Paniikkikohtauksen lopettaminen

Perkeleenpannukakkukesti

Olen aikaisemmin kärsinyt dissosiaatiohäiriöistä, mutta nyt paniikkikohtaukset ovat alkaneet piinata minua. Paniikkikohtaukset alkoivat joskus lokakuussa ja ne ovat menneet vain pahemmaksi. Minua pelottaa mm mennä viemään koiraa lenkille tai käydä lähikaupassa. Suurin pelkoni kohtauksen aikana on, että pyörryn ja siksi lähdin kyselemään onko kellänkään neuvoja miten estää/ saada loppumaan tuo pyörtymisen tunne tai vaikka koko kohatus.
Haluaisin saada nämä paniikkikohtaukset kuriin, enkä edes itse oikein tiedä minkä takia olen alkanut saada näitä. Minua ei ole koskaan aikaisemmin ahdistanut esim. kaupassa käynti mutta nyt olen alkanut välttelemään sitä koska pelkään saavani kohtauksen. En Todellakaan halua tälläisen asian rajoittavan elämääni. Onko kenelläkään vinkkejä?

3

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Panikoitsija

      Itse sain avun siitä, että aloin pitää aina mukana taskussa karnosiinitabletteja. Kun paniikki alkaa nousemaan, niin pureskelee yhden tabletin - kohtaus laantuu ennen kuin se yltyy täysimittaiseksi paniikiksi.

      Jo pelkkä tieto siitä että mukana on nopeasti vaikuttava ”lääke” rauhoittaa mieltä ja ehkäisee kohtauksia.

      Pysyvämpi ratkaisu löytyy siitä, että karsii elämästä pois kaikenlaiset stressaavat asiat.

    • kokemuksestaa

      Tuo pelko että pyörtyy ja menee tajuttomaksi ei välttämättä ole paniikkia. Se kuuluu yleisesti sisäilmasta sairastuneiden keuhko-oireisiin. Varsinkin liikkuminen jossa vähänkin hengästyy ja joutuu hengittämään normaalia nopeammin tai syvemmin saa keuhkot paniikkiin kun ne eivät voi toimia normaalisti. Myös pulssi alkaa hakkaamaan. Paniikin kanssa tällä ei ole mitään tekemistä se on täysin fysiologinen häiriö. Minulle keuhkoputkia avaava lääke auttoi ja kohtauksia ei tullut.

      • JölliJöpsis

        Voi olla että on noinkin ollut. Monta eri syytä voi olla. Niinkuin tulenkin voi sytyttää monella eri tavalla.

        Jotkut asiat menevät itsestään ohi. Oikeastaanhan kaikilla asioilla ja tunnetiloilla on kolme vaihetta, alku, keskivaihe ja poistumisvaihe. Voit ajatella kohtauksen "iskiessä" että "nyt on keskivaihe menossa".

        Myös tietoista rentoutumista kannattaa harjoittaa, mutta siihen pitää käyttää aikaa päivittäin, esim. hengitykseen keskittyen. Keinot on. Apukeinot.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      204
      3224
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      57
      2721
    3. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      17
      2399
    4. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      18
      2377
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      242
      2354
    6. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      260
      2085
    7. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      59
      1821
    8. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      84
      1820
    9. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      39
      1795
    10. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      16
      1769
    Aihe