…. sijaan: Laura Huhtasaarta, että tulisi toinen kierros, se tekisi demokratiallemme hyvää. Jos tapahtuisi ihmeellinen ihme, että Laura Huhtasaari valittaisiin Presidentiksi, ei hän itse itselleen voisi myöntää haluamiaan lisävaltuuksia Presidentin vaaleissa. Ei hajottaa eduskuntaa, ei tehdä mitään muutakaan, mitä hänen mielestään Presidentin valtaoikeuksiin kuuluu.
Huhtasaari olisi edustava Presidentti ja pelkään edustamiseen ja "politiseksivastapainoksi" ne lähinnä jäisikin. Se olisi hyvä käytännön vastapaino hallitukselle ja eduskunnalle, eikä hänen mielipiteensä ainakaan lisäisi Presidentin valtaa, kun hän ei sitä itse voi laillisesti määrätä.
Sen sijaan Sauli Niinistö ei puhu Presidentin valtaoikeuksista mitään kummempaa, mutta siten on mahdollista, että hän säätelee enemmän kuin olisi tarvis, kun kukaan ei huomaa, eikä edes kai tiedä kieltää, kun on epäselvää mitä Sauli Niinistö kannattaa ja mitä ei kannata, kaikki on hyväuskoisuuden varassa. Voimmeko siihen uskoa?
Sen sijaan kaikki muut ehdokkaat ovat toisen ja kolmannen luokan ”Sauli Niinistöjä.” Eli kopioita ja huonoja kopioita Niinistöstä, lukuun ottamatta Paavo Väyrystä, joka on yrittämisensä yrittänyt, eikä hänen radikalismiseen linjaan kannata tuhlata ääntä ja Nils Torvalds, jota ei kannata kukaan ja joka on tuuliviiri, eilen Moskovassa tänään Washingtonissa ja yhtä epädemokraattisesti kuin kommunisti aikoinaan, taas nyt kansasta juuri mitään piittaamatta veisi meidät Natoon. Aina sen puolella jolla on Voimaa maailmalla eniten.
Vaikka kurssi taas muuttuu, eivät kaikki ole huomanneet sitä. Se on kammottavaa, kun Kiina johtaa maailmaa, silloin me ollaan Amerikan puolella, jos on kaksinapainen maailma, mutta jos on useampi napainen maailma me olemme tietenkin vain ja ainoastaan Suomen ja Euroopan puolella.
Laura Huhtasaari presidentiksi 2018! Onhan hän edustavan näköinen ja tapainen ja hyvä vastapaino hallitusta ja eduskuntaa vastaa nyt ja seuraavissa vaaleissa. Ihan varma.
Jos kaikki äänestäisikin Presidentiksi Niinistön..
Huomioikaa
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa143187Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.122178Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1181802Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä
Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus101166Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa
Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn1531063Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R4501002- 36823
- 54758
- 67711
Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.30685