Kekkonen hiihtää, Kekkonen kalastaa...

kokokansanPaavo

...ja Kekkosta moititaan siitä kun se kuvitteli lopulta olevansa ainoa joka osaa presidenttinä hoitaa isänmaan asioita kansan parhaaksi. ??

Mutta se osaaminen piti sittenkin paikkansa, seuraavaksi tullut presidentti "vahvamarkka" Manu sai aikaan osaamattomuudellaan -90 luvun laman ja sitä seuraavat presidentit ova olleet täysiä mitättömyyksiä.

Nytkin on tarjolla homoa, eutanasia-akkoja ja diipa daapa käppänää.
Nyt äänestämme oikean presidentin suomeen, Suomi tarvitsee presidentin!

10

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MaissAnushAUJombeJOHTO

      Väyrynen olisi hyvä valinta jo pelkästään kokemuksenkin vuoksi. Ei olisi myöskään pelkkä juoksupoika kuten nykyinen käppänä.

      • kokokansanPaavo

        Väyrynen on kuulemma noussut tavallisen kansan suosikiksi koko maassa!


      • Komppaan

        Pave oli Urkin oppipoika, joten hän tietää kansalaisten ja isänmaan tarpeet ym.


      • Commandante
        kokokansanPaavo kirjoitti:

        Väyrynen on kuulemma noussut tavallisen kansan suosikiksi koko maassa!

        "Väyrynen on kuulemma noussut tavallisen kansan suosikiksi koko maassa!"
        Mielenkiintoinen uutinen! Onko käynyt niin, että tavallinen kansa on muuttunut Suomessa pikkuriikkiseksi vähemmistöksi? Sillä tämän päivän uutisten mukaan Väyrysen kannatus on luokkaa 4 %. Mm. Huhtasaari on edellä.


      • Välikysymys

        Miten Väyrysen kokemus on hyödyttänyt Suomea ja EU:ta edellisten 10 vuoden aikana?


    • marttimaalta

      Sorrettu kansa tarvitsee Paavo ja Vuokko mukit täynnä Tapio viinaa.

    • mulkoväyrynen

      Väyrysellä on kiero mies, silmätkin kierossa ja kiemurteleen kierosti, ihan kuin olisi hirveä sköntsä housussa. Väyrynen on Ossin veroinen änkyrä maalla, merellä ja ilmassa! Se toki on positiivista Väyrysessä, että kepuja kyrsii Väyrysen toimet ja Vanhasta kyrsii vielä enemmän!

    • Kyrsikääper--le

      Väyrynen ei harrasta sexiä kummityttönsä eikä maahanmuuttaneen pojan kanssa.
      Se ei tietenkään kyrsi vihervasureita eikä kokkareita vai kyrsiikö?

    • Commandante

      Merkillisen sitkeässä meissä suomalaisissa asuu "vahvan johtajan" kaipuu. Presidentin pitää olla mies, "joka tekee". Siten Kekkosen tekemisetkin ovat ajan myötä kasvaneet yliluonnollisiin mittasuhteisiin. Tosiasiahan kuitenkin on, että Kekkosen homma oli aika ajoin melkoista kohellusta. Talous oli tämän tästä aivan kuralla (itse asiassa lähes aina), devalvaatio kuului olennaisena osana työkalupakkiin, inflaatioprosentti oli lähes jatkuvasti kaksinumeroinen jne.... Politikkojen joukossa oli aina henkilöitä, jotka olivat mustalla listalla - heillä ei ollut mitään asiaa ministeriksi tms. Kokonaisia puolueita saattoi olla vuosikausia mustalla listalla jne jne.... Listaa voisi jatkaa pitkään.

      • Mutta yhteiskunta meni taloudellisesti ja sosiaalisesti eteenpäin. Koskaan ei valitettu, ettei ole rahaa. Rakennettiin valtava määrä sairaaloita, terveyskeskuksia, vanhainkoteja, päiväkoteja, kouluja, teitä, lentokenttiä, sähköistettiin rautateitä, tehtaita. Sosiaalitukia luotiin. Koskaan ei leikattu mistään. Kukaan ei noussut sanomaan, että väärällä tiellä ollaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2147
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      42
      2105
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1845
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1261
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1080
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1023
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      946
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe