Keltainen uloste

TKKMKK

Minulla on ollut nyt muutaman kuukauden melkein jatkuvasti ripuli ja uloste joko kellanruskeaa tai aika keltaista. Vatsavaivoja ei ole eikä ripulikaan ole ollut niin paha, että housuun olisi tullut.
Minulla on ilmeisesti jokin imeytymishäiriö. Sappikivet (ei vatsavaivoja), keliakia (ei muita oireita)... haima?, maksa?
Olen 66-vuotias. Syön selkäkipuun nyt Arcoxia-tulehduskipulääkettä, Artro Balans glugosamiinisulfaattia sekä 60 mg Cymbalta-mielialalääkettä kivun lievitykseen, lisäksi erilaisia B-
ja D-vitamiineja ja kollageenia. Voisiko olla lääkkeistä johtuvaa? Koskaan ennen ei ole ollut lääkkeiden kanssa mitään ongelmaa.
Onko ulosteen värillä ja ripulilla haimasyövän kanssa tekemistä?

3

419

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mummoihminen

      Kysymykseesi en osaa vastata. Mutta, keltaista löysää ulostetta minulla on ollut jo vuosikausia, alkoi heti sen jälkeen kun sappirakko poistettiin sappikivien ja tulehduksen takia. Pahenee, jos syön jotakin kovin rasvaista. Muuttuu vihreäksi, jos syön mustikoita (sininen + keltainen=vihreä) :-). Tämän kanssa elän ja muistan hoitaa nestehukkaa, kun ripuli on pahempi.

      Jos olisin sinä, kävisin lääkärillä. Ja, kun sinulla on muitakin vaivoja, jos vain pystyy varaamaan pidemmän ajan kuin 15 min. Siinä ajassa ei lääkäri ehdi kuunnella kuin yhden vaivan. Kokemusta on.

    • hsd

      Oletko jo ollut lääkärissä ?
      Asialla ei tarvitse olla syövän kanssa mitään tekemistä, mutta jossain voi olla jotain lievää häikkää,
      jos uloste on kovin vaaleaa, vauvankakan keltaista. Se ei ole normaalia.
      Lääkkeet voivat vaikuttaa elimiin, vähän, arvioisin.
      En itse esim. voi syödä Arcoxiaa kuin 15 mg kerrallaan (nivelkipuihin),
      se aiheuta minulle sydänhäiröitä ja onkin sydäntoksinen lääke, mutta tervesydämiselle ei ilmeisesti mitenkään haittaava.

      • apuasaatavilla

        Minulla todettiin haiman toiminnassa vika, kun uloste muuttui keltaiseksi ja limaiseksi. Toisinaan aivan vesiripulia toisinaan verta ulosteessa. Mene ihmeessä tutkimuksiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1683
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      1635
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      1544
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1405
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1365
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      48
      901
    7. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      448
      885
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      885
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      293
      835
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      818
    Aihe