Työttömyys ja mylly?

Muistelia

Miten tuo työttömyyskorvaus toimi esim. 70 luvulla? Saiko päivärahaa heti vai oliko joku karenssi jos sai lemput . Entä jos jätti itse vastakirjan ? Entä jos kiltäytyi jobista myllyssä? Joutuiko heti viimeiseksi listalle? Muistaako joku.

5

1869

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • apinapuomi

      sen muistan että jos kolmannenkerran kieltäyty jobista niin lensi listalla viimeseksi.
      myllystä sai jobilapun joka esitettiin botskilla tai konttorissa ja jos ei kelvannu jobiin niin tuli merkintälappuun ja takasmyllyyn.
      ja kun nimen heittimyllyyn listalle piti olla kontrollikortti,passi rokotustodistus,merimieslääkärintodistus ,tubitodistus .wassermannitodistus

    • Muistelia

      Kiitos, nyt herää lisää kysymyksiä kun en millään muista kontrollikorttia ja wassermannitodistusta . Mitä ne olivat? Muistan kyllä että verikoe otettiin välillä,oliko joku kuppakoe?

    • Jericjo

      AINAKIN MINULLE LÄÄKÄRI LAITTOI SORMEN PYLLY AUKKOONI? EN TIEDÄ MIKSI MUTTA KUULUI MERI LÄÄKITYSEE? SEILASIN BANGATISSA DUNKKINA JA LOPULTA HÖYRUNÄ.

    • Myllyjauhoi

      "Myllyt" olivat pitkään tavallaan julkisia paikkoja sikäli, että listat olivat työvoimatoimistoissa kaikkien kiinnostuneiden nähtävillä. Kun SMP- niminen puolue kampanjoi yksissä vaaleissa poistavansa työttömyyden puolessa vuodessa tai jotain sellaista, ja kun puolue sitten vaaleissa menestyikin niin hyvin, että päätyi hallituspuolueeksi, työvoimaministeriksi valittiin Urpo Leppänen. Leppäsen aikana, mahdollisesti jopa hänen aloitteestaan, merimiesten listat siirrettiin suljetumpiin tiloihin pois suuren yleisön silmistä. Tällä tempulla merimiesten työttömyydestä melkein kuin päästiin eroon.

      • apinapuomi

        jos sait huudosta vikaeerausjobin ,niin nimesi säily listalla ja siinä luki vielä missä laivassa olit vikaeeraamassa. ja kaikki merimiestoverit ties missä botskissa vikaeeraat :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      57
      5775
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      77
      2983
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      22
      2238
    4. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      40
      1985
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1848
    6. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      162
      1833
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      6
      1569
    8. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      83
      1182
    9. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1181
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      75
      1026
    Aihe