JÄTTIINVESTOINTEJA NYT MYÖS TALVIVAARASSA !

HYVÄ_UUTINEN

" Outokumpu Chrome Oy:n Kemin kaivos sekä Terrafame Oy ovat jo ilmoittaneet merkittävistä investoinneista. Samoin Sotkamo Silverin hopeakaivoshanke Sotkamossa ja Keliber Oy:n litiumin tuotantoon tähtäävä kaivoshanke Kaustisilla etenevät", toteaa Kaivosteollisuus ry:n toiminnanjohtaja Pekka Suomela tiedotteessa.

29

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hdfghdfghdfghdfhg

      Viherhörhöt on vain pidettävä porstuan puolella..

      • Tarkoitat kai entistä ääriviherpipertäjää, Kimmo TiiIikaista?


      • Tietyissä
        osmium1 kirjoitti:

        Tarkoitat kai entistä ääriviherpipertäjää, Kimmo TiiIikaista?

        tilanteissa, kyllä..


    • odotettu-lopputulos

      Kun viherkouhot on saatu ulos hallitustyöstä niin investoinnit lähtivät vahvaan nousuun kuten oli arvattavissakin.

    • Litiumkaivos

      Akkutehdas on kova paukku !

    • ChempolikseenkinIhme

      Olen varma että ainakin suomalaiset veronmaksajat saavat investoida Sipilän sukulaisten firmoihin tukiaisten muodossa vielä vuosikymmeniä eteenpäin.

      • kepujen.perinteet

        Toivottavasti tuotanto muistetaan myydä ulos riittävän halvalla, ettei vain pääse jäämään jalostusarvoa kotimaahan. Sitä ei tarvita, koska aktiivimalli työllistää kaikki työttömät muutenkin.


      • Nomikseinoinkin
        kepujen.perinteet kirjoitti:

        Toivottavasti tuotanto muistetaan myydä ulos riittävän halvalla, ettei vain pääse jäämään jalostusarvoa kotimaahan. Sitä ei tarvita, koska aktiivimalli työllistää kaikki työttömät muutenkin.

        jos kansa äänestää taas sen vällysilmän taas ministeriksi niin noin voi käydäkkin..


      • kusessasas
        Nomikseinoinkin kirjoitti:

        jos kansa äänestää taas sen vällysilmän taas ministeriksi niin noin voi käydäkkin..

        Aivan milloin ja mitkä vaalit on tulossa, mutta sipilä on väärässä puolueessa koska on aito porvari joka työllistää vain sukulaisiaan verorahoilla.


        Poliitikot pyrkivät valitsemaan sanansa tarkkaan, mutta välillä mennään pieleen. Tutustu suomalaisten ja ulkomaalaisten poliitikkojen surkuhupaisiinkin möläytyksiin.

        Sitaatit on kerätty Sami Hantulan kirjasta Eläköön demokratia! - Muistinmenetyksiä, muunneltuja totuuksia ja muita poliittisia päästöjä sekä ulkomaisilta verkkosivuilta.
        Suomesta

        ”Se oli yleisvastaus.” (Matti Vanhanen ristiriitaisesta vaalirahoituskommentistaan vuonna 2008)

        ”Joskus pitää vähän taiteilla sanojen kanssa. Jos ei pysty vastaamaan, pitää olla vastaavinaan.” (Matti Vanhanen vuonna 2010)

        ”Hän jatkaa ikuisesti. Meillä on maailman paras kokoomuksen puheenjohtaja.” (Henna Virkkunen Jyrki Kataisesta vuonna 2009)

        ”Suomalaisen puolueen johtajaksi sopii kohta vain psykopaatti tai tomppeli. Psykopaatti ei välitä ja tomppeli ei ymmärrä.” (Timo Soini vuonna 2009)

        ”Lissabonin sopimus on ihan butrosbutroskalia, ei siitä suomalainen mitään ymmärrä.” (Timo Soini vuonna 2009)

        ”Helsinki on erittäin turvallinen – ei tietenkään tarvitse mennä tyrkyttämään itseään pimeällä johonkin pusikoihin.” (Paavo Lipponen vuonna 2005)

        ”Ei ole sukua, mutta sillehän minä en sattumalta voi mitään, että hän on vaimoni sisar.” (Kauko Juhantalo kaavoituspäällikön jääviydestä vuonna 2005)

        ”Kun annetaan vähän rentouttavaa, esimerkiksi otetaan pieni huikka ja lähdetään liikenteeseen, autoilija on paljon parempi liikenteessä esimerkiksi tämmöisissä kaupungeissa kuin Helsinki.” (Pertti ”Veltto” Virtanen vuonna 2007)

        ”Koen olevani siilinjärveläinen.” (Espoossa asuvan Jyrki Kataisen peruste nostaa eduskunnan kulukorvausta vuonna 2009)

        ”Joku linja pitää olla, vaikka se olisi vähän huonompikin.” (Hannes Manninen vuonna 2007)


    • kepuille.tukiopetusta

      Aloitus on selvästi kepulaispuolueeseen kuuluvan tekemä. Heillähän on perinteisenä ensimmäisenä kotikielenä kotiryssä ja siksi he eivät tiedä, että yhdyssanoissa käytetään sanojen välissä yhdysviivaa, mikäli edellisen sanan viimeinen ja seuraavan sanan ensimmäinen kirjain ovat sama vokaali.

      • EttöNäin

        "Terrafame Oy ovat jo ilmoittaneet merkittävistä investoinneista. "


    • Sinipiikahallitus
      • paloheinänpöljä

        Kova on punarupun aamu jälleen kerran...

        Hyvä niin.


    • Gggfrrff

      Kepulit on mätä paska puolue!!

      Suomen kieroin ja typerin puolue ehdottomasti.

      Idiootteja täynnä

    • nostettu-esimerkiksi

      Terrafamella, Kainuulla ja Suomella menee hyvin, kiitos Sipilän hallituksen.


      ....Ja tämä totuus tekee kipeää viherkouhottajille ja palstan Sipilän mollaajille.....taas kerran.

      • kusetuskos

        Aivan 100 miljoonaa kepun ihmeseen plus lisää sijoittaien rahoja "tuottavaan" kaivokseen, no milloin tämä yhden miljardin ihme tuottaa veronmaksajille tuloa?


      • pitäisi-ymmärtää
        kusetuskos kirjoitti:

        Aivan 100 miljoonaa kepun ihmeseen plus lisää sijoittaien rahoja "tuottavaan" kaivokseen, no milloin tämä yhden miljardin ihme tuottaa veronmaksajille tuloa?

        1200 työntekijää tuo Terrafamen maksamien palkkojen kautta verotuloja Suomeen.


      • kusetuskos
        pitäisi-ymmärtää kirjoitti:

        1200 työntekijää tuo Terrafamen maksamien palkkojen kautta verotuloja Suomeen.

        Aivan, ja paljonko tuo verotuloja 200 kansanedustajaa ja nyt se kysymys milloin eduskunta on tuottanut voittoa?


      • tarpeensa-kullakin
        pitäisi-ymmärtää kirjoitti:

        1200 työntekijää tuo Terrafamen maksamien palkkojen kautta verotuloja Suomeen.

        Terrafamen 1200 työntekijää ja työpaikkaa Kainuussa ei ole demari-vihervasuri oppositiolle hyvä asia he haluavat 1200 työtöntä tilalle, katkeraa vaalikarjaa "aktivointia" varten.


    • Mullekansosa

      Kyllä veronmaksajilla riittää rahaa tukiaisiin!

    • punikki.demu

      Urania ja akkutarpeita. Nyt minua VITUTTAA kaiv os alkaa tuottaa.

      • Sitä odotellessa ;D


    • S24uomlaineN

      Lohdutan ei tarvitse kauan odotella. Käy kuten Turun telakan. Suomi saa yhden vahvan veturin taloutta nostamaan.

    • Kepunkurakuoppa

      Juuri loppuvuodesta 70 potkittiin pihalle.Terrafamella töissä ainoastaan 640 hlö
      Rikkihapporekat jyrää ja bioliuotus toimii.Biodynaamisesti rikkihapolla buaahhhhhh...

      • Sipilä-oikeassa

        640 työntekijää suoraa Terrafamen palkattua väkeä ja saman verran epäsuorasti Terrafamen kaivoksesta työllistyneitä. Kaikki nämä 1200 olisi työttömänä jos vihervasurit olisi päästetty teurastamaan alkuvaikeuksissa kamppailleen suurkaivoksen.


      • dsfgdsfgsdfgsdfgsdfg
        Sipilä-oikeassa kirjoitti:

        640 työntekijää suoraa Terrafamen palkattua väkeä ja saman verran epäsuorasti Terrafamen kaivoksesta työllistyneitä. Kaikki nämä 1200 olisi työttömänä jos vihervasurit olisi päästetty teurastamaan alkuvaikeuksissa kamppailleen suurkaivoksen.

        Puhutaan 5000 henkilöstä jotka työllistyy Talvivaaran kaivoksesta..


      • dsfgdsfgsdfgsdfgsdfg
        dsfgdsfgsdfgsdfgsdfg kirjoitti:

        Puhutaan 5000 henkilöstä jotka työllistyy Talvivaaran kaivoksesta..

        Kaivos ei tuota voittoa aedelleenkään, eikä tule tuottamaan. Mistä rahat investointeihin?


      • kainuun-puolesta
        dsfgdsfgsdfgsdfgsdfg kirjoitti:

        Kaivos ei tuota voittoa aedelleenkään, eikä tule tuottamaan. Mistä rahat investointeihin?

        Terrafame tuottaa hyvinvointia Kainuulle ja laajemmallekin ja voitollisten tilinpäätösten aika on hyvin lähellä.
        Vihreät olisivat tappaneet niille sijoilleen alkuvaikeuksissa kamppailleen suurkaivoksen ja potkineet tuhansittain työntekijöitä työttömyyskortistoon .Tuollaisia tomppeleita ei saa koskaan päästää suomessa hallitukseen, ei koskaan enää sotkemaan Suomen asioita.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      260
      9067
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      312
      6299
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      66
      1370
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1311
    5. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1111
    6. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      79
      1005
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      877
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      43
      788
    9. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      311
      703
    10. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      696
    Aihe