hyvä työnantaja?

T.K.M

Minäpä kerron minkälainen yrittäjä on Miia Kinnari
Teetätti kohtuuttomat määrät ylitöitä vuodesta toiseen merkaten ne ruutuvihkoon ja joita ei sitten saanut vapaina saatika rahana. Asiaan kyllästyneenä lapseni haki pois ja pääsi. Siitä alkoikin loputon valehtelu ja petkuttaminen. Lopputiliä sai odotella ja ne kahden vuoden ajalta olevat ylityöt?
Lupasi kuukaudesta toiseen hoitaa asian kuitenkaan tekemättä asialle mitään.Nyt kun Orivedenleipomo on haettu konkurssiin,liittokaan ei pysty vaikuttamaan vuosien 14 ja15 ylityökorvauksiin, ne nyt sitten jää saamatta.Joko voisi sanoa että tyhmä kun on suostunut moiseen,sitä ei tiedä ennen kun osuu omalle kohdalle mitä on työyhteisön painostus ja työpaikka se on paskakin työpaikka ennemmin kun työttömyyskortisto.Syy siihen etten ottanut yhteyttä yrittäjään,on hänen oma vastaus lapselleni että haeppa kuule palkkaturvasta.
Ymmärrän että yrityksilläkin voi mennä huonosti mutta sellainen vedätys on suorastaan törkeetä.
Olisi edes ollut kanttia olla rehellinen ,ettei ole rahaa niin olisi sitten tosiaan voinut hakea palkkaturvasta.Tämä on varoitus,joukossamme on lieroja.Nuoret katsokaa työsoppari tarkkaan ja kysykää jos ette jotain ymmärrä.Tarkastakaa tilinauhanne ja jos on jotain epäselvyyksiä´,heti liittoon yhteys.
Tämä ei ole tuulesta temmattua ja panettelua,löytyy faktaa.
Toivottavasti tämä ihminen ei saa tulevaisuudessa enään toimia yrittäjänä tai missään luottotehtävässä,minä en ainakaan äänestäisi.

11

2975

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • orivedenleipomo

      Todella törkeää!
      Kurjaa että nuorelle työntekijälle sattui tuollainen huijaritöynantaja.
      Liiketoimintakielto hänelle pitäisi antaa, koska tahallisesti käyttänyt hyväksi työntekijöitä ja alistanut!
      Todella kaksinaamaista peliä miialla https://shl.fi/2012/10/08/vanhukset-eivat-ole-yhteiskunnan-hyodyttomia-kapistuksia/
      Kunnallispolitiikassa mukana tälläinen vaikuttaja !!??

      • T.K.M

        niin kävimpä vielä katsomassa Miian vaalilupauksia,luotettava ja vastuuntuntoinen,anna mun kaikki kestää!!JOS EI OLE VIELÄ EDES YMMÄRTÄNYT ETTÄ TYÖNTEKIJÄT ON YRITYKSEN VOIMAVARA JA YKSI TÄRKEIMMISTÄ VÄLINEISTÄ TULOKSEN TEKOON.vai onko hän jo siirtynyt tähän uuteen työttömien orjuuttamiseen ennenaikojaan?
        noin yleisesti vielä,pitäisi saada myös sellainen alote että työnhakijan lisäksi työnantajan olisi osoitettava olevansa rehti ja kunnollinen työnantaja ja mielellään myös joku suosittelija,ei tietenkään mikään hyväveli tai kaveri.


      • Näin_se_on

        Varmaan Sahalahden Krouvilla menee paremmin. Kaljalla on aina juojansa.


    • Jägermaister

      Minulla ei ole saatavia. Aina on ylityöt maksettu ja vapaat pidetty kuin olemme sopineet. Isokäsi siitä ja kiitos!

    • Ihmeissään

      Siis en ole eläissäni nähnyt tällästä toimintaa kun kinnarin touhut. Todella todella narsistinen ihminen. Haukkuu työntekijöitä, ei maksa niistä veroja eikä eläkkeitä. En ikinä suosittele meneen sille töihin. Tai no tuskin kohta on enää firmoja mihin mennä. Krouvikin konkassa jo .
      Mutta joo ei maksa palkkoja, varastaa työntekijöiltään palkoista. Se ihminen ei huomaa itessään mitään vikoja. Kaikki vika työntekijöiden. Työntekijät jotka pyöritti hänen firmojaan et toinen pääsee vähä turkkiin lirkutteleen äijille ja juomaan efesiä.

      Kuka edes kehtaa käyttäytyä noin. No helvetin sairas ihminen. Sääli.
      Toivottavasti karma kuittaa ja naikkonen joutuis hetkeks telkien taa. Syitä on monia.

    • Eerikki1

      Konkurssipesäpupi silti toimii...on festiä ja synttäriä...kyllä hyvin menee...

    • TIEDOKSIhÖLMÖILLE

      EI NIMIÄ VOI TULLA KUTSU RAASTUPÄÄN !!!!!!!

    • T.K.M

      Muistahan herjaaminen nimillä tein rikosilmoituksen asiasta

    • Anonyymi

      No KuKaHan HEMMETTI tekee rikosilmoituksen kirjoituksesta, jossa itse on se rikollinen. !!!---!!!
      Jos työpaikka on jollain kriminaalilla nyt haussa,
      ehdotan Pirkanmaan Osuuskaupan Tampereen konttoria...

      siellä on kohta vapaita paikkoja uusille kaimoille!

      ONNEA HAKUUN!

    • Anonyymi

      Tätähän pyörittää edelleen sama ihminen, mutta on saatu muut vastuuhenkilöt firmalle... Vuosien ajalta on tilinpäätöstiedot toimittamatta, joka kertoo jo jotain lakisääteisten asioiden hoitamisesta. Varmaan turha mainita minkälainen paikka työskennellä... Yrityksien pyörittämisestä on näytöt jo antanut ja ehkä olisi jo aika luovuttaa?

      • Anonyymi

        Tämä yrityshän (Kassun-tassu Oy) pitäisi tosiaan poistaa kaupparekisteristä, koska eivät ole toimittaneet tilinpäätöstietojaan lainkaan. Varmaan on uhkasakkoja heille asiasta jo lähtenyt, mutta jotain salattavaa siellä on oltava, kun ei siitä huolimatta asiaa hoida.


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      129
      2099
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      51
      999
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      160
      887
    4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      766
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      77
      720
    6. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      627
    7. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      616
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      612
    10. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      134
      572
    11. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      520
    12. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      52
      513
    13. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      509
    14. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      6
      504
    15. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      498
    16. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      497
    17. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      488
    18. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      486
    19. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      156
      480
    20. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      463
    Aihe