Olen aikaisemmin kärsinyt dissosiaatiohäiriöistä, mutta nyt paniikkikohtaukset ovat alkaneet piinata minua. Paniikkikohtaukset alkoivat joskus lokakuussa ja ne ovat menneet vain pahemmaksi. Minua pelottaa mm mennä viemään koiraa lenkille tai käydä lähikaupassa. Suurin pelkoni kohtauksen aikana on, että pyörryn ja siksi lähdin kyselemään onko kellänkään neuvoja miten estää/ saada loppumaan tuo pyörtymisen tunne tai vaikka koko kohatus.
Haluaisin saada nämä paniikkikohtaukset kuriin, enkä edes itse oikein tiedä minkä takia olen alkanut saada näitä. Minua ei ole koskaan aikaisemmin ahdistanut esim. kaupassa käynti mutta nyt olen alkanut välttelemään sitä koska pelkään saavani kohtauksen. En Todellakaan halua tälläisen asian rajoittavan elämääni. Onko kenelläkään vinkkejä?
Paniikkikohtauksen lopettaminen
3
164
Vastaukset
- Panikoitsija
Itse sain avun siitä, että aloin pitää aina mukana taskussa karnosiinitabletteja. Kun paniikki alkaa nousemaan, niin pureskelee yhden tabletin - kohtaus laantuu ennen kuin se yltyy täysimittaiseksi paniikiksi.
Jo pelkkä tieto siitä että mukana on nopeasti vaikuttava ”lääke” rauhoittaa mieltä ja ehkäisee kohtauksia.
Pysyvämpi ratkaisu löytyy siitä, että karsii elämästä pois kaikenlaiset stressaavat asiat. - kokemuksestaa
Tuo pelko että pyörtyy ja menee tajuttomaksi ei välttämättä ole paniikkia. Se kuuluu yleisesti sisäilmasta sairastuneiden keuhko-oireisiin. Varsinkin liikkuminen jossa vähänkin hengästyy ja joutuu hengittämään normaalia nopeammin tai syvemmin saa keuhkot paniikkiin kun ne eivät voi toimia normaalisti. Myös pulssi alkaa hakkaamaan. Paniikin kanssa tällä ei ole mitään tekemistä se on täysin fysiologinen häiriö. Minulle keuhkoputkia avaava lääke auttoi ja kohtauksia ei tullut.
- JölliJöpsis
Voi olla että on noinkin ollut. Monta eri syytä voi olla. Niinkuin tulenkin voi sytyttää monella eri tavalla.
Jotkut asiat menevät itsestään ohi. Oikeastaanhan kaikilla asioilla ja tunnetiloilla on kolme vaihetta, alku, keskivaihe ja poistumisvaihe. Voit ajatella kohtauksen "iskiessä" että "nyt on keskivaihe menossa".
Myös tietoista rentoutumista kannattaa harjoittaa, mutta siihen pitää käyttää aikaa päivittäin, esim. hengitykseen keskittyen. Keinot on. Apukeinot.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003390