Tuo naurettava hyväveli tuki, jolla saa saman verran rahaa kuin lääkäri palkkaa tekemättä yhtään mitään, ilman mitään vaatimuksia, on aika lopettaa. Lehdissä on viimeaikoina ollut paljon esimerkkejä näistä sankareista jotka herroiksi tuolla elää. Käykää siis allekirjoittamassa:
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2588
Kansanedustajien sopeutumiseläkkeiden poistaminen
14
60
Vastaukset
- mökkitalkkar
Mullekki ryssät maksaa pimmeenä.
- Hulluutta
So so. Ei missi karpelan piskit tule toimeen jos eläke viedään. Samoin lipposen eukko kuolee nälkään ja miten käy Suvi lindenin meikkiostoksile? Ei näitä älykköjä voi kurjuuteen ajaa. Voi voi kun säälittää.
- käytäääntäsi
Kansa on itse edustajansa äänestänyt. Mitä urputatte???? :)
- 34534
Mikään puolue ei vaaliohjelmassaan ole luvannut tuota poistaa. Ja en osaa sanoa milloin tuo eläke systeemi edes on tullut. Ei ainakaan kahden viime hallituksen aikana. Joten pidä turpa kiinni v**un autisti. Äö selvästi alle 60.
- 54345
34534 kirjoitti:
Mikään puolue ei vaaliohjelmassaan ole luvannut tuota poistaa. Ja en osaa sanoa milloin tuo eläke systeemi edes on tullut. Ei ainakaan kahden viime hallituksen aikana. Joten pidä turpa kiinni v**un autisti. Äö selvästi alle 60.
Äö, eli älykkyysösämäärä? Menehän ceeppari takaisin sinne työpajalle lattioita luutimaan, sikäli kun uskaltavat sinulle niin monimutkaisen työkalun haltuun.
- haistakaajo
Tämä sitä rikkaiden aktiivimallia. Lisää keinoja kaihtamatta itselle lyöden kaikkein heikoimassa asemassa olevia työttömiä.
- Tissineiköviininlipittäj
Lellipenikoita ja tissinimijöitä ne kansanedustajat ministerit on. Eduskunta on iso hiekkalaatikko jossa veronmaksajioiden ja ulkomaan velkarahoilla mässäillään. Hellatuttelis sentään kun on säälittäviä ressukoita 5milj. asukkaan kansan paimentajia. On siinä medialla seuraamista yrittäen pitää korkeaa uutisproffiillia näistä tyhjänpäiväisistä valehtelija sukupolvesta ja heidän piiloavustajista. Paskaporukkaa.
- etgg
Eipä ole aktivoinnista kysymys ex-kansanedustajilla. Heille maksetaan siitä että karttelevat töitä. Silti tekevät konsultointi yms. hommia firmojensa nimiin siihen lisäksi.
- TepuHakkis
Onks tepukka vielä kotona saikulla??? Tissien kopelointikii on täyttä työtä???
- PoisVelttoilemasta
Allekirjoittakaa ihmeessä. Nuo tulevat kalliiksi meille veronmaksajille. Heidän tulee saada pois sopeuttamiseläkkeeltä ja tutustumaan aktiiviseen työnhakuun kun muutkin työttömät joutuvat tekemään.
- ahne.jurtiainen
Kuka sitä nyt itseltään leikkaisi?! Juhana Vartiainen vaahtosi miten jokainen on vastuussa itsestään... ei koske näitä ex-edustajia, eikä nykyisiäkään. Ilmainen raha ja edut, mm. taksisetelit muutaman kilometrinkin matkalle, on etu josta EI VAAN VOI LUOPUA!
- Sopeutumisrahaaaa
Myös pienempipalkkaiset kansalaisetkin sen tarvitsevat, kun on katsottu, että hyvää palkkaa saavat kansanedustajat tarvitsevat sopeutumisrahaa!
- poispois
Nyt on todellakin aika kansan laittaa loppu tälle sopeutumiseläkkeelle. Samalla tavalla kortistoon ja anomaan työtä viikottain tai alennus päivärahaan.
Nyt ihmisiä kohdellaan jo hirveällä tavalla. Sekin on ollut hirvittävää, että joutuu työttömäksi ilman omaa syytään, firmat, jopa valtion omistavat myyvät toinen toisilleen ja samalla tuleekin sitten yt ja vanha väki pois.
Sitten ihminen kortistoon kirjoittamaan lappua työtön, työtön, joka ikinen päivä, rajoitetaan mahdollisuuksia matkustaa vaikka ulkomailla olevan perheenjäsenen luokse, sillä rajoittamistahan se on jos päiväraha katkeaa.
Vaan nyt tämä sietämätön vaatimus myys kaikki tai anna ilmaiseksi kotisi ja lähde työhön muualle ja maksa kallis vuokra.
Työtä pitää saada ihmisille, eikä näitä kamalia uhkauksia, vahtimista.
Kun te päättäjät joudutte itse tuohon valvontaan ja teidät on heitetty yli laidan työpaikalta, vaikka olette tehneet työtä vuosikymmeniä ja vielä kaikkenne antaen. Sopii miettiä miten kauan jaksatte.
Joten kaikille sopeutumiseläke tai sitten niiltä harvoilta,. jotka saavat pois ja heti. silloin vasta kansanedustaja oppii näkemään elämän todellisuuden ja varmasti hoitaisi pestinsäkin vähän toisin. - 92309432809
Yli 45 000 nimeä alla, nyt kaikki allekirjoittamaan niin saadaan tuo aloite menemään läpi ja katsotaan onko yliherroilla selkärankaa yhtään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081668Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai961590Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä961496Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541394Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341362Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48893Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115882Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii420857Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai290826Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347812