Mamut ovat iljettäviä
Ziis
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Persut ovatkin jääneet juuri tuolle tasolle.
Hyvä kun heillä on ihan oma terapiaryhmä jota vetää Montgomery Burnsin näköinen ja oloinen tyyppi.
Loistava juttu taitavalta kirjoittajalta linkissä! Pari katkelmaa:
"Sen sijaan hän oli ainaisesta rahapulasta kärsivä, epäonnistuneen avioliiton läpikäynyt 36-vuotias."
"Hän, hienoa anglosaksista perimää kantava herrasmies, haki tuloksetta yli sataa työpaikkaa. Samaan aikaan ties minkäväriset ja kaikenlaisia alempia rotuja edustaneet ihmiset valtasivat katunäkymän ja saivat vielä töitäkin."
Tuntuu tyypilliseltä mamuttajista ja suvakkihuorista hokevalta persulta nykypäivään siiirrettynä. Ei uutta auringon alla rasismin suhteen.
Tää juttuhan on ollut aiemminkin esillä! Kirjailijaa kuvotti se, että Ameriikan mailla asteli joitakin brutaaleja suomimamuja.
”Pääsy kielletty intiaaneilta ja suomalaisilta”. Ymmärsivät heti, ketkä ovat roskasakkia. Tosin intiaanit eivät tainneet olla mamuja.
Pettersson on ennenkin ollut piikki mamuja hokevien persuilijoiden lihassa, siis lukutaitoisten (niitäkin löytyy jokunen), vaikka tuossakaan kolumnissa ei puhu mistään puolueesta mitään. Itsekin tiettävästi monenkertainen mamu, mm. Venäjällä kauan asunut. Taitava kolumni!