No niin ja tähän mä tän jätän

kevythymy

No niin, kuviteltu tilanne psyk.poliklinikalla. Aloitat väittelyn terapeuttisi kanssa omasta asiastasi, joka koskee vain sinua, ei siis häntä missään vaiheessa. Mutta hän ottaa kantaa asiaan erittäin voimakkaasti ja tyrmää asiasi, elikkä suorastaan kävelee ylitsesi mielipiteellään. Hyvä, hän on siis erimieltä asiasta. Mutta sinänsä tilanne on kunnianloukkaus ja sanotkin sen hänelle aivan suoraan. Sanot, että ; jos mä vihaan sitä kundia, niin mä vihaan sitä!!! Ja that`s it!!! kuitenkin hän alkaa puolustelemaan tätä miestä ja kertomaan, kuinka minun pitäisi häneltä kaikki vaan sietää ja ymmärtää häntä ja laukoopa päin naamaa sellaisenkin totuutensa että minun pitäisi vielä tukea häntä hänen (sen miehen) tavoitteissa ja uskoa sen miehen unelmiin. kuitenkin tämä tilanne on potilaan kannalta kaikki rikoksen tosiasiallisuudet täyttävä. Kyseessä on kunnianloukkaus. Mitä helvettiä tälläisessä tilanteessa pitäisi tehdä?? Kuuluuko tän terapeutin vastata sanoistaan, vai puolustaako valtio häntä?? periaatteessa tilanne on kuvaus tosielämästä, koska näin se oikeasti tapahtuu. Mä en ole kenenkään NATSIN muusa. Ja siitähän tässä riidelläänkin.

2

50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jo876

      Vaihda terapeuttia

    • vaihdaymmärtävään

      Hänelle on tärkeää olla itse oikeassa ja sanoa mielipiteensä. Vain sinun mielipiteilläsi on merkitystä, joten vaihda terapeuttia, koska terapeutti ei ymmärrä. Tuo, että hän väittää olevansa oikeassa sisältää sinua kohtaan ymmärtämättömyyttä ja terapiassa auttava tekijä on ymmärretyksi tuleminen ja se, että terapeutti kuuntelee potilasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      82
      4627
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      176
      3637
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      64
      2070
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      78
      1268
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1142
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      145
      1072
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      989
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      26
      891
    Aihe