Sellainen lyhyt kommentti että, ihmetyttänyt nuo ns. kotimaiset ns, elokuvakriitikot jotka toisinaan ylistää elokuvia kuten Kaurismäen leffat jotka on ainakin mielestäni täyttä pskaa ja yksikään niistä Kaurismäen veljesten tuotannoista ei ole jaksanut pitää mielenkiintoa yllä sillä tasolla jotta olisi jaksanut katsoa osaa edes puoleenväliin.
Miksi pska on kriitikoiden mielestä ylistettävää elokuvaa. Tätä en ole koskaan ymmärtänyt koko pitkällisen elokuvakatselu "uran" aikana aina erilaisista VHS tallenteista nykypäivän suoratoistopalveluista leffojen katseluun.
Ehkäpä johtuu osin siitä, että mieluiten muodostan oman käsityksen elokuvasta katsomalla tai yrittämällä katsoa sen. Ei ole katsojan tehtävä vaikka hampaat irvessä katsoa jotain elokuvaa vain siksi että, se on jonkun kuuluisan tunnustetun tai arvostetun ohjaajan ohjaama vaan elokuva tulee olla mielenkiintoa ylläpitävä alusta loppuun jotta ihmiset jaksavat sen katsoa.
Ei kovin militaristiselle henkilölle myös Tuntematon sotilas riippumatta kenen ohjaama versio, on puuduttavaa katsottavaa.
Just one more thing....
1
1504
Vastaukset 1
- JernaavaPurnu
Miksi kotimainen elokuva oli surkeassa tilassa 1980-luvulla?
Ne oli sellaisia musertavan ahdistavia koska tekijät arvelivat että heillä on kiistaton oikeus vatvoa traumojaan tekemällä elokuvia. Tästä asiasta he käyttävät ilmaisua taiteellisuus. Elokuvantekijän mielestä on katsojien vika jos se ei heille kelpaa.
Ei se noin mene. Siis näyttämö ei ole mikään katkeruuden tai paasaamisen kanava, jos on niin silloin tekijät nolaavat itsensä. Elokuvan pitäisi koskettaa KATSOJAN tuntoja ja tekijän tulisi pitää omat tuntemuksensa taustalla elokuvaa tehdessään.
Elokuvan katsominen on useimmiten katsojan tapa käsitellä tunteitaan usein jotain vaikeaa kohtaan. Tämä selittää miksi historiallinen draama (Ikitie, Tuntematon sotilas, Suomen hauskin mies, ym.) on niin suosittua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l3181130Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni67945- 77938
- 71805
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et40725- 67721
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona34627- 44627
- 51587
Koiran kaltoinkohtelu
Eräällä naisella on jokin pakottava tarve tiuskia, läpsiä, töniä ja sairaalloisesti kontrolloida koiraansa. Vaikka se ih13558