Voiko ulosottoon maksaa itse-ei siis palkasta.

Velkalainen

Meneekö ulosottoon aina maksut suoraan palkasta työnantajan kautta vai pystyykö maksamaan itse joka kuunausi vaadittavan summan? En halua että työnantajani saa tietää veloistani. Pystyykö Tampereella sopimaan uo:n kanssa? Onko konemuksia?

4

862

Äänestä

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfhdfh666

      Riippuu uo:sta eli olepa yhteydessä sinne.

    • velkaelää

      Voit ehdottaa maksusuunnitelmaa mutta ehdotus on tehtävä ennen ulosmittaushetkeä joka ilmoitetaan velalliselle kirjeellä. Asian voi hoitaa puhelimella ja sen saa tehdä yhden kerran. Jos sitten et sitäkään hoida kolahtaa nuija ulosmittauspäätökselle ja se menee sitten suoraan tilipussista siten, että työnantaja velvoitetaan huolehtimaan ulosottomaksu palkasta pois.
      Jos velanmaksusi tulee kestämään yli vuoden, ilmoittaa ulosotto joka vuoden alussa suorittavansa taas ulosmittauksen tiettynä aikana. Jos olet huolehtinut maksusi ajallaan voit soittaa uudestaan ennen sitä ulosmittaushetkeä ja ehdottaa uudelleen vaikka sitä samaa maksusuunnitelmaa. Mutta jos et soita, menee se sitten ulosmittaukseen.

    • tarkkanaII

      Huomioida kannattaa että se maksu pitää myös hoitaa joka kuukausi sinne ulosottoon! Jos maksuissa alkaa olla viiveitä sinnepäin niin ilmoittavat kyllä heti sitten työnantajalle joka ottaa ulosoton palkasta.

    • Mitä työtä teet? Pankkialalla tai muuten vaan käsittelet työksesi esim rahaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      373
      866
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      842
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      78
      642
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      625
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      615
    6. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      599
    7. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      152
      594
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      576
    9. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      557
    10. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      57
      556
    Aihe