Suojatiellä kulkeminen vaikeaako

Varotteleva

Olen pannut merkille useasti, muutaman kerran. Lähestyn autolla suojatietä. Siellä on vanha ihminen, yleensä nainen, ylittämässä suotietä. Matkaa suojatiehen on 200-300m. Mummeli pysähtyy katsomaan. Autohan se sieltä tulee ja jää seisomaan paikoilleen. Kun autollani olen päässyt 40-50m suojatiestä, mummeli lähtee ylittämään ajorataa. Minun on pakko pysähtyä ja katsella tienylitystä.
Miksi tämänlaatuinen henkilö haluaa häiritä muuta liikennettä. Hän olisi voinut mennä jo aikaisemmin ylitse, aiheuttamatta liikennekatkosta. Kiusantekoako?
Joskus olen tuollaisten kohdalla pysäyttänyt auton jo 200m ennen suojatietä. Siinä sitten katsellaan aivan rauhassa että mummo saa keinoniveliinsä vauhtia.

14

1855

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • autolevajalankulkija

      "Olen pannut merkille useasti, muutaman kerran"????
      Koko muukin juttusi on mielikuvituksen tuotetta noilla metrimäärillä.
      Myönnetään, joskus jalankulkijat arastelevat astua suojatielle, vaikka ehtisivät pariinkin kertaan kulkea yli ennenkuin autoilija edes joutuisi hiljentämään, itse olen ratkaissut tämän niin, että jalankulkija ei halua käyttää suojatietä, vaan seisoskelee jostain muusta syystä siinä.
      Jalankulkijana itse kävelen ripeästi tien yli tai odotan riittävän kaukana ajoradan reunasta, eihän nyt autojonoa kannata yhden ihmisen takia pysäyttää, senhän sanoo järkikin.
      ps. useasti ei ole muutaman kerran!

    • 34g24324222

      Vielä hauskempaa on se että kun se mummeli painaa jalankulkijanappulaa tolpasta ja katsoo että ei ole ketään lähellä tulossa ja lähtee ylittää tietä. No ku mummeli on mennyt niin valot vaihtuu liikenteelle punaiselle heh.. Saisi jakaa sakkoja tälläisistä ja kyllähän ne jakaakin kai joskus, meinaan ainakin siitä punaisiapäin kävelystä, vielä saisi antaa liikenteen haittaamisesta lisää sakkoa.

    • meitä-on-moneksi-

      Muuten ihan järkevää ajattelua, mutta ette ota huomioon kaikkia autoilijoita. Jotkut nimittäin eivät edes aio hiljentää, eivätkä taatusti pysähtyä. On parempi varmistaa onko autoilijalla kaikki inkkarit kanootissa. Ja niitäkin on, jotka näkevät jalakulkijan ylittävän tietä, niin kantapäitä hipoen ja kuraa roiskuttaen menee takaa ohitse.

    • monimuno

      Auton lähestymisnopeutta ei ole niin helppo arvioida. Ja tietenkin vanhemmiten keskimäärin kyvyt vielä alenevat. Kuitenkin, jalankulkijalle tärkeintä on olla varma, että autoilija on havainnut hänet, jotta voi turvallisesti lähteä ylittämään suojatietä.

      Periaatteessa autoissa voisi olla jokin huomiovalo, jolla autoilija voisi osoittaa huomanneensa jalankulkijan. Periaatteessa se sujuvoittaisi liikennettä. Se ei kuitenkaan käytännössä toimisi, sillä olisi väärinkäyttäjiä, jotka jättäisivät painamatta, sillä silloin pääsisi todennäköisesti pysähtymättä.

    • elettävävainasiankanssa

      Ei mitään väliä. Tilanteessa autoilija on "väisämisvelvollinen", eli on annettava jalankulkijalle esteetön kulku yli. Voi voi, elämä on.

      • yliveto

        Niin missä vaiheessa, älykääpiöt jää lässyttää suojatielle, mihin sul on kiire, melkoisia palikoita on joukossa!


      • meneekö_jakeluun
        yliveto kirjoitti:

        Niin missä vaiheessa, älykääpiöt jää lässyttää suojatielle, mihin sul on kiire, melkoisia palikoita on joukossa!

        Ei mitään väliä vaikka on lonkkavikainen vanhus rollaattorilla raahautumassa yli. Autoilijat antava esteettömän kulun jalankulkijoille.


    • silti-esteetön-kulku

      Tiesitko muuten tämän että liikennevalojen vihreästä valosta huolimatta jalankulkijoille on annettava esteetön kulku suojatien yli. Tämä selviää kun lukee tieliikennelain 22 §.

      "2) Vihreä valo osoittaa, että ajoneuvo saa sivuuttaa pääopastimen ja pysäytysviivan. Vihreästä valosta huolimatta kuljettajan on annettava esteetön kulku jalankulkijalle, joka asianmukaisessa järjestyksessä on astunut tai astumassa suojatielle..."

      Lähde: https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1982/19820182#L4P22

      • Järki.käteen

        Varmastikin ymmärsit, mitä tarkoittaa "asianmukaisessa järjestyksessä"?


      • silti-esteetön-kulku
        Järki.käteen kirjoitti:

        Varmastikin ymmärsit, mitä tarkoittaa "asianmukaisessa järjestyksessä"?

        Kyllä ymmärsin. Moni muu ei ymmärrä koska luulevat että "päälleajo-oikeus" on kun vihreät vaihtuvat. Pykälä on kuitenkin aloituksen henkeen sopiva vastaveto.


    • Lähiössä

      On jalankulkijoitakin jotka luopuvat oikeuksista ja huitovat suojatien eteen pysähtyneelle autolle että mene mene vaikka jalankulkija saisi mennä ensin. Tälläinen käytös ei lisää liikenteen sujuvuutta.

    • Lähiössä

      On jalankulkijoita jotka huitovat suojatien eteen pysähtyneelle autolle mene mene vaikka jalankulkijalla olisi lupa mennä ensin. Tuollainen käytös ei lisää liikenteen sujuvuutta.

      • kysynvaantäällä

        Toivottavasti sinulla ei ola ajokorttia?


    • Vanhuuseläkeläinen

      Mutta tuo Oulussa päälle ajanut kuski oli kyllä rattijuopon tasolle taantunut kuljettaja. Tuo ylempänä oleva otsikko on kyllä melkoisen raflaava, kun sen oikeasti pitäisi olla näin: Henkilöauto ajoi suojatiellä varomatta jalankulkijan päälle

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      72
      822
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      688
    3. 35
      557
    4. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      46
      550
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      545
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      29
      542
    7. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      31
      530
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      510
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      507
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      35
      444
    Aihe