Onko omavanhurskaus pyhitystä?

Useammat rigoristit ovat täällä kerskuneet omanvanhurskauden harjoituksellaan, nimittäen sitä pyhitykseksi.

Uskosta Kristukseen vanhurskaita jotka Kristus on vanhurskauttanut ja pyhittänyt, he nimittelevät kaikenlaisilla pilkkanimillä ja yrittävät riistää Kristuksen vanhurskauden heiltä pois valheillaan.

Tämä on vakava asia ja osoittaa kuinka vaarallisia ihmisopit ovat, evankeliumin julistukseen sotkettuina. Seurakuntaoppi muuttuu vääräksi, pyhitydoppi muuttuu omanvanhurskauden harjoittamiseksi ja vanhurskauttamisoppiin sotketaan ihmistekoja.

Pelastuksen toivo ei olekkaan enään yksin kristuksen teossa, yksin uskon kautta, siinä että Jumala armahtaa syntisen ja antaa synnit anteeksi.

Tilalle tulee yhteisö, sekaoppi ja omiin tekoihin luottaminen ja ylpeileminen näillä Kristukden verellä Jumalan omiksi lunastettuja vastaan.
14257
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Vain pyhä voi pyhittää. Vain pyhä Jumala voi syntisen pyhittää, eli erottaa omakseen. Tämä pyhitys tapahtuu uskon ja kasteen kautta Kristuksessa Jeesuksessa.

Muista pyhittää lepopäivä. Mitä se tarkoittaa. Se tarkoittaa, "erottaa Herralle". Siis muista erottaa lepopäiväsi Herran käyttöön. Julista Kristusta heille, jotka eivät vielä häntä tunne. Julista kääntymystä Kristus tielle, joka on parannus.

Parannus ei ole itsensä parantelua, ja lihan viilaamista, kuten omanvanhurskauden rakentajat väittävät. Vaan synnnin tunnustusta ja armon vastaanottamista uskossa Krustuksen sovinouhrin perusteella. Jeesus on tie.

Omanvanjurskauden rakentaminen rigorismin avulla ei ole tie pelastukseen, vaan tie orjuuteen, tie sianruokakaukalolle.

Äänestä

Jokaisen+ihmisen+synnin+määrä+on+tasan+100%+.+Nimittäin+jo+yhdenkin+lainpykälän+rikkomus+tekee+sinusta+koko+lain+rikkojan.+Ja+sellaisia+olemme,+kaikki+ihmiset.+Joko+sinä+uskot+Kristuksen+uhrin+tähden+kaikki+syntisi+jokaisen+elämäsi+sekunnin+aikana+anteeksi,+ja+pelastut,+taikka+et+usko+ja+menet+koko+lastisi+kanssa+kadotukseen.Ei+ole+kahta+mahdollisuutta+päästä+taivaaseen,+on+vain+yksi+mahdollisuus,+se+on++usko+Kristukseen.+Ja+se+toinen+mahdollisuus+on+ilmaiseksi+tarjotun+armahduksen+hylkääminen+ja+kadotus.Ei+ole+eri+teitä,+on+vain+yksi+Tie.+Gal.+2:16++mutta+koska+tiedämme,+ettei+ihminen+tule+vanhurskaaksi+lain+teoista,+vaan+uskon+kautta+Jeesukseen+Kristukseen,+niin+olemme+mekin+uskoneet+Kristukseen+Jeesukseen+tullaksemme+vanhurskaiksi+uskosta+Kristukseen+eikä+lain+teoista,+koska+ei+mikään+liha+tule+vanhurskaaksi+lain+teoista.

Äänestä
  • Aloitajan
    -
    Kysymykseen , ei ole !
    -

    Äänestä

Oikein, 10

Äänestä

Ja jälleen tuli "VERI esille". Kiihkoilijat ottavat näillä sivuilla "niskalenkin" maltillisten tutkijoiden parissa. "VERESTÄ on tehty pääteema, joissakin lahkoissa". Raamatussa on paljon muutakin valaistuneisuutta. Esimerkkinä iluinen elämä MAAN päällä, ennallistetussa tilassa, mikä jää aina mainitsematta. Taivaaseen menijät kyykkyyn, ja käyttäkää sitä "kaalianne", ennenkuin sekin on jo myöhäistä.

Äänestä
  • Elä jehova huutele.

    Äänestä

  • Alas.jehovat kirjoitti:

    Elä jehova huutele.

    Juu, samassa kadotuksen junassa ovat kuin es.lestadiolainen lapinlahko...

    Äänestä

  • samojaaivopestyjä kirjoitti:

    Juu, samassa kadotuksen junassa ovat kuin es.lestadiolainen lapinlahko...

    Kitarat esiin

    Äänestä

1.Piet. 4:18Ja jos hurskas tuskalla vapaaksi tulee, kussa sitte jumalatoin ja syntinen näkyy?

Äänestä

Joh. 6:54 Joka syö minun lihani ja juo minun vereni, sillä on iankaikkinen elämä, ja minä herätän hänet viimeisenä päivänä.

Joh. 6:56 Joka syö minun lihani ja juo minun vereni, se pysyy minussa, ja minä hänessä.

Joh. 6:57 Niinkuin Isä, joka elää, on minut lähettänyt, ja minä elän Isän kautta, niin myös se, joka minua syö, elää minun kauttani.

Äänestä

Hurskaan tuska ei hurskasta pelasta, vaan Jeesuksen Kristuksen uhri (ruumis henki ja veri) jolla hurskaan synnit on sovitettu

Äänestä

Jehovantodistajat kadotetasan: MIksi?
1. Joh. 5:12 Jolla Poika on, sillä on elämä; ...
***) ... jolla Jumalan Poikaa ei ole, sillä ei ole elämää.


Hepr. 9:13 Sillä jos kauristen ja härkäin veri ja hiehon tuhka, saastaisten päälle vihmottuna, pyhittää lihanpuhtauteen,
Hepr. 9:14 kuinka paljoa enemmän on Kristuksen veri, hänen, joka iankaikkisen Hengen kautta uhrasi itsensä viattomana Jumalalle, puhdistava meidän omantuntomme kuolleista teoista palvelemaan elävää Jumalaa!

Hepr. 9:15 Ja sentähden hän on uuden liiton välimies, että, koska hänen kuolemansa on tapahtunut lunastukseksi ensimmäisen liiton aikuisista rikkomuksista, ne, jotka ovat kutsutut, saisivat luvatun iankaikkisen perinnön.
Hepr. 9:16 Sillä missä on testamentti, siinä on sen tekijän kuolema toteennäytettävä;
Hepr. 9:17 sillä vasta kuoleman jälkeen testamentti on pitävä, koska se ei milloinkaan ole voimassa tekijänsä eläessä.

***) Hepr. 9:18 Sentähden ei myöskään ensimmäistä liittoa verettä vihitty.

Hepr. 9:19 Sillä kun Mooses oli kaikelle kansalle julkilukenut kaikki käskyt, niinkuin ne laissa kuuluvat, otti hän vasikkain ja kauristen veren ynnä vettä ja purppuravillaa ja isopin ja vihmoi sekä itse kirjan että kaiken kansan,
Hepr. 9:20 sanoen: "Tämä on sen liiton veri, jonka Jumala on teille säätänyt".
Hepr. 9:21 Ja samoin hän verellä vihmoi myös majan ja kaikki palvelukseen kuuluvat esineet.


***) Hepr. 9:22 Niin puhdistetaan lain mukaan miltei kaikki verellä, ja ilman verenvuodatusta ei tapahdu anteeksiantamista.

Veretön ja synneistään sovittamaton Russel kadotettiin, ja samoin kaikki hänen opetuslapsemsa kituvat ikuisesti helvetissä.

Äänestä

Jehovan todistajien uskonto eroaa kristinuskosta monin tavoin,
***) - kuten hylkäämällä kolminaisuusopin,
***) - pitämällä Jeesusta arkkienkeli Mikaelina,
***) - sekä kieltämällä Raamatun ilmoittaman iankaikkisen kadotuksen olemassaolon,
***)- rajoittamalla taivaaseen pääsyn vain 144 000 voidellulle ihmiselle,
***) - sekä uskoessaan Jeesuksen palanneen maan päälle vuonna 1914.[

Äänestä

Heitä odottaa aiankaikkinen kadotus.

Matt. 11:27 Kaikki on minun Isäni antanut minun haltuuni, eikä kukaan muu tunne Poikaa kuin Isä, eikä Isää tunne kukaan muu kuin Poika ja se, kenelle Poika tahtoo hänet ilmoittaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Surullinen_eksytys kirjoitti:

Useammat rigoristit ovat täällä kerskuneet omanvanhurskauden harjoituksellaan, nimittäen sitä pyhitykseksi.

Uskosta Kristukseen vanhurskaita jotka Kristus on vanhurskauttanut ja pyhittänyt, he nimittelevät kaikenlaisilla pilkkanimillä ja yrittävät riistää Kristuksen vanhurskauden heiltä pois valheillaan.

Tämä on vakava asia ja osoittaa kuinka vaarallisia ihmisopit ovat, evankeliumin julistukseen sotkettuina. Seurakuntaoppi muuttuu vääräksi, pyhitydoppi muuttuu omanvanhurskauden harjoittamiseksi ja vanhurskauttamisoppiin sotketaan ihmistekoja.

Pelastuksen toivo ei olekkaan enään yksin kristuksen teossa, yksin uskon kautta, siinä että Jumala armahtaa syntisen ja antaa synnit anteeksi.

Tilalle tulee yhteisö, sekaoppi ja omiin tekoihin luottaminen ja ylpeileminen näillä Kristukden verellä Jumalan omiksi lunastettuja vastaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu