Kellari maanvaraisella betonilattialla / kuivaus

RMT-45

Moi!
Minulla on -45 rakennettu hirisirunkoinen rintamamiestalotyyppinen talo koneellisella ilmanvaihdolla ( lämmön talteenotto) ja kellarissa maanvarainen betonilattia. Millä tilaa kannattaisi pitää kuivana? Kellarissa ei ole märkätiloja (suihkua, saunaa tms.), ja ilmankosteus näillä 0-5 asteen ulkolämpötiloilla on noin 60% luokkaa, ja lämpötila noin 11 asteen luokkaa.
Minulla on tällä hetkellä kellarissa ilmankuivain ja ilma myös vaihtuu koneellisesti. Onko turha kuivata ilmaa kun kone sitä kuitenkin vaihtaa ja tuo jatkuvasti uutta "märkää" ilmaa kuivatettavaksi?

Kannattaisiko ilmanvaihto säätää mahdollisimman pieneksi ja kuivata tilassa pysyvää ilmaa?

4

157

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NickNailer

      Nopeasti laskien kastepiste on hieman alle 3 C, joten siihen ei auta päästää. Home lähtee noilla tiedoilla laskien kasvamaan suurinpiirtein 6 C. Tuossa 11 C on turvakerroin n<2 jo suhteellisen korkeassa ulkolämpötilassa, joten nostaisin lämpötilaa tai virittäisin kosteusohjatun lisälämmityksen/kuivauksen.

      Jos kellaria ei juuri käytä, niin oleelista on estää kastepistelämpötila (ja sen alitus) ja homeen vaatima ilman suhteellinen kosteus. Miten sen sitten teet on aikalailla makuasia. Kuivatin on hyvä, jos se tyhjenee viemäriin. Säiliölliset taas on hankalia, koska tyhjennys on helppo unohtaa.

      Jos haluaa hifistellä, niin pitäisi mitata ilmanpaineita ja laskeskella sitten kriittisiä arvoja mittausten pohjalta. Se kyllä on sitten paremminkin harrastustoimintaa kuin asumista.

    • RMT-45

      Kiitos asiallisesta vastauksesta! Ilmankuivain valuttaa kondenssivedet parhaillaan suoraan lattiakaivoon, joten se on kohtuullisen vaivaton tapa kellaria tällä hetkellä kuivata. Kannattaisiko kellarin ilmanvaihtoa pienentää ja käyttää ilmankuivainta vai olisiko taloudellisempaa lämmittää kellaria?

      • NickNailer

        Tuohon vastaaminen riippuu LTO:sta ja sen asetuksista. Luultavasti säästöt ovat merkitykseltään todella pieniä teki niin tai näin.

        Yksinkertaisinta on ostaa KWh -mittareita ja seurata kulutusta. Vaihtoehtoisesti jonkinlaisen kuvan saa pihtamittarilla virtaa mittaamalla.

        Jos LTO on ilmalämpöpumpputekniikalla toimiva, niin kellarin lämpötilan nosto tuskin lisää oleelliseti kulutusta. Teoreettinen hyötysuhde voi olla yli 100 %.

        Suurempi ongelma syntyy ilmanvaihdon säädöistä. Venttiilien roplaamisesta ei tule loppua, jos niitä alkaa säädellä. Kun itse saan säädöt kohilleen, en kovin herkästi venttiiliin koske.


    • onnellinenSipokki

      Samaa mieltä, että kellarin ilmanvaihtoon ei kannata koskea. Jos ne kerran on säädetty, niin ero energiankulutuksessa on olematon.

      Ilmankuivaimethan eivät kovin tehokkasti toimi tuossa lämpötilassa. Niiden termostaatit ovat aivan yksilötasolla hieman niin ja näin, joten pahimmaan eivät kuivaa ollenkaan, tai vaihtoehtoisesti olemattomasti.

      Ilmankuivainhan toimii kellarin sisäisenä lämpöpumppuna ottaen veden faasimuunnoksen verran energiaa talteen ja hukkalämmöllä sitten lämmittää kellaria. Jos kellari lämpenee sähköllä, niin hukkaenergiakin on saman hintaista.

      Höyryn tiivistyminen vedeksi taisi olla n. 0.6kWh/litra. Eli aika paljon tuosta veden tiivistymisestä saa energiaa talteen.

      Lämmön nosto sekä pienentää suhteellista kosteutta, että auttaa ilmankuivainta toimimaan paremmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      82
      1523
    2. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      88
      838
    3. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      829
    4. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      8
      822
    5. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      53
      782
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      58
      753
    7. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      188
      731
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      80
      685
    9. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      661
    10. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      40
      651
    Aihe