Olen kirjoitellut tänne aikoinaan ja omistan tunnuksenkin, mutta nyt pysyn ''nimettömänä''
Eli sain tuossa viime viikolla ensimmäisen paniikkikohtauksen siitä kun pelkäsin saavani sydänkohtauksen. Kaikki alkoi siitä kun muistelin kun isäni kuoli syliinin noin kolme vuotta sitten vuoden 2014 lopussa ja samalla mietin kun aikoinaan samassa kerrostalossa asunut vanhempi nainen kuoli sydänkohtaukseen nukkuessaan. Sillä hetkellä rinnassa tuntui oudolta ja samalla päässä ''muljahti'' jotain. Alkoi tärisyttää, kylmänhiki nousi pintaan ja hirveä paniikki tuli päälle että mitä nyt teen jos se sydänkohtaus oikeasti tulisikin? menisinkö pimputtamaan naapurin ovikelloa ja sanoisin että soittavat ambulanssin vai soitanko sen itse. Kuitenkin sain itseni rauhoittumaan sen verran että selvisin seuraavaan päivään.
No lähdinpä sitten seuraavana päivänä päivystykseen jossa otettiin sydänfilmi ja verinäyte joiden tuloksista tuli normaalit. Kuitenkin nyt viikko siitä kun kävin tuolla päivystyksessä sydämmessä tai sillä alueella tuntuu välillä autoja nytkähdyksiä ja lämpöaaltoja sen jälkeen. Netistä olen lueskellut että nuo tunteet ovat normaaleja ja ei ole mitään hätää mutta silti ne laittavat miettiään että jotain on vialla Onko muilla ollut samanlaisia kokemuksia?
Lisäksi elämä ei ole muutenkaan viime vuosina ollut helppoa. Vuoden 2014 mummoni kuoli jalan nekroosista johtuvaan sydämmen pysähtymiseen. Siinä välissä tuli ero ja loppuvuodesta isäni kuoli syliini suolilamasta johtuvan vatsakalvon tulehduksen takia(oltiin juuri lähdössä sairaalaan) Nuo kokemukset sai minut erakoitumaan ja nyt viime vuoden kesällä taas toinen mummoni kuoli bakteerista johtuneeseen tulehdukseen. On tässä silti yritetty olla positiivisia kaikesta huolimatta mutta nyt alkaa jo tuo terveyskin pettämään näin 27 vuotiaana....
Ensimmäisen paniikkikohtauksen jälkeinen aika
5
134
Vastaukset
- masisxxx
Voisitko ajatella meneväsi mielenterveyshoitajan puheille. Saattaisi helpottaa, jos käy silloin tällöin keskustelemassa olostaan jollekulle asiantuntijalle. Itse käyn reilun kuukauden välein ns. tukea antavassa terapiassa mt-hoitajalla. Syynä tosin psykoottistasoinen masennus. Kerran (aikaa sitten) käydessäni psykiatrilla, lääkäri itse kertoi, että hän oli aikoinaan meinannut itse saada paniikkikohtauksen. Hän oli kyllä tunnistanut oireet alkavaksi paniikkihäiriöksi, mutta hän oli vaan mennyt kauppaan ja ostanut yhden oluen ja juonut sen kai aika saman tien. Kohtaus oli kai loppunut siihen. En sano, että tämä olisi yleispätevä ohje, mutta ehkä hätä ei lue lakia. (Alkoholistille en kyllä suosittelisi)
- kofeiinii
Vältä kahvin juontia...
- häpeä
Itselläni kahvi on laukaissut ensimmäisen paniikkikohtauksen ja muutman muun niitten jälkeen..
- Toivoaonyhä
Vanha keino on puhaltaa paperipussiin, niin kauan kuin jaksaa. Tepsii. Ei sinulla mitään vikaa ole sydänpuolella.
- Entinenpaniikkinen
On joitakin homeopaattisia lääkkeitä, jotka auttaa paniikkihäiriöissä, esim Argentum Nitricum, Phosphorus, Ignatia (kahvi ongelmat on yleensä viittaus sen aiheuttamiin oireisiin, mutta ei välttämättä aina, myöskin läheisten menettäminen). Sydänoireiselle voisi sopia lisäksi Argentum nitr, mutta paras käydä homepaatilla. Vaatii todennäköisesti pari kolme lääkettä. Itse kärsin aikoinaan vakavista kohtauksista, siihen auttoi meditaatio, homeopatia ja psykoterapia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081672Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai981597Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä961507Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541396Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341362Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48895Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115882Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii427861Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai290827Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347815