Sähköpatteri resonoi / värisee

asfasfasfasfasfas

Hei,

Makuuhuoneessamme on pieni arviolta 90 -luvun sähköpatteri, jonka huomasin eilen yöllä alkavan pitämään surisevaa / värähtelevää ääntä eli resonoimaan. Tärinä loppui kun otin patterista kiinni kämmenellä, eikä se enää toistunut.

Onko tämmöinen tärinä jotain mistä pitäisi olla huolestunut vai onko se normaalia sähköpatterin toimintaa? En ymmärrä pattereista mitään.

5

1131

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kunhan_toimii

      Meillä on kattila joka alkaa "tutisemaan" hellalla, mutta en välitä siitä sen enempää.

    • samankokenut

      Patterin värinä johtuu siitä että se on kytketty virheellisesti vaihtosähköverkkoon (AC) jossa 50Hz taajuudella muttuva jännite aiheuttaa kuvailemasi kaltaista värinää. Sinänsä värinä ei aiheuta pärisevää ääntä isompaa ongelmaa, mutta pitkään jatkuessaan se voi johtaa laitteen rikkoutumiseen tai aiheuttaa jopa tulipalovaaran.

      Sinun kannattaa tiedustella isännöitsijältäsi (tai jos asut omakotitalossa niin sitten suoraan sähkölaitokseltasi) mahdollisuutta saada tasasähköliittymä (DC) asuntoosi. Toinen vaihtoehto on hankkia vaihtosähköpatterit mutta yleensä niiden hankinta tulee huomattavasti tasasähköliittymää kalliimaksi.

      • Anonyymi00004

        Huu haa


      • Anonyymi00005

        Toinen vaihtoehto on hankkia taajuusmuuttaja, jolla käyttötaajuus muutetaan niin, ettei se enää osu yksiin patterin resonanssitaajuuden kanssa.


    • Hurinaapetiin

      Vanhemmat sähköpatterit tekee sitä joskus.
      Jos et saa kiristeltyä pärinää pois, niin patteri vaihtoon.
      Jos kuuluisi risahtelua tai muuta valokaareen viittaavaa ääntä, niin sitten pikaisesti pois päältä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      51
      991
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      868
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      799
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      737
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      664
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      619
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      596
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      166
      553
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      55
      501
    Aihe