Miten tuo työttömyyskorvaus toimi esim. 70 luvulla? Saiko päivärahaa heti vai oliko joku karenssi jos sai lemput . Entä jos jätti itse vastakirjan ? Entä jos kiltäytyi jobista myllyssä? Joutuiko heti viimeiseksi listalle? Muistaako joku.
Työttömyys ja mylly?
5
1826
Vastaukset
- apinapuomi
sen muistan että jos kolmannenkerran kieltäyty jobista niin lensi listalla viimeseksi.
myllystä sai jobilapun joka esitettiin botskilla tai konttorissa ja jos ei kelvannu jobiin niin tuli merkintälappuun ja takasmyllyyn.
ja kun nimen heittimyllyyn listalle piti olla kontrollikortti,passi rokotustodistus,merimieslääkärintodistus ,tubitodistus .wassermannitodistus - Muistelia
Kiitos, nyt herää lisää kysymyksiä kun en millään muista kontrollikorttia ja wassermannitodistusta . Mitä ne olivat? Muistan kyllä että verikoe otettiin välillä,oliko joku kuppakoe?
- Jericjo
AINAKIN MINULLE LÄÄKÄRI LAITTOI SORMEN PYLLY AUKKOONI? EN TIEDÄ MIKSI MUTTA KUULUI MERI LÄÄKITYSEE? SEILASIN BANGATISSA DUNKKINA JA LOPULTA HÖYRUNÄ.
- Myllyjauhoi
"Myllyt" olivat pitkään tavallaan julkisia paikkoja sikäli, että listat olivat työvoimatoimistoissa kaikkien kiinnostuneiden nähtävillä. Kun SMP- niminen puolue kampanjoi yksissä vaaleissa poistavansa työttömyyden puolessa vuodessa tai jotain sellaista, ja kun puolue sitten vaaleissa menestyikin niin hyvin, että päätyi hallituspuolueeksi, työvoimaministeriksi valittiin Urpo Leppänen. Leppäsen aikana, mahdollisesti jopa hänen aloitteestaan, merimiesten listat siirrettiin suljetumpiin tiloihin pois suuren yleisön silmistä. Tällä tempulla merimiesten työttömyydestä melkein kuin päästiin eroon.
- apinapuomi
jos sait huudosta vikaeerausjobin ,niin nimesi säily listalla ja siinä luki vielä missä laivassa olit vikaeeraamassa. ja kaikki merimiestoverit ties missä botskissa vikaeeraat :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun282668Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5031774Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei161764- 171384
Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si681199- 231198
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431088Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?751075- 31988
UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa90952