Millaista intissä on?

Erityisesti pari ensimmäistä päivää ja ensimmäinen aamu
112556
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Unelmaa...isotissiset muijat herättälee klo 12.00 aikaan ja kysyy haluatko suikkiinoton vai ensin kahvia...

1Äänestä

Vituttaa aamusta iltaan ja öisin runkuttaa, tupakaverit piereskelee ja kuorsaa, kapiaiset tosi ääliöitä, siis kirjaimellisesti tyhmiä, ja tämä jatkuu sitten koko vuoden, tai ainakin 6kk, älä mene hölmö sinne!!!

Äänestä

Ekat viikot on tylsää säätämistä mielenkiintosempaa loppukohden

Äänestä

Kiire siellä on ensimmäisinä päivinä. Ei siinä mitään mahdotonta tule eteen, mutta koko päivän ajan on jotain toimintaa. Yöllä taas on nukuttava, jotta pysyy päivällä vauhdissa mukana. Minulla oli aikomus pitää päiväkirjaa koko palveluksen ajan, mutta ensimmäisen merkinnän kerkesin tekemään vasta viikon kuluttua ja silloinkaan en enää muistanut kaikkea alkupäivien karusellista.

Äänestä

Riippuu aselajista ja joukko-osastosta, eri paikoissa eri tavat (perinteet). Oman aikani vietin K-SR:n sissikomppaniassa rajavartiostossa, aika kovaa hommaa.
Siitä jatkoille PO/Lpr, nykyään kuitennii, 10 palvelusvuoden jälkeen siviiliin kuitenkin Laivaston kuteista. Kaikki riippuu omasta asenteesta, sitten motivaatiosta, sitten fyysistä ja psyykkisestä kunnosta. Mulla loppu motivaatio kaikkien heikennysten takia läksin suksiin siviiliin :D Terveisin Ltn Evp.

Äänestä

Tai en kyllä vastannut aloittajan kyssään mitään.. siis eka ilta ja eka aamu on ihan karmeita henkisesti. Toinen, kolmas, neljäs.. sitte siihen tottuu. Kasarmin iltahiljaan ja saatanan hässäkkään ja meteliin aamulla. Fyysisesti teitä ei saa rasittaa kun vasta virallisen lääkärintarkastuksen jälkeen. Henkisesti ne alkavat rasittamaan heti ensimmäisestä aamusta asti. Mutta jos sun a) henkinen puoli on ok b) peruskunto ok c) ja hurttia huumoria löytyy niin etköhän sä siellä pärjää. Viikossa olet jo melkein vanha Jopi :D

Äänestä

Tältä palstalta ei juuri sitten asiallisia vastauksia irtoa. Osa hippisivareita, Putinin trolleja tai muuten kuormasta pudonneita. Ne harvat armeijan käyneet ovat suorittaneet sen joskus 70-80 -luvuilla hevosvetoisessa tykistössä ja lunta oli polveen asti kesät talvet, ainakin juttujen perusteella.

Äänestä

Kiire. Kiirekiire. 5.5 kk palvelusaika on loppujen lopuksi erittäin lyhyt jos vertaa vaikka lukioon tai ammattikouluun. Eka päivinä ja viikkoina pitää jakaa varusteet, opettaa miten niitä käytetään, käyttää porukka lääkärissä, luennoilla esitellä firma ym ym. Lisäksi pitää syöttää jengi joka välissä. Ruoka on oikeasti ok. Käy kusella sina kun voit! Ja muista myös juoda tauoilla. Nestettä menee kun sisällä ravataan ja siirrytään paikasta toiseen.

Äänestä

Ei itsellä ne ekat päivät mitenkään karmeita olleet loppujen lopuksi. Varusteiden ja kenkien sovitus jäi ehkä mieleen. Samoin toimistoalikersantin hurjat jutut ruokapöydässä "jarrusta" sun muista intin legendaarisista asioista.

Äänestä

Ihanan maanpuolustuksellinen mieliala! Hurraa!

Äänestä

Mene ja totea asia itse.Älä täältä sitä kysele kun monikaan näistä eivät ole sitä itse kokeneet.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hönöhönö kirjoitti:

Erityisesti pari ensimmäistä päivää ja ensimmäinen aamu

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu