Selvää vihakirjoittelua

Vihakirjoittelua

Yksi ja sama kirjoittaja...

Jos tuollaisen määrän tekaistuja ja yhtä vihamielisiä avauksia joku laatisi maahanmuuttajista tai romaaneista niin olisi tullut kuulustelluksi monta viikkoa sitten, ja rosis olisi kutsunut. Sama kaava toistuu viikiosta viikkoon, joko heti avauksesta suoraan vihamielinen kirjoitus, tai vaihtoehtoisesti neutraali avaus ja viimeistään toisessa vastaksessa päästään "asiaan".

Vaikeaa on ymmärtää mistä moinen myrkynkylväminen oikein kumpuaa? Ihan normaalia mielipidekirjoittelua se kaikessa systemaattisuudessan ei missään nimessä enää ole.

Tuossa pikakoste vajaan kuukauden avauksista.

Mitä mieltä suzuki swiftistä
30.12.2017 19:09

Huomio S Cross ja Vitara kuskit
22.12.2017 16:35

Maailman paras
29.12.2017 17:00

Suzuki Jimny huono ajettava
23.12.2017 15:00

Paluumatkalle jo tänään. HUOM!
25.12.2017 11:57

Ajelin s-crossin perässä
22.12.2017 16:24

Myrskyvaroitus annettu
21.12.2017 19:50

Paljon vitaroita nettiautossa
19.12.2017 20:09

Taas tuuli heilutti s-crossia
17.12.2017 19:48

Milloin tämä tapahtuu
15.12.2017 17:12

Missä sukisuki, huhuuu
1.12.2017 18:37

S-crossin ohjaus ja ajonvakaus
7.12.2017 20:56

6

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taastäällä_

      kyseessä on syrjäytynyt nuori reppana, en muuhun voi johtua.

    • tämäTästäOsaltani

      "Jos tuollaisen määrän tekaistuja ja yhtä vihamielisiä avauksia joku laatisi maahanmuuttajista tai romaaneista niin olisi tullut kuulustelluksi monta viikkoa sitten, ja rosis olisi kutsunut"

      Tuo on tänäpäivänä niin, että jos henkilö tarkoituksella kirjoittaa lainvastaista, niin hän käyttää vapaata julkista verkkoa tai brepaid liittymää, jolloin takuuvarmasti anonyymiys säilyy.

      Noissa kirjoitteluissa ei mielestäni ole järjen häivää, muttei hitustakaan mitään lainvastaista. Jos kirjoittaa jostain autosta mitä tahtojaan omana mielipiteenä tai vaikka arvailuna, niin sehän on juurikin sitä, mitä täällä keskustelupalstoilla kuuluukin olla. Tuo mainitsemasi "vihamielisyys" tulee siintä, että toistamieltä oleva ottaa sen vihamielisenä, koska on itse täysin toista mieltä.

      Muistakaapaa, ettei trollin kirjoituksiin tulisi millään lailla kiinnittää huomiota, jos näin toimitaan, niin trolli ei kauaa yksin kommunikoi. Joku täällä, ilmeisemmin tämän keskustelun avaaja kertoi, että trollin kirjoituksiin pitää auktoriteettisesti puuttua jottei synny vääriä vaikutteita käsiteltävästä asiasta. Jos trolli kuitenkin on teini tai henkisesti hitaallakäyvä aikuinen, niin hän takuulla nauttii, kun saa huomiota. Asiantuntijoilta on yksimielinen neuvo saatu useissa eri foorumeissa, että älä ruoki trollia.
      Täällä muutama henkilö on nyt yli vuoden ruokkinut trooleja ja mikä on tulos? Juuri niin, eli paskan kirjoittelu on lisääntynyt huimasti.
      Mitäpä, jos kokeilisimme pari kuukautta asiantuntijoiden neuvoa, että jätetään paskaviesteihin ja kommenteihin vastaaminen kokonaan. Väitän, että noiden kirjoituksien määrä romahtaa.
      Välillä kuitenkin tuntuu, että nämä trolleihin kommentoivat ja argumentoivat henkilöt kuitenkin sisimmässään tykkäävät väittelystä. Toivottavasti näin ei kuitenkaan ole.

      Muistakaa hyvät ihmiset, että vain makuasioista voi väitellä, idiootti väittelee faktoista. Tämä palsta on tarkoitettu inun mielestäni makuasioista, mielipiteistä, luuloista ja kuuloista keskusteluun. Faktoista on turha hirveästi kirjoitella, saati väitellä.

      • Vihakirjoittelua

        Miten sitä nyt itse jaksatkaan toistella tämän tästä... Se koira älähtää mihin kalikka kalahtaa. Vaivauduit sitten kirjoittamaan ennätyspitkän selittelyn tekosillesi?

        Googleta "viestintärauha". Veikkaan ettet ole ennen edes kuullut sitä sanaa.

        https://www.laki24.fi/yrit-yritystoiminta-vaaran_tiedon_levittaminen/

        >>Väärän tiedon levittäminen

        Toisesta yrityksestä ei saa antaa väärää tietoa

        Omassa elinkeinotoiminnassa ei saa antaa omaa tuotetta tai toimintaa koskevia harhaanjohtavia tai totuudenvastaisia tietoja. Tämän lisäksi täysin sama kielto koskee myös muuta kuin omaa elinkeinotoimintaa.

        Kilpailijaa ei saa vahingoittaa väärillä eikä harhaanjohtavilla tiedoilla.Virheellisiä tai harhaanjohtavan tiedon antamistavalla ei ole merkitystä.

        Näitä tietoja voidaan antaa suullisesti oman yrityksen asiakkaille tai muille elinkeinonharjoittajille kahdenkeskisissä keskusteluissa tai julkisesti oman yrityksen Internet-sivuilla taikka lausuntoina mediassa.

        Tavasta ja kuulijakunnan laajuudesta riippumatta virheellisen tai harhaanjohtavan tiedon antaminen on kiellettyä.

        Mahdollisten korvausten yhteydessä merkitystä on kuitenkin sillä, kuinka laajaa vahinkoa tällainen tieto on aiheuttanut. Tässä arvioinnissa merkitystä onkin sitten sillä, millä tavalla ja kuinka aktiivisesti ja laajasti väärää viestiä on annettu eteenpäin.

        Elinkeinotoiminnassa ei myöskään saa käyttää asiaan kuulumattomia seikkoja sisältävää eikä esitystavaltaan tai muodoltaan sopimatonta ilmaisua, joka on omiaan vahingoittamaan toisen elinkeinotoimintaa.

        Toisin sanoen; jos vahingoittavat tiedot eivät millään tavalla liity kyseiseen elinkeinotoimintaan, niiden antaminen on laitonta riippumatta siitä, pitävätkö tiedot paikkaansa vai eivät.

        Niin ikään sopimattomassa muodossa esitetty tieto voi olla kiellettyä, vaikka se sinänsä pitäisikin paikkaansa. Tällainen tilanne voi syntyä esimerkiksi silloin, jos jotakin kilpailijan sanomista tai lausuntoa siteerataan sellaisessa asiayhteydessä, missä se saa vääristyneen merkityksen kuin alkuperäisessä asiayhteydessä.

        Sopimattoman menettelyn vaikutusten osalta ei edellytetä, että vahinkoa toisen elinkeinotoiminnalle todella tapahtuisi. Riittää, että teko on omiaan aiheuttamaan vahinkoa tai vaikuttamaan kysyntään tai tarjontaan<<

        Laki24.fi artikkeli on kuin tehty kirjoitustesi pohjalta. Veikkaan että kohtaisit ylivoimaisia hankaluuksia mikäli joutuisit selittelemään topiccihistoriaasi edellistä vasten peilaten.


    • Laintuntija

      Jos täällä on mielestäsi sääntöjen tai lainvastaisia kirjoituksia, niin meinaatko, että tilanne korjaantuu asiasta yleisesti tänne kirjoittamalla? Jos joku kirjoitus on mielestäsi vihaa sisältävä tai muutoin sääntöjen tai lain vastainen, niin ilmoita siintä ylläpidolle. Jos he eivät poista kirjoitusta, täyttää se säännöt ja lain. Piste.
      Ole kuitenkin varuillasi tuon aloituksesi suhteen, jossa rinnastat maahanmuuttajat sekä kansanvähemmistöt autoihin.

    • Tarkkailia

      Jalba ja jokunen kait jalbana esiintyvä harrastaa tätä tarhalapsien tasolla olevaa kirjoittelua tai sitten tyyppi/tyypit saavat jotain seksuaalista tyydytystä tänne sonnan kirjoittelusta !

      • ylikalba

        Luehan tuo ylempi kirjoitus oikein huolella.

        "Jos täällä on mielestäsi sääntöjen tai lainvastaisia kirjoituksia, niin meinaatko, että tilanne korjaantuu asiasta yleisesti tänne kirjoittamalla? Jos joku kirjoitus on mielestäsi vihaa sisältävä tai muutoin sääntöjen tai lain vastainen, niin ilmoita siintä ylläpidolle. Jos he eivät poista kirjoitusta, täyttää se säännöt ja lain. Piste.
        Ole kuitenkin varuillasi tuon aloituksesi suhteen, jossa rinnastat maahanmuuttajat sekä kansanvähemmistöt autoihin"


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1688
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1649
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      1562
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1408
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1366
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      48
      906
    7. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      451
      898
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      889
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      293
      842
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      819
    Aihe