aktiivimalli, kiero tukien leikkaus

kieroapeliä

Minusta olisi ollu reilumpaa vaan leikata työttömyysturvaa rehdisti 30€ kaikilta. Aktiivimalli ei tule vaikuttamaan aktiivisuuteeni työnhakijana mitenkään. Tällä hetkellä opiskelen työttömyystuella ja sen lisäksi teen osa-aikaisia töitä. Tavoitteena on pian saada kokoaikatöitä. Sama tavoite on ollut koko työttömyyden ajan. Ei vain ole onnistunut. Nyt talous on noususuhdanteessa, mikä käsitykseni mukaan lisää mahdollisuuksia työllistyä. Minua vaan ottaa rankasti päähän, että työllisyysasteen paranemista tullaan pitämään osoituksena aktiivimallin toimimisesta. Niinpä leikkaukset työttömyysturvaan voidaan perustellusti säilyttää ja voidaan vaikka leikata lisääkin.

12

82

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PelletVieTyötUlkomaille

      Turhaa paskaa, jokaisella on oma ammattihistoria, työ ja koulutus historia ja jokainen on oma persoona sekä alue missä elää sekä toimii ovat aivan erilaisia, joten mitä vittua tälläsillä muka saadaan parempaa aikaan? Poistakaa jo ne vitun ALV verot joita asetitte tilapäisiksi kiusaksi ihmisille! Sekä vittuun tommoset työttömiä kyykyttävät jutut!!! Jos ootte noin vitun ahneita hei päättäjät kuolkaa LAMAAN! Saatana! :)

      • Syyseuraus

        Vaikutat tyypiltä joiden takia on ollut perusteltua luoda aktiivimalli.


    • Häh5q42

      Valheellista ja kaksinaamaista selittelyä. Tukia on haluttu leikata, ja loppu on selittelyä.
      Asumistukea on haluttu vääntää enemmän kiusanteoksi, pakottaa ihmiset halvemmille asuinseuduille. Sitten kun siellä ovat, väitetään työttömyyskorvauksia leikattavan siitä syystä, että ihmiset hakeutuisivat seuduille, missä työtä on.

      Täysin ristiriitaista selittelyä, joka todistaa, että kiusaamisen tarkoitus on. Parempi olisi julkisen sektorin lakata teeskentelemästä hyväntekijää ollenkaan. Lopettaa kiusanteon "palvelut". En tiedä, onko ns. hyvinvointivaltiota alun perin tarkoitettu kiusantekovaltioksi, mutta jotkut siihen suuntaan sitä haluavat vääntää.

      Millä kusipään logiikalla avustusten saaminen muka tarkoittaa, että pitää alistua johonkin sadistiseen kiusantekoon? Eikö julkinen sektori pysty jakamaan perustuslain tarkoittamia avustuksia, ja jos ei pysty, niin eikö ole aika vetää johtopäätökset ja panna pillit pussiin?

      Lopettaa julkinen sektori, lopettaa verotus, lopettaa röhisevien sikapoliitikkojen hyysääminen. Mihin kusipään logiikkaan perustuu ajatus, että joidenkin pitää päästä komentelemaan toisia? Mikä tekee näistä sioista niin erinomaisia?

      • yritämmejaolemmeolemassa

        Tervetuloa aikuisten maailmaan. Täällä jokainen on oman onnensa seppä ja joutuu tulemaan toimeen omillaan. Näin on ollut, on nykyisin ja tulee aina olemaan. Julkinen sektori voidaan karsia minimiin, sillä emmehän halua elää kommunistisessa yhteiskunnassa vaan vapaassa maassa.


      • Häh5q42
        yritämmejaolemmeolemassa kirjoitti:

        Tervetuloa aikuisten maailmaan. Täällä jokainen on oman onnensa seppä ja joutuu tulemaan toimeen omillaan. Näin on ollut, on nykyisin ja tulee aina olemaan. Julkinen sektori voidaan karsia minimiin, sillä emmehän halua elää kommunistisessa yhteiskunnassa vaan vapaassa maassa.

