Krääsäporukoilla kuuset jo roskissa

Vanhajoulu

Joulukuusta pidetään perinteen mukaan pitkälle tammikuulle, loppiaiseen tahi Nuutin päivään. Mutta niinpä oli taas heti tapanina taloyhtiöiden roskakatokset tulvillaan joulustressaantuneiden entisiä joulupuita. Sitä kun ollaan niiiin kyllästyneitä koko jouluun ennenaikaisesti, kun on kuukausi juostu kaupoissa ostamassa kaupallista joulua ja passkat välitetään joulun varsinaisesta merkityksestä saati sanomasta. Novaahan ne varmaan kuunteli aattonakin kun eivät paremmasta tiedä ja kirjoittelevat ihmeissään vauvapalstoille kuinka joku laittaa maksalaatikkoa joulupöytään kun meille einesavuttomillehan se on vain mitätöntä arkiruokaa saarioisteeeen. Eikä eroteta perinteistä makaronilaatikkoa lihamakaronilaatikosta. Joulun aika on edelleen menossa, vaikka krääsäjoulun viettäjät jonottavat jo kehäarjessaan ja töötöttelevät kun edellä menijä ajaa liian hiljaa. Ruuhkavuodet ja asuntolainat ja autolainat ja lapset koirat kaikki kalliisti vakuutettu eikä jää tilistä mitään ja nyt pitäisi maksaa joululahjavelat ja visalaskut. EI OLE KUUSEN VIKA

4

631

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Öyenssöyen

      Olet siis itse perinnejoulun edustaja.

      Kerropa meille sitten, että miten siinä perinnejalkaan asennetussa kuusessa pysyy neulaset?

    • mielenpahoittajienmaa

      Jopas aiheesta mielesi pahoitit. Pistä pystyyn kansalaisaloite kuusten puolesta.
      Meillä kuusi heivattiin tammikuun eka päivä pois kun neulaset ei pysyneet enää kuusessa millään.

    • Kartanonmies

      Neulaset pysyvät kuusessa, kun se on kaadettu oikeassa vaiheessa kuunkiertoa. Puut ovat kuun asennonvaihtelun mukaisesti erilaisissa vaiheissa kuukauden mittaan. Kierron mukaan kuusi tuli kaataa muutama päivä ennen joulua tai viimeistään joulukuun ensimmäisinä päivinä. Enemmistö myyntikuusista kaatuu juuri väärään aikaan, jolloin kuusen kasvuvaihe on kaatohetkellä epäsuotuisa. Tällaiset kuuset eivät pidä neulasiaan kuin lyhyen ajan ja alkavat tiputtaa niitä jo muutamassa päivässä.

      Meidän kuusemme kaadettiin omasta metsästä marraskuun viimeinen päivä. Pihalla se odotteli kolme viikkoa, jonka jälkeen tuotiin sisään. Neulasia ei tippunut kuukauteen. Koska kuusi oli hyvinvoiva, se sai olla tammikuun loppuun asti koristamassa salia.

      Jos haluaa ostaa kunnon kuusen, kannattaa kysyä myyjältä, milloin se on kaadettu.

    • eejerereherher

      Itse päätin vain kirjoittaa tähän, vaikka vanha ketju onkin. Itse en ole koskaan kuusta hankkinut, en edes muovikuusta. Minusta kuusen kaataminen muutaman päivän tai viikon koristeeksi tuntuu typerältä, eikä kuusi merkitse minulle yhtään mitään.

      Ja turha puhua kuusesta, että se edustaa jotain joulun sanomaa. Ei, se on vain turhaan kaadettu puu, ei yhtään mitään muuta. Ja jouluruoatkin ovat vain ruokia, ei niillä ole mitään tekemistä joulun sanoman kanssa. Varsinkin kun jokaisessa maassa jouluruoat ovat erilaisia. Edes pohjoismaissa ei ole samanlaisia jouluruokia.

      Itse tosin voin olla väärä kirjoittamaan joulusta. Ostan vain 2 lahjaa jouluna (niitäkin mietin varmaan muutaman minuutin ja nappaan vain hyllystä) ja muuta vaivaa en joulun eteen tee. En tee jouluruokia, en koristele, en lähetä kortteja tai edes tekstiviestejä jne. En vihaa joulua, minusta joulu on vain yksi satunnainen päivä vuodesta.

      ps. Joulukuusta ei ole mainittu kertaakaan Raamatussa. Itse asiassa, edes sanaa "joulu" ei ole kertaakaan Raamatussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      57
      2794
    2. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      36
      2409
    3. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      92
      1673
    4. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      85
      1295
    5. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

      Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1139
    6. Emotionalisuuden puute.

      Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
      Sinkut
      155
      821
    7. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      80
      754
    8. Ei ole vaikea päättää kumpi

      Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.
      Ikävä
      52
      696
    9. Ymmärrätkö jo nyt, että

      Vetäytyminen ei kannattanut? Asioista pitäis puhua rauhassa hyvässä hengessä eikä lakasta maton alle. Yhdeltä ihanalt
      Ikävä
      44
      672
    10. 43
      655
    Aihe