Isoviita viljanen soikkeli österlund kuusisto viljanen jehkonen. Yhden ihmisen yhdistelmä sukunimi.
Uusi sukunimilaki
13
250
Vastaukset
- Tolkkilainen
Tuo nyt vielä mitään mutta jos mies ottaa vaimnsa nimen niin silloin voi jo nauraa sikäli kun mies ei ole joku Koiranen tai Väli-Liha vaikkakin silloinhan voisi vaimo ajatella vaihtoa jompaan kumpaan sikäli kun on luonnetta huuta ukolleen miksi ei vaimon nimi kelpaa.
- Tolvanentäälltä
Abdullah Abu Hassan Abradacabra Hussain Ojuqwu Makkonen.
- Ihmettelenvaanjuu
Kenellä tollanen sukunimi Pottretti on??????
- Ihmettelenvaanjuu
Tota isoviita potrettii tarkotin
- ABCJne
Birgitt
- ihmettelenvaajuu
aajuu niin mää arvasin.....mut onko hänellä noi kaikki?
- Nonniijoo
mutta upea nainen on
- Anonyymi
Nonniijoo kirjoitti:
mutta upea nainen on
Pintakiiltoa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pintakiiltoa.
Komia on kyllä
- zuk
Varmaan mielenkiintoinen juttu mutta ei aukene ovet meille.
Mutta väliäkös tässä sano Välimäki frouvalle.
Saapihan sitä ihmetellä miksei leikkaa lantut kun on ihan naatit.
Sekuritassi vai sokuritissi. Ärkule on jotain rajaa oltava ojaskin sano rajaojan äijä kun en nusti. Kova poika oli. Tosikova. - rung-kari
Sukunimi, välillä harmittaa kun nimi pilataan jonkun toisen sukulaisen toimesta. On helppo olla Virtanen, tai Lahtinen niitä on niin paljon. Annas olla, kun näinkin pienellä paikkakunnalla on nimi, joita on muutama. Siinä kun joku ryöstää piripäissään vaikka kaupan, niin sinähän olet hetken päästä jopa ryöstäjä, vaikka on joku muu suvun edustaja kyseessä. Ei muuten, mutta on pikkasen kokemusta. Eli ei pidä paikkaansa sanonta ei nimi miestä pahenna, no ei pahenna, mutta kun muut pahentaa, ja jotkut luulevat tietävänsä väärätkin asiat oikeina. Noo ei nyt vaihdeta vielä nimeä, vaikka helppoa se nykyään on. Harkinnassa on kyllä ollut.
- suurtilallinenkokemäki
Parhaita sukunimiä on Lahtiset Mäkiset Mäkelät ja Niemiset.
Voi huoletta lasketella että meitä on moneksi. - Anonyymi
Etunimen käyttö sukunimenä pitää kieltää. Jokaisella pitää olla kaksi etunimeä, myös ulkomailta köyhistä oloista ostetuilla joilla ei alun perin ole ollut varaa kuin yhteen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1148123Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4137332Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite804594Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294349Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-63314Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2032739- 1122540
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os332505Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps222165Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m12037