Kuolleen äidin ihon kosketus

MRC-

Näin tämän unen viikko sitten ja se jäi mieleeni pysyvästi.
Unessa 6 vuotta sitten kuollut äitini sai tietää isäni (kuollut 15 vuotta sitten) sairastuneen syöpään.
Äiti romahti täysin, otin hänet tavallaan syliini ja yritin lohduttaa. Äidillä oli päällään hihaton paita ja käsivartemme paljas iho kiertyi toisiinsa.

No, tässä ei ole kaiketi mitään ihmeellistä.

Erikoiseksi unen teki sen, että herättyäni tunsin äitini ihon edelleen omaani vasten - sellaisena, jona olen sen kosketuksen tuntenut lapsena yli 50 vuotta sitten. Tämä ihon kosketuksen tunne teki minuun syvän vaikutuksen ja voin tuntea sen vieläkin. Se oli aivan omanlaisensa ja palautui mieleeni heti herättyäni ja voin palauttaa sen mieleeni vieläkin aina kun haluan.
Mikään muu iho ei ole koskaan tuntunut juuri sillä tavalla pehmeältä ja lämpimältä.

Taustana: lapsuudesssani ei halailtu, ei pidetty sylissä eikä toisen koskettelu kuulunut käytäntöön myöhemminkään elämässä. En muista äitini koskaan halanneen minua (en isänikään). Tuo äidin ihon tuntu on peräisin jostain ajalta, jolloin olin vielä pieni lapsi ja "kiinni" äidissä ihan fyysisestikin.

Mutta miksi nyt, 58 vuotiaani, tämä asia tulee yhtä-äkkiä vastaan?
Osaako joku kommentoida.

1

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minusta vastasit esittämääsi kysymykseen itse.

      Läheisyyden kaipuuta, kukapa meistä ei sellaista kokisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      95
      3209
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      75
      2476
    3. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      62
      1444
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      90
      1412
    5. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      14
      991
    6. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      925
    7. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      315
      890
    8. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      10
      837
    9. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      50
      814
    10. Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.

      Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      788
    Aihe