Sutipuu tekee kuolee?

Kukkahattumieshenkilö

Sutipuu tekee ilmeisesti kuolemaa. Onkohan mahdollist vielä elvyttää? Lehdet kellastuu kaksi kerrallaan ja lopuksi ruskeaksi joten irrotan ne. Pari päivän jälkeen alkaa taas kuihtumaan seuraavat lehdet. Löysin ruukun mullasta pienen pieniä ötököitä. Valkoisia eivät lentäneet eikä hyppinee ja olivat pelkästään mullassa. Lehdistä enkä varresta en ole löytänyt. Laitoin myrkkyä, mutta päätin kuitenki vaihtaa myös mullan. Viikko mullan vaihdon jälkeen ei ole ötököitä näkynnyt, mutta kasvin lehdet kellastuu edelleen. Lannoitetta ei varmaan voi lepoaikana antaa?
Tuottaa kuitenki aktiivisesti uusia lehtiä jotka myös kuihtuvat viikon/kahden jälkeen. Ongelma alkoi noin 1,5 kk sitten voinut sitä ennen oikein hyvin.

2

1931

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joukkohysteria

      Kastele harvemmin näin talvella kasvien lepoaikana.

    • meinasinheittääpois

      Noista multaötököistä tuntuu joillakin kasveilla olevan mahdoton päästä eroon kun pesiytyneet juuriin tai mukuloihin, ainakin amazoninliljan jouduin hävittämään, ei auttanut mullanvaihdot, juurien pesu, myrkyt, eikä kastelun harventaminen.

      Minulla tykkää olla pienessä altakasteluruukussa, juurelle annan vain lannoitevettä, muuten alle. Kesällä käyttää paljon, joka toinen päivää täytyy kastella, talvella mittatikkuun puolilleen ja multa ei saa olla pinnalta jatkuvasti kostea. Alussa annoin veden aina juurelle niin kitui ja yksi mätäni, nyt kasvavat älytöntä vauhtia, ei tiputtanut talvellakaan lehtiä juuri ollenkaan.

      Leikkasin aikaisemmin lyhyemmäksi ja avasin punokset kun lehdet tippui. Latva juurtuu helposti ja ainakin pienempänä tavallisessa ruukussa kestää juurelle kastelunkin. Talvella keinovalosta varmaan hyötyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      236
      6607
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      52
      4656
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4441
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      7
      4229
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3723
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3628
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3606
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      23
      3511
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3283
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2425
    Aihe