... lakiesityksen. Presidentillä olisi ollut ns. "veto-oikeus" ja asia olisi palautunut uudestaan eduskunnan käsittelyyn.
Työväen presidentti Sauli Niinistö on allekirjoittanut lakiesityksen HE 124/2017 vp (Hallituksen esitys eduskunnalle laeiksi työttömyysturvalain ja eräiden muiden lakien muuttamisesta
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2730
Perustuslaki:
"Lainsäädäntövalta
Tasavallan presidentti vahvistaa lait ja hänellä on käytössään lykkäävä veto-oikeus. Perustuslain mukaan laki palautuu eduskunnalle, ellei presidentti vahvista sitä kolmessa kuukaudessa. Jos eduskunta hyväksyy saman lain uudelleen ilman muutoksia, se tulee voimaan ilman presidentin vahvistusta. Presidentti voi pyytää lakiesityksestä lausunnon korkeimmalta oikeudelta tai korkeimmalta hallinto-oikeudelta"
Perustuslaki, lainsäädäntö:
"77 §
Lain vahvistaminen
Eduskunnan hyväksymä laki on esiteltävä tasavallan presidentin vahvistettavaksi. Presidentin on päätettävä lain vahvistamisesta kolmen kuukauden kuluessa siitä, kun laki on toimitettu vahvistettavaksi. Presidentti voi hankkia laista lausunnon korkeimmalta oikeudelta tai korkeimmalta hallinto-oikeudelta.
Jollei presidentti vahvista lakia, se palautuu eduskunnan käsiteltäväksi. Jos eduskunta hyväksyy lain uudelleen asiasisällöltään muuttamattomana, se tulee voimaan ilman vahvistusta. Lain katsotaan rauenneen, jos eduskunta ei ole sitä uudestaan hyväksynyt."
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731#a731-1999
Työväen presidentti... siis Kokoomuksen presidentti muisti työväkeä ja työttömiä omakätisellä allekirjoituksellaan.
Työväen presidentti Sauli Niinistö allekirjoitti..
15
286
Vastaukset
- Pössö
Tällainen tämä Sauli Väinämö Niinistö on! Toiset jatkaa Konirasvan voimalla ,näytäytymistä
kortistossa.Toiset paiskii töitä 5-8 euron tunti palkalla,toiset yhdyskunta palvelulla 8 euroa /päivä.
Toiset 500 euron eläkeellä ja 760 euron takuu eläkeellä. Meitä köyhiä ei olekaan kuin 850.000-1.250.000.Pikkaisen parempi osaisia 900.000.Loput Kes/Kok laisia.
Perustuslakiin on kirjattu,Työtä tai Toimeentulo,tämän pitäisi olla perustuslaillinen oikeus.
Tätä nyt pyritään kaikin keinoin vääntelemään,lisäilemään eri variaatein.
Yksinkertainen asia joko (Työtä on tai Toimeentulo).Piste.- Muistelija2018
Niinistö ei muista nyt presidentin valtaoikeuksia. Ketjun aloitus kertoo riittävästi
"Niinistö kummastelee aktiivimallin vastustajien vaatimuksia: ”Ihmiset aivan aidosti sanovat, että miksei presidentti kumonnut sitä”
http://www.iltalehti.fi/politiikka/201801202200683686_pi.shtml
- veettooikeus
Niinistö on hyvä Presidentti.Tosin olisin olettanut hänen käyttävän veetto oikeuttan tuossa suhteessa .
https://fi.wikipedia.org/wiki/Veto-oikeus
Täten vaikkakin pidän häntä kohtuuden miehen ja sen ruummillistumana en voi häntä äänetää tulevissa vaaleissa. - Tolkkua
Nämä (tällä hetkellä) n. 76 000 ihmistä on kertonut mitä ajattelevat tästä "tolkun miehestä".
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2730 - Totuus-kääpästä
saulin arvot jos sillä edes on niitä
https://suomimedia.wordpress.com/2016/10/22/sauli-niiniston-vaiettu-salaisuus/ - hyväsiniset
Niinistö onkin viisas mies!
- NauravaÄänestäjä
http://www.tyovaenliike.fi/tyovaenliikkeen-vaiheita/alasivu-9/tyovaen-presidentti/
Mielenkiintoinen vaalijuliste siinä työväenlehden sivulla- kaperhana
Kokoomustaustainen presidentti Sauli Niinistö vahvisti 28.12 allekirjoituksellaan työttömien kurjistus/kyykytyslain voimaantulon tämän vuoden alusta. Vieläkö palkansaajilla ja työttömillä riittää innostusta tämän allekirjoituksen jälkeen äänestää Sauli Niinistöä jatkoaudelle presidentinvaaleissa? Minulla ei riitä.
- suvakkianneli
Yle tai tns julkaisee kohta taas gällyppinsä jossa untamo nyrvistön kannatus on 350% hip hurraa.
- Allekirjoittelija
Valitsijayhdistyksen presidenttiehdokas Sauli Niinistö kannattaa niin sanottua aktiivimallia, jos jokaisella työttömällä on mahdollisuus täyttää aktiivisuusvelvoite.
https://www.is.fi/tyoelama/art-2000005519363.html
Työttömällä ei ole mahdollisuutta ole kieltäytyä, tai tulee rangaistus.
Miksi Niinistö sitten allekirjoitti lakiesityksen? - eioletyöväenpresidentti
Allekirjoitti koska puoltaa aktiivi mallia.
https://www.ksml.fi/kotimaa/Presidentti-Niinistö-kannattaa-aktiivimallia-jos-jokaisella-on-mahdollisuus-täyttää-aktiivivelvoitteet/1093181
minä en puollakansankyykytystä tahi aktiivimallin kannattjia äänelläni,se on vissi se. - rehellisenpressantarve
Toivottavasti saadaan pressa joka ei lisää omilla toimilla eri arvoistumista. Nyt Niinistö kannattaa eri arvoistumista kirjoittaessaan nimensä paperiin joka aktiivi mallin pitää sisällään. Arvo johtaja ei tee niin.
- Tosiontämä
Kokoomuksen ajatuksen juoksu tällä Niinistöllä mitä muuta ajatteleekaan ei ainakaan köyhiä
- kuulkaapas.ihmisenlapset
minä olin aktiivinen tänään, vastustin äänestyksessä globaalista maailmanjärjestystä ynnä Niinistöä AKTIIVISESTI, ilman mitään ylimääräisiä korvauksia, ihan pelkästä olemisen ilosta.
elikkä tee kaikki ilosta käsin! - kuulkaapas.kun.unohtu
piti sanoman, että samassa ilon puuskassa piirtelin oikein hartaudella, 7 siihen paperiin.
kun kuulin että pitäisi oikein AKTIVITEETILLA saada maalle uusi presidentti!
noh, ilman mitään erilliskorvauksia sen tein, olihan nyt kyllä sunnuntai...
niin kyllä tässä tuntuu hyvältä. osallistua kansalaistalkoisiin, noo, kyllähän sitä suomalainen semmoista, kun tarve ilmenee.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai999530Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki764947Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.524657Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j92411Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1051632- 451448
Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota561377Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.491321Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441296Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?651281