Kun teette seuraavanlaisen uudenvuoden lupauksen ja pidätte sen,
- lopettakaa masennusmyrkkyjen syönti astettain
- korvatkaa myrkyt terveillä luonnontuotteilla, esim. tri Tolosen ohjeiden mukaan
- ja sitten ulos joka tai joka toinen päivä, 0,5km- 50km kävely- juoksu tai vastaavalla lenkillä
niin olette vuoden päästä täysin terveitä ja elinkelpoisia !!!
JA TÄYSIN ILMAINEN HOITO !!!
- lopettakaa masennusmyrkkyjen syönti astettain
- korvatkaa myrkyt terveillä luonnontuotteilla, esim. tri Tolosen ohjeiden mukaan
- ja sitten ulos joka tai joka toinen päivä, 0,5km- 50km kävely- juoksu tai vastaavalla lenkillä
niin olette vuoden päästä täysin terveitä ja elinkelpoisia !!!
JA TÄYSIN ILMAINEN HOITO !!!
Vastaukset 19
Vanhimmat
JÄRKEÄ !!!!!!!!!!!!!!!
Jos tervehtyy ei saa loisia naapurin laskuun, vaan tarttee pahimmassa tapauksessa alkaa huolehtimaan jopa itsestä ja voi joutua jopa töihin.
IHAN HULLU AJATUS !!!
En ole kertaakaan syönyt masennusmyrkkyjä, syön terveellisiä luonnon tuotteita, terveellistä ruokaa, nukun, sosialisoin, kävelen n. 30-50km viikossa. Vaalin myös positiivisia ajatuksia, ja yritän kaikesta keksiä hyviäkin puolia, sekä pyrin käsittelemään pienetkin ongelmat syvällisesti. Olen tehnyt näin seitsemän vuotta, ja silti en ole terve. Ei masennus aina pelkillä elämäntapamuutoksilla parane.
Olen syönyt tri Tolosen lääkkeitä monta vuotta ja silti olen terve! Siunausta!
Täysin ilmainen hoito? Tri. Tolosen ohjeiden mukaan? Joka väittää kalaöljyn toimivan psykoosin hoidossa?
Heheheheheheheeee!! xD Katsotanpa, vähän Ruusujuuritabletteja E-EPA:aa, Mäkikuismaa, D-vitamiinia, Magnesiumia, foolihappoa, berberiinia ja karnosiinia ja B-vitamiineja, prebiootteja ja probiootteja... ohoh, kuukauden satsin hinnaksi tuli yli 500€ eikä päästy edes vielä kunnolla alkuun.
Vähän karppausta päälle, vedetään sisäfileitä ja lohta ja vaikka vähän poroa ja riekkoa ja vastametsästettyä fasaania ja masentuneillahan sitä onkin varaa tällaisen täysin ilmaiseen hoitoon ja energiaa loimutella lohta ja tekaista salaatteja. =D
Vaikuttaa siltä että sinulla on yksi päämäärä, loisia koko elämä naapureiden laskuun, voi prkele.
En suinkaan, kaikki naapurini koko tässä rapussa ovat myös työttömiä. Suurin osa heistä tietääkseni ei ole koskaan missään töissä ollutkaan.
Mitä hullua? Tekeekö joku vielä töitä, kun yhteiskunnan maksamat tuet riittävät elämiseen?! Hullu töitä tekee, viisas pääsee vähemmällä.
täynnä elinkelvottomia paskaloisia ?
Kukaan minimeillä elävä ei pysty syömään moisia määriä luontaistuotteita. Ja siksi toiseksi kaikki luontaistuotteet eivät todellakaan ole hyväksi esim. maksalle. Jos syö pelkästään e-pillereitä, ei mäkikuismaa voi käyttää. Luontaistuotteista on saatu maksavaurioita. Harkiten suosittelen käyttämään.
Just sinun laskuun ajattelin loisia koko elämäni. Tulepa se vastatusten sanomaan, ilman että siellä nimimerkin takana pakoilet. Tosi asiassa nykyisten työvoimalakien ihanneasiakas on kaikkea muuta kuin itsenäisesti toimeentuleva ihminen. Kun on jo ikää ja ollut työelämästä pois muutamankin vuoden, niin sinne ei enää pääse. Kierrätyskeskuksessa tukirahoilla pällistely ei ole työtä. Kursseilla istumalla veritulpan hankkiminen ei ole työtä. Silti ne ilmeisesti ovat hyväksyttävää ja tavoitteellista toimintaa. Ainoa joka hyötyy, on tukirahoilla kikkaileva yrittäjä tai nollakurssien vetäjä, jolla on usein omakin nuppi sekaisin.
