Muhkeat kiitokset sinulle, Ida Asplund. Sinun avullasi tavoitteemme Suomen yksikieliseksi julistautumiseksi nopeutui huomattavasti. Sinun ansiostasi olemme jopa valmiit väkivaltaiseen ratkaisuun. HURRAA! Ei enää pakkoruotsia. HURRAA! Ei enää miljarditason tukiaisia kielivähemmistöllemme: jää rahaa myös suomenkielisille vähävaraisille. Ja vielä kolmas: HURRAA! Ja: Kiitos Ida!
Tack Ida!
Kiitollinen
2308
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Idan lausunnot oli työtapaturma. Yleensä ankkalammen väki pitää rasistiset ajatukset suomenkielisistä perhepiirissä.
Nyt lipsahti. Ei Idan lausuntoja paheksuta rkp:läisten parissa,vaan sitä,että tietoa heidän asenteistaan pääsi vuotamaan suomenkielisten tietoon.
Donner esim. kirjoittaa aivan eri lailla ruotsinkielisissä lehdissä kuin suomenkielisissä lehdissä. Ruotsinkielisissä lehdissä hän on vuosikausia antanut idamaisia lausuntoja.
Mielestäni Suomen kansalaisuuden ehtona pitäisi olla suomenkielen taito. Lisäksi jos hallitsisi ruotsinkielen, niin siitä ei erikseen rangaistaisi. Nimeksi sopisi: Lex Ida.