        Jos noin on, mitäs sitten perustuslaissa selitellään riittävästä sosiaaliturvasta? Oletko ikinä lukenut? Ja missä laissa sanotaan, että jollain on diktaattorin oikeus komennella toista miten huvittaa? Ei missään laissa, ainakaan Suomessa. Mutta joillakin paskapäillä on luulo, että tällaista komennusoikeutta on. Tällainen luulo pitäisi loppua sekä sadisteilta, että orjamaisilta nöyristelijöiltä sekä että.


      • itseäniskastakiinni

        Sellaista se vain on oikeassa maailmassa. Vanhempien suojassa netin kuvitteellisessa ympäristössä, voi kasvaa mielikuvitusmaailmassa jossa joku tulee aina auttamaan ja hoitamaan kun tulee ongelmia. Todellisessa elämässä näin ei ole vaan pitää selvitä ihan itse. Yleensä ns. siperia opettaa.


      • hahahahahahahaha
        itseäniskastakiinni kirjoitti:

        Sellaista se vain on oikeassa maailmassa. Vanhempien suojassa netin kuvitteellisessa ympäristössä, voi kasvaa mielikuvitusmaailmassa jossa joku tulee aina auttamaan ja hoitamaan kun tulee ongelmia. Todellisessa elämässä näin ei ole vaan pitää selvitä ihan itse. Yleensä ns. siperia opettaa.

        Se minkä sosiaaliturvassa menettää niin sen rikoksilla voittaa. Ei kannata jatkossa näyttää likaa porvarilta.


      • poismenneestä

        Joo, varmaan heikompi aines turvautuu rikoksiin, mutta suurelle enemmistölle pieni potku persuuksiin tekee vain hyvää. Vanhempien olisi se jo pitänyt tehdä piltille mutta eivät ole raaskineet.


      • hahahahahahahaahaha
        poismenneestä kirjoitti:

        Joo, varmaan heikompi aines turvautuu rikoksiin, mutta suurelle enemmistölle pieni potku persuuksiin tekee vain hyvää. Vanhempien olisi se jo pitänyt tehdä piltille mutta eivät ole raaskineet.

        Jos nyt tuosta työttömien armeijasta esimerkiksi vain 10% (alakanttiin arvioiotu) turvautuu rikoksiin eli noin 50 000 ihmistä, niin virkavalta on heidän edessään avuton. Vankilat ovat tällä hetkellä täysiä (noin 4000 vankia). Miten ajattelit sijoittaa yli kymmenkertaisen määrän roistoja? Jos rakennetaan lisää vankiloita niin kustannukset tuhatkertaistuvat verrattuna sosiaaliturvaan nähden.


      • opettakaalapsillenne

        Turha sitä on heitellä 'alakanttiin' arvioituja lukuja, nehän eivät perustu mihinkään. Rikoksia tehneitä pitää tietysti rangaista lakien mukaan. Maailma vain nyt on aina ollut, on nykyisin ja myös tulevaisuudessa sellainen että ihmisen on opittava tulemaan toimeen ilman toisten jatkuvaa apua. Yhteiskunta voi auttaa vain pientä määrää eli lähinnä niitä jotka eivät pysty tähän aikuisen oikeesti. Muiden on otettava itseään niskasta ja hoidettava itse asiansa. Tietysti vanhemmat/sukulaiset/ystävät auttavat toisiaan. Tälläinen on oikea maailma.


    • Nakdimi

      Miksi hallitus tai työviranomainen edes kysyy mielipidettä asiasta jota asianomainen ( ideologisesti pitkäsikaistyötön ) vastustaa kaikin keinoin. Kyllä maksajan pitää sanella ehdot ja viikkorahan saaja noudattaa ohjeita.

    • häh4983718

      Eli keskustelijoiden mielestä avunsaajia pitää kiusata? Mitä jos avunsaajat alkavat lyödä takaisin ja ruhjoa teiltä naamat pirstaksi ja muutakin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4650
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      179
      3655
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      68
      2096
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1288
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1152
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      147
      1094
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      50
      1000
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      904
    Aihe