Velkojen vanhentuminen

Tiixi89

Velkojen perinnän keskeytyspyyntö. Velkojen vanheneminen.
Miten tämä kuvio menee.

Velkoja oli vanhentunut vuoden lopussa perintäyhtiöllä.? Tarkoittaako että min ei tarvitse enään maksaa ollenkaan kyseisiä velkoja.?

Kysynyt monesta paikasta, plondiin päähän uppoa tämä.

2010 vuodelta vanhoja velkoja alektum yrittää periä. Olen kotiäiti. Kannattaisiko keskeytys pyyntö vai mitä ihmettä teen.???


Nyt hyvät neuvot kalliita. Auttakaa.

3

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kun velka on vanhentunut, ei sitä voida enää laillisesti periä. Suomeksi tämä tarkoittaa, että mikäli joku yrittää periä vanhentunutta velkaa, ei sitä tarvitse maksaa. Perintäfirma tekisi tässä perintärikkomuksen, josta voisit tehdä poliisille rikosilmoituksen tai ilmoituksen kuluttajaviranomaisille hyvän perintätavan vastaisesta toiminnasta. Alektum on ollut kuluttajaviranomaisten hampaissa toistuvasti.

      Velka ei vanhene, jos siitä säännöllisesti 3 vuoden välein muistutetaan, velkomustuomion jälkeen vanheneminen pitää katkaista 5 vuoden määräajoin. Lopullisen vanhenemisen määräaika tulee kuitenkin kaikille kuluttajaveloille vastaan yleensä 15-20 vuodessa.

      Mainitset, että velkasi on vuodelta 2010. Siitä on pitänyt muistuttaa 2013 ja 2016, tai viedä se käräjille, muutoin velka on vanhentunut. Jos tätä ei ole tehty, kiistä saatava määrältään ja perusteeltaan vanhentuneena Alektumille. Tällöin perintätoimet pitää lain mukaan lopettaa ja joko velan perinnästä luovutaan kokonaan tai se viedään käräjäoikeuteen. Oikeudessa jälleen kiistät saatavan, mikäli näitä vanhenemisen katkaisutoimia ei ole tehty./ Suomen velalliset ry

    • Tiixi89

      Onko se käräjä prosessi jos se siihen menee niinkuin riemukasta ja kallista hupia. Onko mahdollista voittaa. Kuullostaa aina niin hurjalta.

      • Velkomusasiat ratkaistaan käräjäoikeudessa normaalisti riidattomina eli pelkällä kansliapäätöksellä. Riitautettu velka viedään istuntoon, jossa tuomari tutkii osapuolten väitteet. Velkojan väitteinä pitää löytyä alkuperäinen velkakirja sekä velan perintätoimet ja vanhenemisen katkaisut päivämäärineen. Velallisen väitteitä olisivat näiden asiakirjojen puuttuminen tai virheet niissä. Jos olet varma, ettei esimerkiksi velan vanhenemista ole asianmukaisesti katkaistu, riitauta velka. Perintäyhtiö pystyy nopeasti laskemaan, kannattaisiko sen mieluummin vetäytyä kanteesta kuin ajaa häviöön ja korvauksiin johtavaa prosessia. Silloin asiaa ei viedä käräjäsaliin. Sinun pitää kuitenkin vaatia tuomiota, jossa velka todetaan vanhentuneeksi - asiaa ei kannata jättää sillensä, koska silloin oikeusprosessi voidaan käynnistää myöhemmin uudelleen. Vaadi myös vähintään 50-100 euron korvauksia selvittelyn aiheuttamista kuluista, tällaiset ovat menneet oikeudessa läpi. /Suomen velalliset ry


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5117
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      25
      3460
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      34
      2795
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1810
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1586
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      251
      1392
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1362
    8. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1356
    9. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      0
      1220
    10. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      73
      1068
    Aihe