Valokuvaaja 1930-luvulla

notabene

Terve taas ja hyvää vuodenvaihdetta! Noita hienoja vanhoja valokuvia Lieksan kauppalasta olen katsellut sieltä täältä. Minua jäi mietityttämään, että kuka oli naispuolinen valokuvaaja Anna Hiltunen? Hän on ottanut kuvia erit. 1920-luvun lopusta 1930-luvun lopulle. Onko sama henkilö kuin Anna Räsänen, jolla oli valokuvaamo Lieksan kauppalassa? Mikä lie tämän henkilön kohtalo ollut? Ken tietää? Wanha lieksalainenko vai joku muu?

19

572

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vastasin äsken kysymykseesi, mutta viestini poistetaan jälleen sääntöjen vastaisina. Kyseessä on sama henkilö.

      Mitähän sääntöjen vastaista vastauksessani lienee ollut kun siinä mainitsemani nimet ovat jo aloituksessasi?

      • Voi harmi. Enpä tiennytkään, että tällaista kiusaa harrastetaan tällä Lieksan palstalla. Vasta olen kiinnostunut Lieksan historiasta, joten olisi mukava saada tietoa henkilöiltä, jotka tietävät tai muistavat asioita. Luulen, että kiusanteosta on kysymys. En ole lukenut juuri muita kirjoituksia, sillä pikainen vilkaisu aiheisiin ei ole ollut kovinkaan tasokasta kirjoittelua. Voi olla, että nyt joku poistattaa tämänkin.


      • Ehdin siis lukea vastauksesi, ja minulla oli siihen jatkokysymys.


      • Notabene kirjoitti:

        Ehdin siis lukea vastauksesi, ja minulla oli siihen jatkokysymys.

        Lieksalaisia valokuvaamoita 1900-luvulla olivat mm. Valokuvaamo Kari, Lieksan valokuvaamo Apell, Koistisen valokuvaamo, Valokuvaamo Henna, Hartikaisen valokuvaamo ja Anna Räsäsen valokuvaamo, joka sijaitsi Kulman risteyksestä Nurmeksen suuntaan Kaatrahovin rakennuksen kohdalla 1930-luvulla. Avioliiton myötä liikkeen nimi muuttui Anna Hiltusen valokuvaamoksi.

        Muitakin valokuvaamoita lienee ollut paikkakunnalla. Näiden lisäksi oli mökistä mökkiin kesäisin kiertäviä valokuvaajia, jotka ottivat perheistä pönötyskuvia pihakeinun vieressä tai omenapuun alla.

        Lieksalaiset valokuvaamot on mielenkiintoinen aihe. Ehkä palaan siihen vielä.


      • Mainiota! Pohdin sitäkin, että kiinnostava seikka on se, että naisetkin ovat tarttuneet kameraan, mikä lienee melko harvinaista noina aikoina.


      • Notabene kirjoitti:

        Mainiota! Pohdin sitäkin, että kiinnostava seikka on se, että naisetkin ovat tarttuneet kameraan, mikä lienee melko harvinaista noina aikoina.

        Suurin osa lieksalaisista valokuvaamoista oli naisten hoteissa.


    • Hurra-Anni

      Viestit poistetaan liiallisen asiallisuuden takia. Viesteissä pitää mainita somalit, Märäjälahti, Metkatalo, maahanmuutto, matu, mamu jne. niin niiden säilyminen palstalla on varmaa.

      • Aha. Vai niin. Eipä tässä varmaan muuta vaihtoehtoa ole kuin jättää tämä palsta, jos ei normaaleista historian asioita saa kysyä.


    • Olen tehnyt hyvin paljon Lieksan keskustelupalstalle aloituksia, jotka käsittelevät eri tavoin Pielisjärven ja Lieksan historiaa. Olen pyrkinyt tuomaan esille tietoja, joita ei löydy googlettamalla tai wikipediasta. Olen kirjoittanut rakennuksista, yrityksistä, joistakin paikallisista henkilöistä, tekniikasta, koulunkäynnistä jne.

      Olen ollut mukana viitisen vuotta ja alkuvuosina kirjoitukseni saivat olla rauhassa. Viime vuosina kiusanteko kirjoituksiani kohtaan on kasvanut. En ole tehnyt aloituksia tai kirjoittanut viestejä maahanmuutosta enkä politiikasta. En ole myöskään arvostellut tai pilkannut toisia kirjoittajia.

      Joskus kirjoitukseni tai viestini poistuu muutamassa minuutissa palstalta. Näin kävi myös joulutervehdyksilleni. Uskon, että poistojen takana ovat yksittäiset kiusaamista harrastavat ilmiantajat. Palstan valvojat poistavat kirjoitukset ilmiannon perusteella lukematta niitä.

      Minulla olisi historiaa käsitteleviä aiheita vieläkin runsaasti tarjolla, mutta en ryhdy niitä palstalle kirjoittelemaan ennen kuin palstan valvonta paranee. Kirjoitin taannoin, että ”olen lukenut Suomi24 säännöt ja noudatan niitä kaikissa aloituksissani ja viesteissäni. Palstan asiallisia kirjoituksia kohtaan suoritetut poistot aiheuttavat palstan tason laskemista ja kiinnostuksen vähenemistä. Toivon valvojille asiallista ja tasapuolista suhtautumista kirjoituksiin. Tämä ei ole ainoa keskustelupalsta Suomessa eikä myöskään paras”.

      Toivotan hyvää alkanutta vuotta kaikille Lieksan keskustelupalstan lukijoille ja kirjoittajille.

      • Hienoa työtä olet tehnyt. Kiitoksia vastauksistasi.


      • vanha.leipuri

        Tämä on kylä harmillista kiusantekoa. Toinen historian hirmutietäjä Kamuttaja kertoi poistuvansa kiusanteon takia ja näkyy poistuneen. Nämä kaksi täydensivät hienosti toisiaan. Kamutajalla oli hyvin vanhoista ajoista tietoja sekä henkilöistä ja Wanha tietää myäs henkilöistä ja hieman uudempaa historiaa. Mikäli muistan oikein tai olen käsittänyt oikein niin nämä herrat tuntee toisensa tai ovat jollain tapaa tunteneet.


    • jotakin.kuria

      Tämmöiset "pankko " sekä "pääpumppu" jutut saa olla, muut poistetaan asiattomina.

    • Mieluummin lukisi wanhanlieksalaisen asiakirjoituksia kuin vuosia vanhoja somalijuttuja joita nostellaan kiusalla takaisin etusivulle.

    • Anonyymi

      Anna Räsänen avioitui 2.6.1946 mummoni veljen Mikko Hiltusen kanssa.Avioliitto jäi kuitenkin lyhyeksi ,koska Mikko hukkui 11.8.1947.Avioliitto oli lapseton.Annan myöhemmistä vaiheista en tiedä.

    • Anonyymi

      Olikohan valokuvia tuon ajan Lieksan gay-skenestä?

      • Anonyymi

        Ylsi vajakki taas tapetilla. Olet varmasti ylpeä kysymyksestäsi. Kylähullukun olet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ylsi vajakki taas tapetilla. Olet varmasti ylpeä kysymyksestäsi. Kylähullukun olet.

        1920 - 1990 välisen aikana ei ollut vilä kirjavanlipun palvojat pervoaatteineen esillä, silloin ajat olivat hyvät.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      59
      1955
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1900
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1622
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1621
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      947
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      875
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe