Tuo naurettava hyväveli tuki, jolla saa saman verran rahaa kuin lääkäri palkkaa tekemättä yhtään mitään, ilman mitään vaatimuksia, on aika lopettaa. Lehdissä on viimeaikoina ollut paljon esimerkkejä näistä sankareista jotka herroiksi tuolla elää. Käykää siis allekirjoittamassa:
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2588
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2588
Vastaukset 14
Vanhimmat
Mullekki ryssät maksaa pimmeenä.
So so. Ei missi karpelan piskit tule toimeen jos eläke viedään. Samoin lipposen eukko kuolee nälkään ja miten käy Suvi lindenin meikkiostoksile? Ei näitä älykköjä voi kurjuuteen ajaa. Voi voi kun säälittää.
Kansa on itse edustajansa äänestänyt. Mitä urputatte???? :)
Mikään puolue ei vaaliohjelmassaan ole luvannut tuota poistaa. Ja en osaa sanoa milloin tuo eläke systeemi edes on tullut. Ei ainakaan kahden viime hallituksen aikana. Joten pidä turpa kiinni v**un autisti. Äö selvästi alle 60.
Äö, eli älykkyysösämäärä? Menehän ceeppari takaisin sinne työpajalle lattioita luutimaan, sikäli kun uskaltavat sinulle niin monimutkaisen työkalun haltuun.
Tämä sitä rikkaiden aktiivimallia. Lisää keinoja kaihtamatta itselle lyöden kaikkein heikoimassa asemassa olevia työttömiä.
Lellipenikoita ja tissinimijöitä ne kansanedustajat ministerit on. Eduskunta on iso hiekkalaatikko jossa veronmaksajioiden ja ulkomaan velkarahoilla mässäillään. Hellatuttelis sentään kun on säälittäviä ressukoita 5milj. asukkaan kansan paimentajia. On siinä medialla seuraamista yrittäen pitää korkeaa uutisproffiillia näistä tyhjänpäiväisistä valehtelija sukupolvesta ja heidän piiloavustajista. Paskaporukkaa.
Eipä ole aktivoinnista kysymys ex-kansanedustajilla. Heille maksetaan siitä että karttelevat töitä. Silti tekevät konsultointi yms. hommia firmojensa nimiin siihen lisäksi.
Onks tepukka vielä kotona saikulla??? Tissien kopelointikii on täyttä työtä???
Allekirjoittakaa ihmeessä. Nuo tulevat kalliiksi meille veronmaksajille. Heidän tulee saada pois sopeuttamiseläkkeeltä ja tutustumaan aktiiviseen työnhakuun kun muutkin työttömät joutuvat tekemään.
Kuka sitä nyt itseltään leikkaisi?! Juhana Vartiainen vaahtosi miten jokainen on vastuussa itsestään... ei koske näitä ex-edustajia, eikä nykyisiäkään. Ilmainen raha ja edut, mm. taksisetelit muutaman kilometrinkin matkalle, on etu josta EI VAAN VOI LUOPUA!
Myös pienempipalkkaiset kansalaisetkin sen tarvitsevat, kun on katsottu, että hyvää palkkaa saavat kansanedustajat tarvitsevat sopeutumisrahaa!
Nyt on todellakin aika kansan laittaa loppu tälle sopeutumiseläkkeelle. Samalla tavalla kortistoon ja anomaan työtä viikottain tai alennus päivärahaan.
Nyt ihmisiä kohdellaan jo hirveällä tavalla. Sekin on ollut hirvittävää, että joutuu työttömäksi ilman omaa syytään, firmat, jopa valtion omistavat myyvät toinen toisilleen ja samalla tuleekin sitten yt ja vanha väki pois.
Sitten ihminen kortistoon kirjoittamaan lappua työtön, työtön, joka ikinen päivä, rajoitetaan mahdollisuuksia matkustaa vaikka ulkomailla olevan perheenjäsenen luokse, sillä rajoittamistahan se on jos päiväraha katkeaa.
Vaan nyt tämä sietämätön vaatimus myys kaikki tai anna ilmaiseksi kotisi ja lähde työhön muualle ja maksa kallis vuokra.
Työtä pitää saada ihmisille, eikä näitä kamalia uhkauksia, vahtimista.
Kun te päättäjät joudutte itse tuohon valvontaan ja teidät on heitetty yli laidan työpaikalta, vaikka olette tehneet työtä vuosikymmeniä ja vielä kaikkenne antaen. Sopii miettiä miten kauan jaksatte.
Joten kaikille sopeutumiseläke tai sitten niiltä harvoilta,. jotka saavat pois ja heti. silloin vasta kansanedustaja oppii näkemään elämän todellisuuden ja varmasti hoitaisi pestinsäkin vähän toisin.
Yli 45 000 nimeä alla, nyt kaikki allekirjoittamaan niin saadaan tuo aloite menemään läpi ja katsotaan onko yliherroilla selkärankaa yhtään.