Tuollainen ulkoilukenkämerkki kuin Merrell markkinoi kovasti vibram arctic grip -pohjia kengissään, että pitävät etenkin vetisellä jääkelillä, et kaadu. Ja parit (ilmeisestikin maksetut) blogit tätä samaa hehkuttavat, että nyt on hyvät jalkineet, pystyssä pysyy. Mutta onko tosiaan näin, että ovat hyvät kengäst juurikin vaikka tälle tämän päivän kelille, meillä päin ei ole lunta, vettä on sadellut muutamana päivänä, tänään on kuivaa mutta asfalttipintaiset kävelytiet ovat liukkaita, ohutta jäätä siinä pinnalla. Pysyykö pystyssä vibram arctic gripeillä? Tai vastaavasti sitten vaikka jalkakäytävällä olisi liukuesteenä soraa asfaltin päällä, niin joskus se on kuitenkin ajorata suojatietä käyttäen ylitettävä, ja silloin ollaankin taas tosi liukkailla. Mikä tämän suuren arctic gripin hyöty oikeasti on - kengät kuitenkin maksavat yli 150 euroa... Nastallisia kenkiä en osta, se on selvä. Ja halvin konsti olis tietty irrallisten liukuesteiden hankkiminen, mutta nekin ovat hankalat, ja miten ne sitten näillä tällaisilla keleillä, jolloin se jääpinta on hiuksen hienoa...
Vastaukset 6
- kengänkuluttaja
Itselle ostin merrelit, en osaa sanoa varmaa pidosta, mutta kokonumerointi ei vastaa totuttua. Normaalisti koko 43 ja nämä pitää olla kokoa 45. kyse ei ole siitä, että olisivat sisältä ahtaammat, vaan ulkomitoissakin tämän mallin 45 malli vastaa esim Vikingin 43 kokoa. tämä siltä varalta, että aikoo tilata jostain.
Valmistaja muistaakseni mainitsi, että pitoa riittää ainakin 250 mailin kävelylle, joka ei tosiaankaan ole paljon. Itse ostin kengät sillä ajatuksella, että ovat hyvännäköiset ja riittävän lämpimät ja hyvät jalassa. Pidolle ja sen riittävyydelle en laske paljon arvoa.
Asiakaskommenteissa on haukkuja ja kehuja....
https://www.amazon.com/Merrell-Mens-Moab-Thermo-Hiking/dp/B018WGYWCU?th=1- aloittaja_
Ahaa kiitos, Mutta meikäläiselle nyt kuitenkin se merkittävin kysymys oli, pysyykö näillä arctic grip pohjilla talven keleillä pystyssä. Ja etenkin kun täällä meillä päin lunta ei juuri tule, ja jos tulee niin sitä iloa riittää viikoksi pariksi korkeintaan, sen sijaan meillä tulee vettä joka jäätyy asfalttipinnoille ja siksi olisi erittäin mukava kun pääsisi ulkona kuitenkin liikkumaan kaatumista pelkäämättä.
Kysymys, joka meikäläistä kiinnostaa, on tämä mainostetun pohjan pito meikäläisten keleillä.
Kiitos vastauksesta kuitenkin. - kengänkuluttaja
aloittaja_ kirjoitti:
Ahaa kiitos, Mutta meikäläiselle nyt kuitenkin se merkittävin kysymys oli, pysyykö näillä arctic grip pohjilla talven keleillä pystyssä. Ja etenkin kun täällä meillä päin lunta ei juuri tule, ja jos tulee niin sitä iloa riittää viikoksi pariksi korkeintaan, sen sijaan meillä tulee vettä joka jäätyy asfalttipinnoille ja siksi olisi erittäin mukava kun pääsisi ulkona kuitenkin liikkumaan kaatumista pelkäämättä.
Kysymys, joka meikäläistä kiinnostaa, on tämä mainostetun pohjan pito meikäläisten keleillä.
Kiitos vastauksesta kuitenkin.tätä kannattaisi varmaan kysyä myös harrastuset/luonto ja retkeily/....... -palstalta.
Sieltä löytyy ehkä vastaajia helpommin. - Ei_ap_vierailija
Kiitos Amazon linkistä! Sieltä löytyi vastaus kenkien käyttöominaisuuksista.
- Tepastelija
Parhaiten jäällä tuntuu pitävän kengät joiden pohjat eivät ole kumia vaan vaahtomuovia. Huomasin sattumalta että kesäkenkäni pitävät täydellisesti jäällä. Kumma ettei tätä ole kukaan muu huomannut.
- Anonyymi
Parhaiten liukkaalla jäällä pitää kengät joiden pohjaan on liimattu paksu pala villasukkaa tai villahuopaa. Tietenkin sillä ei ilkeä oikein sotkuisella ja loskaisella kävellä, mutta jos alla on pelkkää puhdasta lunta/jäätä jonka päällä on vähän vettä ja jalassa jotkut hikiset ikivanhat saappaat, niin leikkele vanha villasukka ja liimaa kunnon liimalla pohjaan kiinni ja pitää taatusti. Se kestää hätätilanteessa myös viiden kilometrin juoksun. On nimittäin testattu sillä tavalla että juoksukengän päälle on vedetty villasukka.
Toinen tapa onkin, jos villasukka on ehjä ja vaikka vähän venynyt niin ettei sen sisäkäyttö ole niin mukavaa, niin vetää se villasukka suoraan kengän päälle kun lähtee ulos. Pitää taatusti ja kestää kyllä jonkin aikaa jalan alla ja sitten kun ei kestä niin sen voi pistää roskiin.
Aikaisemmin monet vanhukset pistivät muutaman villasukan jalkaan kun lähtivät ulos liukkaille. Nykyään se näyttäisi vähän tyhmältä kävellä pelkillä villasukilla, varsinkin kaupunkioloissa, mutta villasukka kyllä pitää puhtaalla liukkaalla pinnalla erittäin hyvin, on eristävä ja villa on jo itsessään vettähylkivää. Ainoa villan huonopuoli on se että jos aikoo kävellä esimerkiksi hiekoitetulla (jossa on käytetty hiekoitussoraa) pinnalla, niin se menee kyllä rikki hyvin äkkiä (oikealla tavalla kudottu villasukka ei kuitenkaan purkaudu pahasti), Mukavalla sivutiellä joka on vain aurattu eikä hiekoitettu, villasukka on mahtava väline juoksukengän päälle.
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3771527Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan811039Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.91923Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä61833Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt49758Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka43745- 60720
- 121715
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K10638- 36621
- 50616
- 52576
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95562- 45557
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48535- 32531
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o33528Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain84505- 80480
- 48479