Vuosikymmenten saatossa konsultteja on piisannut pilvin pimein. Kysyn mitkä ovat olleet tulokset? Vastaa sinäkin mielessäsi.
Pyörää on keksitty uudelleen. Mitään oikeaa tuottoisaa ei ole syntynyt. Ehkä henkilölle on riittäyt kun on odotellut eläkepäiviään tai nuoremmat ponnahduslaudan laukeamista... Kuka mitäkin on muka löytänyt tai keksinyt. Sitä on loppuraportissa saattanut lukea, jos sellaista nyt yleensäkään on kyseinen "suurmies" kehdannut ja viitsinyt sorvailla. On riittänyt kun on paik. lehdessä kehunut tulo haastattelussa paikkakunnan maasta taivaaseen.
Lisäki nykyisin on ryöstäytynyt vielä tuo etätyökin. Isopalkkanen herra valitaan kuntaan tai kaivokselle jostain oulusta tai sieltä, ja ainakaan kaksinjaloin ei olla paikkakunnan etua ajamassa.
Kuntalaiset ovat ihmetelleet miksi tenniskenttä rakennetaan. Minä en ole vastaan. Ilkikurista vain on tuo lehestä sykyllä luettu eräs tulo haastattelu jossa mainittiin kyseinen harrastus. Onkohan tuossa taas yksi "SUURI SAAVUTUS".
Konsultit Pyhäjärven syöppöjä. Anteeksi vain.
24
379
Vastaukset
- joutoproon
valittamisen jalo taito
- tedraihas
Aloittaja voi haistaa big nosellaan lokin perseen!!
- KukaHänOn
Kirjaston koneeltako lähettää terkkuja tuo lokin perseen haistattaja , kuka hän on ?
Onkohan kepu parraasta päästä, vai ...- Parraton
SivuseuranSelma voinee ja haluaa ottaa kantaa, että ei kukaan muu kuin kepu. Aina ovat olleet "parhaasta päästä." Laulaen voimme todeta, että tuhon tietä kuljemme.....
- kyylä.koikkalainen
en enää välitä vieraillla kirjastossa kun meni minä päivänä tahansa vaikka kuukauden välein niin rillipää lippalakki-pipomies siellä luuhaa---tyyppi on peräseinän koneella tahi muka lehtiä lukemassa--kyttää ja saa innokkeita.
kahtokaapa palvelutiskillä koneen varauslistaa. jos se ylleensä nimensä siihen kuittaa, niin jäljet ovat kuumat.- ihantottanytkin
herranen aika, kävin kirjastossa ja tämä "kyylä" istuu siellä ja kirjoittelee.
- bisnestätaas
Onhan näitä ollut ja mennyt.
- herätkäähelvetissä
Juu, aivan oikein. En ymmärrä, että teknisen toimet on hoidettu oululaisen firman toimintana. Se maksaa maltaita. Mitä tekee johtajat. Soittavat ja tilaavat herroja hommiin. Kuka tämän on hyväksynyt??Meillähän on johtoryhmän herroja sitä varten.
- Nyhhyyhyyh
Uuden vuoden uudet itkut! Vain itkijät on vanhoja!
- tarkennusta
viimeksi palkattu oli nainen.
- attendostako
Kukahan tällainen nainen on? Tämä viimeksi palkattu!
- maksaamaksaa
Miksi konsultteja, kun meillä on osaavia ihmisiä?
- mitenomatasiat
Onko meillä osaavia ihmisiä. Katso jälkiä ja puhu sitten.
- emokas
mitenomatasiat kirjoitti:
Onko meillä osaavia ihmisiä. Katso jälkiä ja puhu sitten.
On meillä osaavia Itse olemme valinneet KANSA ON PUHUNUT PULINAT POIS.
- pudokas
mitenomatasiat kirjoitti:
Onko meillä osaavia ihmisiä. Katso jälkiä ja puhu sitten.
Karjun mukaan näiden valittajien taidot ovat heikot mutta yritys kova. AH AH
- omastamielestään
Kaikkein paras sai lähtöpassit.
- jkfjt
Konsultit ja uudet virkamiehet näyttävät olevan samaa "rotua", jos ymmärrät mitä tarkoitan ?
" Tuulentuomat jäähdyttelijät"kuuluvat virkamiehinäkin konsulttisarjaan. - 5876
Joo ei niitä kannattaisi ottaa.
- 9876543255
Pakkohan niitä on palkata. Hyvävelikerho on sumplinut sukulaisensa sellaisille palleille, mistä ne ei tiedä tuon taivaallista. Hyvä ne. Paskempi me. Ja naapurikunnat pitää meitä vähän yksinkertaisina. Miksiköhän??
- taitamattomia
Ikäneidot on sotkeneet kaikki asiat niin solmuun että aukomisessa menee vuosia.
- 857634
Löysin vanhan ketjun jossa on pohdittu samaa asiaa kuin eräässä tämän päivän ketjussa, että "käypäläisiä on ollut ennenkin" jne. Molempien havainto ja ajatus näyttääisi olevan yhtenäinen.
Taitaa olla turhaa porukkaa ? - sopumaksaa
Teknisessähän on johtaja ei kai nyt oululaiset voi tulla tänne haalimaan mitään eikä ainakaan ilman valintaa tehtävään tai virkaan tai töihin jne... Mitä ne johtajat tekee jos muille työnsä skeidaavat. Ohan nyt jo nähty mihin se johtaa jos virattomana tehtävissä pyörii. Eikös se korkeinkin "vallan kaappaus " virasta johtanut melekosiin sanktijoihin jne. seuraukset ei olleet halpoja sehän nähtiin.....
- kansakoulupohjalta
No joo! Tuskin joidenkin palveluiden hankintoihin mitään valintaa virkaan tarvitsee tehdä! Taidetaan päästä hiukkasen halvemmalla kun kilpailutetaan pelkät palvelut, ihan näin lukiokoulutuksella ajatellen!
- nummis
Kansalaisen pohdintana voi todeta edellisiin että teknisen johtajan tulee itse kilpailuttaa, tuskin siellä lisäväkee siihen tarvitaan.Näin ainakin Nivalassa. Tänäpäivänä tulee palkkaa vastaan tehdä työtä ja kaikki tämähän on määritelty jo viran myötä. Tulleenee aika pian aika kun joudutaan vähentään väkkee ja vieläpä aika kovalla leikkauksella. On se kumma että ennenaikaan on pärjätty vähällä työväellä, ja vieläpä käsityönä ilman kalliita ohjelmia tietokoneineen. Olihan aika toinen muttaa taisi virkaa tekevätkin olla "rautaa." Ja ammattitaito timanttia. Nyt taitaa olla lautaa ja ohutta sekä puutaheinää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse764558Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093793Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1483516Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.431997Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1261074
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381000- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847