mistä tietää onko ärtyneen suolen vaivaa

mitäon

Vai kyseessä vatsatauti tms. Minulla on tuo ibs mutta nyt yöllä heräsin kun oli huono olo vatsaa kipristeli ja päätä särki.Tätä nyt ollu koko päivän varsinaista ripulia ei ole mutta vatsa toimii samalla tavalla kuin silloin kun toi suoli on pahana eli pienissä erissä limaa ja sitä itseään.Onko muilla ibs potilailla päänsärkyä ja jäseniä kivistää vähän.En ymmärrä voiko toi suoli ärtyä ihan yhtäkkiä taas pahaksi oli muutaman päivän taas parempi käykö kellään niin? Mieliala laski taas nollan puolelle täysin perhe ei jaksa enää tätä mun valitusta enkä itse tätä oloa ja vaihtelua heti kun luulee että parempi potkasee takaisin!!! Lääkäri käski vaan opetella elämään ärtyneen suolen kanssa olla ajattelematta kipua .Miten ?? Auttakaa neuvokaa mitä tehdä jos osaatte ja kertokaa omia kokemuksia tässä taistelussa ruokavalio jotenkin ok. Litalginia kipuun juon vettä kahvi on jätetty.Ja tosiaan joskus menee hyvin ja nyt taas ei Ja se eka kysymys tosiaan mistä erottaa kumpaa vaivaa...kiitos jos joku vastaisi tai osais"lohduttaa"!

2

144

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VakioKirjoittaja

      Suoraan on vaikea sanoa onko ibs vai joku muu. Onko mahdollista että olet syönyt jotain sopimatonta tai pilaantunutta parin päivän sisällä? Ylipäänsä muutenkin kannattaa näissä suolisto-oireisissa taudeissa katsoa mitä, yleensä ei hyväksi voimakkaasti maustetut ruoat, tuore sipuli, sitrukset yms.

      Itsellä korkeintaan lievä ja vaihteleva ibs. Olisi hyvä hermostollisista ja aineenvaihduntasairauksista johtuen syödä kutakuinkin hyvää diabeetikon ruokavaliota vaikkei sitä olekaan. Hiljattain muuten julkaistiin tutkimus, jonka mukaan tämä olisi hyväksi myös MS-taudissa, ja tähän viittaava taudinkuva minulla onkin pääosin mutta syy ei ole MS.

    • putken_mutka

      mitäs väliä sillä on että mihin vaivaan oireet liittyy, sekä vatsatauti että ibs hoidetaan kuitenkin kotona ja oireitten tullessa sietämättömiksi on mentävä lääkäriin.

      itelläni oireet vaihtelevat. monta päivää saattaa mennä täysin oireetta ja sitten jostain syystä maha turpoaa ilmasta, sattuu turkaisesti, tuntuu että oksettaa ja paskattaa eikä oikeastaan muu auta kuin paastoamaan rupeaminen.

      kaikenlainen stressi pahentaa vaivaa, ite teen rentoutusharjoituksia ja koitan keskittyä johonkin muuhun kuin omien vaivojeni tutkiskeluun ja niistä valittamiseen. kivut vähenee nopeasti kun vähennän syömistä ja välttelen tarkasti fodmappeja, eli syön pelkkää riisiä, lihaa ja lehtisalaattia kunnes vatsa rauhoittuu.

      myös apteekissa on kaikenlaisia käsikauppavalmisteita suolisto- ja vatsavaivoihin, netistä löytyy keskusteluja näistä. toisessa ketjussa joku kertoi hyötyneensä agiocurista ja muualla kehuttiin silicolgeliä, jos kipujen syynä on ilma niin cuplatonista saattais olla hyötyä. marketeissa myydään piparminttuteetä joka on hyvin mieto ja harmiton rohto vatsakramppeihin. eli reseptittömiäkin hoitoja löytyy , mutta tietysti tärkeitä on hoitaa syytä eikä vain oiretta. tarkista ruokavaliosi äläkä hötkyile.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      77
      1816
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1192
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      954
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      869
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    6. 77
      692
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      664
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      618
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      54
      608
    10. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      561
    11. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      63
      561
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      538
    13. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    14. 36
      504
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      442
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      408
    20. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      398
    Aihe