tehdä muussa järjestyksessä kuin perustuslaista yleensä on säädetty

JA nyt.. äänestäkää...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu