On törkeätä, jos Huhtasaari ei pidä puhettaan myös ruotsiksi. Ruotsinkieliset eivät tule äänestämään häntä. Ilmoituksen ruotsinkielen käyttämisen puuttumisesta voi tehdä kätevästi Folktingetin netti sivuilla!. Ilmianto on tehokas tapa valvoa juntteja! Tämä tapa oli menestyksekkäästi käytössä DDR:ssä!
Laura Huhtasaaren Uuden Vuoden puhe!
21
134
Vastaukset
- stadilainenjätkä
minulle sopii oikein hyvin jos mainitsemasi henkilö ei pidä mitään puhetta millään kielellä,
- Aslakkii
Toki Laura pitää puheen myös kolttasaameksi. Kielitaitoinen, edustava ja kaunis nainen.
- narsitinenkinonhän
Ja mielipiteet ihan hanurista.
- tuttu_kohde
Se on hyvä se, sillä persuja kiinnostaa politiikassa varsinkin hanuri !
- totuuus
Vaalikoneet todistaneet, että samat mielipiteet yli 40%:lla kansasta. Eli ehdokkaaksi valikoituu Huhtasaari. Mistä lie tän porukan mielipiteet?
- Älämöö_Laura
Jees, järkevä kansa valitsee Lauran jo eka kierroksella. Ei siihen ruotsinkielisten ääniä tarvita.
- huhtasaarenhömppäjutut
Persun tulkinta on aina persun tulkintaa, siksi ne elävät sitä vaihtoehtoista omaa totuuttaan, joka poikkeaa paljon tavallisen ihmisen totuudesta.
Tuossakin persu puhuu vaalikoneista monikossa, kun kyse vain yhden vaalikoneen tuloksesta. Se taas ei kerro yhdenkään ehdokkaan kannatuksesta, vain siitä miten erilaisilla kysymyksillä saadaan eri ehdokkaita esille. MTV:n vaalikoneessa oli 2 kysymystä joissa iso osa ihmisistä on samaa mieltä Huhtasaaren kanssa, silti monikaan heistä ei ikinä häntä presidentiksi äänestäisi.
Minä myös olen Huhtasaaren kanssa samaa mieltä siitä, että paperittomia ei pidä piilotella, mutta en ikinä moista tyyppiä äänestäisi missään vaaleissa, koska kaikessa muussa en yhdy Huhtasaaren mielipiteisiin. Huhtasaari painii edelleen kevyessä sarjassa, vaikka yhdessä vaalikoneessa kysymykset oli häntä suosiviksi aseteltu. taisi olla lähinnä vaalien piristykseksi laitettu. - vaalikone
Keskusteltiin mielipiteistä (perseestä tai jostain muualta) EI kannatuksesta. Luulisi et jokainen täyspäinen sen ymmärtäisi.
- nvvbhgvhvvv
Vastustiko evoluutiota tai pilkkasiko Suomen puolustusvoimia?
Huhtasaari nousee nuorten suosioon, koska vastustaa pakkoruotsia. Ei kukaan nuori halua opiskella ruotsia, koska kielellä ei ole mitään käyttöä!!!!!!!
- syyllisetoikeuteen
Huhtasaari on oikeassa: 1990-luvun laman syylliset on tuotava oikeuteen, Aho etunenässä....
syyllisetoikeuteen kirjoitti:
Huhtasaari on oikeassa: 1990-luvun laman syylliset on tuotava oikeuteen, Aho etunenässä....
Luultavasti Huhtasaari tarkoittaa syppiläisiä. He onnistuivat laman avulla käärimään kaiken tuottavan liiketoiminnan itselleen. Enää on valtion yhtiöitä ja julkinen terveydenhuolto saamatta. Hyvää vauhtia sekin otetaan.
- JävlaRunkaren
Aloittaja Bättrefolket taitaa ollakin itse melkoinen idiootti, koska kirjoitti Suomeksi!!!
- mietippähetki
Olisiko kirjoittanut suomeksi siksi, että sinäkin ymmärrät sen.
Kaksikielisyys on aina parempi, kun yksikielisyys, mutta persujen Suomessa on kirjoitettava suomeksi, jos haluaa persujen ymmärtävän asian. Jag skriver på finska också för, att det är så bra undervisning i finska.
Utan svenska klarar man jätte bra, men utan finska är det omöjligt.
Beglagar bara, att det är bara bättrefolk som accepteras till svenskaskolor.
Freudanthal tyckte, att vi är inte samma ras, och Taxell tycker vi ska hållas separat!
- näin_sen_näen
Äänestän Lauraa sen vuoksi, koska hän on perussuomalainen, jonka puheenjohtajavalintoja tasavallan presidentti meni kommentoimaan. Minusta se oli kardinaalivirhe. Tasavallan presidentin tulee olla ja pyrkiä olemaan koko kansan presidentti.
- persutpienivähemmistö
Koko kansa ei ole yhtä kuin persut. Ehkä Sauli juuri yrittikin olla koko kansan presidentti.
- Hallaahon.äänestäjä
Niinistö on mitätön salolainen poliitikko joka oli Kekkos-kaudella täysin sivussa, hänellä ei siis ole sitä särmää kuin Väyrysellä
Väyrysellä on kovalevyllä koko leveydeltä Suomen sodanjälkeinen politiikka, oli hänen kanssaan samaa mieltä tai ei http://paavovayrynen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/248506-huhtasaaren-esitys-jai-puolitiehen Muutama vuosi sitten Niinistö sanoi, ettei olisi silloisilla tiedoilla kannattanut Suomen jäsenyyttä euroalueessa. Aktiivista katumista Niinistö ei ole kuitenkaan osoittanut eikä kertonut, kuinka syntynyt vahinko korjattaisiin.
Niinistö valitsi tyylikkään vaimon, joka kirjoittaa kirjallisuudesta ja linnuista ja mukavista asioista JA OLISI pystynyt tekemään Niinistön kaikki työt (ehkä on kirjoittanut puheetkin)
Valtamedia kuten Yle (en tosin seuraa ajankohtaisohjelmia enää) ja Hesari (en tosin tilaa enkä juuri lue) hehkuttavat staattista tilaa ja Ninistöä. Ei ole sattuma, että Huhtasaari vetoaa tähän
https://www.suomenuutiset.fi/laura-huhtasaaren-uudenvuodenpuhe/
Rakkaat suomalaiset,
Olkaa rohkeita. Tehkää äänestyspäätöksenne puhtaasti asiapohjalta. Älkää antako tiedotusvälineiden luomien mielikuvien vaikuttaa. Tutustukaa eri vaalikoneisiin, katsokaa vaalitentit ja ehdokkaiden omat sivut. Tehkää itsenäisesti ja asiaperusteisesti valintanne. - Finjävle
4% Äidinkielenään suomessa ruotsia. Minkä helv... takia sen pitäisi sitä puhua. Ei missään maailman muussa valtiossa näin pientä vähemistöä hyyssätä kuin täällä. Viellä historia kun muistelee, niin ruotsinkieliset minun puolesta menköön lahden taa ja pysykööt siellä.
Englanti mielluumiin toiseksi kotimaiseksi ja Venäjäkin ennemmin kuin ruotsi.- Hallaahon.äänestäjä45
venäjästä puhuttaessa on muistettava miksi kieliä opiskellaan,
ei turismin takia se tulee sivutuotteena
ei siis opiskella kiinaa ei venäjää ei espanjaa
vaan ammatillisia kieliä
eli Suomessa suomea ja englantia
näiden jälkeen saksaa ja tai ranskaa
se siitä
sitten erikoismiehet opiskelevat muuta
jos esim. 3-4 kielen jälkeen ajattelee noin 40 ikäisenä että voisihan sitä espanjaa
niin se kannattaa opiskella ikäänkuin ikää varten eläkkeelle mutta ei sillä opiskelemaan kukaan lähden Complutenseen tai myy muovipatsaita Malagassa turisteille
eritäin vaarallista on lukea diktatuurikieliä joiden kanssa voi välit olla poikki vuosikausia ja joiden käyttö riippuu maan sisäisistä vaaleista kuten Venäjällä
ja kaikkien on luetta pravdaa
https://www.kompravda.eu/
eli hesaria
jossa junttianttila pilkkaa suomalaisia
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005510056.html
Huhtasaaren pitäisi pyytää kansalta anteeksi, ettei puhunut ruotsia.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061