Ihan oikeasti, työelämästä syrjäytyy muutamassa vuodessa. Työelämän aukkoja ei voi työnantajalle selittää, eli oikeaa palkkatyötä ei enää saa. Tästä on naurettaviakin esimerkkejä. Lähes vanhuuseläkeikäinen vuosikymmeniä eläkkeellä ollut sottaisen näköinen tyyppi menee kouluun. Menettää kaikki etuutensa. Ei todennäköisesti valmistu ikinä. Hajottaa todennäköisesti päänsä entistä enemmän, jos jatkaa opiskeluita. Päätyy kuukausiksi lukko-osastolle, ei halpaa sekään. Ja jos valmistuu, niin kukaan ei siten käyttäytyvää ja sen näköistä tyyppiä palkkaa. Jos hän ryhtyy yrittäjäksi, niin kukaan ei osta hänen palveluitaan.
Ajatelkaa kokonaisuuksia. Esim. diakonissalaitoksen vaikeasti ongelmaisten asuntoloissa kuukausimaksut ovat 3000 - 4000 e. Jokainen kotonaan elävä syrjällään oleva tulee halvemmaksi. Kukaan ei silti kritisoi, miksi kaupungin paraatipaikalla asuu hemmetin kalliita spurguja. Ambulanssi ja mustamaija alvariinsa pihassa. Jos joku asuu kotonaan ja ei ole töissä, niin on heti oikeutettu tiskirätin kohteluun.
Mutta mukavaa, että aloittajan terveys on ja tulee aina olemaan erinomainen. Ja hän tulee huonoine luonteineen aina olemaan haluttua kamaa työmarkkinoilla. Onkohan niin...?
Terveelliseen elämään ei tarvi sisäfileitä tai tohtori Tolosta. Itseasiassa halvempi liha missä on rustoa ja jänteitä ja halveksitut sisäelimet voivat sisältää enemmän hyödyllisiä ravintoaineita ja ravintoaineita mitä nykyihmisellä tuppaa olemaan puutosta kuin tarkkaan eroteltu sisäfile. Terveellinen elämä ei vaadi sitä että on äveriäs. Lisäravinteista, jos syö monipuolisesti, tarvitsee lähinnä Suomen oloissa D vitamiinia. Ja tarpeen mukaan mikäli puutosta esiintyy, lisäravinnetta mistä puutosta on. Tai jos ei esimerkiksi syö kalaa suositusten mukaan, kalaöljyä kannattaa lisätä, tosin sellainenkin koulukunta on mikä näkee kalaöljyt ongelmallisena. Katsantokantoja on monia, koulukuntia on monia. Vitamiineilla ei voi korvata huonoa syömistä ja on jotain näyttöä, että synteettisten vitamiinien kuten monivitamiinien puputus on epäterveellistä. Joissain tapauksissa jotkin terveysongelmat voivat joillain ratketa pelkillä lisäravinteillakin ja terveellisellä ruoalla. Esim. jos on vetänyt paljon antibiootteja, suoliston kuntoa voi tukea esimerkiksi maitohappobakteereilla, hapanmaitotuotteilla sekä fermentoiduilla kasviksilla ja hyödyllisillä kuiduilla sekä epäterveellisen moskan ja alkoholin ja liiallisen sokerin välttelyllä. Terveys lähtee suolistosta ja sairas suolisto voi olla monen ongelman syypää, mielenterveydessäkin sillä välittäjäaineet muodostuu suolistossa. Mikään ravintoasia ei ole yksiselitteinen, se mikä sopii yhdelle, ei sovi toiselle, otetaan nyt esimerkkinä vaikka ravintoaineyliherkyydet tai ärtyvä suoli. Ihminen voi potea imeytymishäiriöitä suolistossaan, ja tällöin vaikka söisikin terveellisesti, ei siltikään tervehdy, usein taustalla on vuosien itselle sopimaton ruokavalio eikä ruokavaliomuutoksia esim kasvisten lisäystä kannata ikinä tehdä dramaattisesti hetkessä. Itsensä ja kehonsa laittaminen parempaan kondikseen vaatii kokeilemista mikä itselle sopii ja oman olon kuuntelua, pitkäjänteisyyttä ja itsekuriakin sekä perehtymistä.
Lisäravinteet eivät ole yksiselitteisesti aina hyödyllisiä. Jonkun esim vitamiinin erityisesti liika ottaminen voi lisätä liikaa jonkun pitoisuutta, laskien toisen pitoisuuksia, tehden epätasapainoja kehoon. Sama pätee synteettisiin lääkeaineisiin. Lisäravinteilla on haittansa olemassa ja aina kannattaa ottaa huomioon reaktiot lääkeaineiden kanssa ja myös potentiaaliset haittavaikutukset. Joskus jonkun lisäravinteen ottaminen voi olla hyödyllistä, erityisesti jos spesifisti kokee jostain puutosta tai jonkun lisäravinteen tuoma ominaisuus hyödyttää itseä tai helpottaa jotain oiretta. Mitään lisäravinnetta ei kannata syödä loputtomiin, sillä on epäilystä että jos jotain vetää purkista, kehon oma tuotanto voi häiriintyä, otetaan nyt esimerkkinä melatoniini.
Vain typerys menee suoraan lääkäriin ja pilleripurkille luullen että niillä alkaa hoitaa terveytensä kuntoon, varsinkin jos elää epäterveellisesti. Järkevä tekee kaiken minkä kykenee ainutlaatuisen terveytensä eteen ja suhtautuu nihkeästi lääkkeisiin, ei alkaen suurella innolla popsimaan niitä mitä lääkäri apteekkiin laittaa tekemättä taustatutkimusta.
Kaikessa terveyteen liittyvässä kannattaa pitää kultainen keskitie. Niin syömisessä kuin liikunnassa. Toisinkuin jotkut luulee, kehonsa rasittaminen suurella määrällä liikuntaa voi todellisuudessa olla keholle taakka. Kaikki överi voi olla huonoksi keholle, on kyse esim stressistä, liikunnasta, ruoasta tai alkoholista. Käveleminen on monelle huonokuntoiselle erityisen hyvä vaihtoehto liikunnaksi. Kävely ja liikunta voi olla tehokkaampi tai yhtä tehokas kuin lääkitys nostamaan mielialaa tai estämään esimerkiksi muistiongelmien pahenemista. Kun liikkuu, hapenottokyky kasvaa ja myös aivot saattaa alkaa toimia paremmin.
Nykyihminen monesti luulee että jonkun terveyden osa-alueen voi vaan ignoorata. Joskus masennus on seurausta kehon tarpeiden sivuuttamisesta. Niitä on mm riittävä uni, liikunta ja ravinteikas monipuolinen ruokavalio.
Olemme toki psykofyysinen kokonaisuus eikä ruokavalio kaikkea ratkaise. mutta se tekee pohjan kaikelle liikunnan kanssa ja elintavat voi tuoda tasapainoisemman olon, lievittää ahdistusta, ja auttaa jaksamaan paremmin. Hyvinvoinnin osa alueisiin voi kuulua myös vaikkapa sosiaaliset suhteet tai että saa keskustella mieltä painavista aiheista.
Kannattaa muistaa myös kohtuullisen omalla jaksamistasolla olevan liikunnan suotuisa vaikutus esimerkiksi uneen. (Iltaisin kannattaa välttää raskasta liikuntaa). Monella masentuneella uni voi olla ongelma. Liikunta myös voi katkaista terveydelle haitallista tekemistä kuten esim liiallista koneella istumista.
Tai liikunnan vaikutus muistiin. Tutkimuksissa on todistettu liikunnan ja kävelyn hyöty muistille.
Lisäksi liikunnan tuomat hyödyt ulkonäölle, terveydelle ja jaksamiselle. Mitä moni varmasti kokee hyödylliseksi.
ja tehokkain lääkitys.
Muista lopettaa synteettisten myrkkyjen syönti ja korvata se terveellisillä luontaistuotteilla asteittain, pikkuhiljaa, itselle sopivalla vauhdilla.
että tekoeläkkeet lopetetaan.
Senkin takia kannattaa olla terve kun se tapahtuu.
Silloin pystyy elämään täysipainoista elämää.
Miksi vaihtaa yksi kusetus toiseen?
Miksi ei vain selvittäisi elämänongelmiaan, vaikka se voi olla pitkä prosessi, ja heitä noille huolille hyvästit. Elämässä tulee aina vastaan uusia ongelmia ja vastaavien aikaisempi käsittely parantaa jokaisen kykyä käsitellä tulevia ongelmia.
Miksi valita pseudotieteelliset selitykset ja/tai hermostomyrkyt lamaamaan pois ihmisyytensä, jos asiat voisi ratkaista käsittelemällä tuskaa aiheuttavat asiat.
Mikä on yksi kusi ?
Ja mikä on toinen kusi ?
On vaikea käsitellä tuskaa aiheuttavia asioita, ellei niitä löydä. Kun ei saa enää iloa mistään eikä elämä maistu vaikka ennen oli mielenkiintoa, eikä ammattilaisenkaan kanssa löydä mitään sellaista ensimmäisistä muistikuvista eikä äitisuhteesta tms. Vaikka miten meditoisi päivät pitkät.
Kun on ollut närästystä ja tietää sen johtuvan ruokavaliosta ja että miten sitä pitäisi muuttaa, niin kyllä se silloin on korjattu eikä vaan syöty entiseen malliin ja syöty närästyslääkkeitä päälle. Mutta jos mikään ruokavalio eikä tutkimukset ja gastroskopiat toimi, niin mitäpä sitä muuta voisi tehdä kuin syödä närästyslääkkeitä?
Närästyksen kaltaisten ongelmien ratkaisut yleensä löytyy ja on korjattavissa, kyse on vain limakalvosta. Aivot sen sijaan on monimutkaisin asia mitä ihmiskunta on universumista tähän mennessä löytänyt ja mieli jopa niin monimutkainen, että kukaan ei edes täysin tiedä mikä se edes on.
kaikki ongelmat poistuvat muutaman kuukauden aikana.
Niinkauan kun loisit ei mitään mahdollisuutta parantua oikeasti.
lopussa kiitos seisoo.