Tämä yli 54 vuotta sitten tapahtunut ryöstö herättää edelleen arvoituksia. Nämä liittyvät eteenkin kahteen pääepäilyyn joista ei koskaan riittävästi todistustaineistoa. Vastoin yleistä luuloa Scotland Yard ei suinkaan pitänyt vain Bruce Reynoldsia, Gordon Goodya, Buster Edwardsia ja Charlie Wilsonia ainoina aivanhenkilöinä. Todellisuudessa Scotland Yard ja eteenkin Tommy Butler jahtasivat vuosikausia Charles Lilleytä ehkä jopa kaikkein tärkeimpänä, joko rahanpesijänä tai kätkijänä. Britannian Postilaitos, Post Office piti puolestaan 100% varmana että ryöstö tehtiin postilaitoksen sisältä lähtenee elintärkeän ja hyvin yksityiskohtaisen ohjeistuksen kautta. Ilman tämän "Ulsterilaisen" antamaa tietoa rosvot eivät ikinään olisi onnistuneet ryöstämään yli 2.6 miljoonaa puntaa pankkiseteleitä Buckinghamshiressä elokuun 8.päivänä 1963. 
Ja suuri mysteeri liittyy siihen miksi Scotland Yard ei tuhlannut panoksia tuon "Ulsterilaisen" (jonka nimi on nyt selvinnyt) kiinnisaamiseen. Postilaitoksen omat rikostutkijat sen sijaan pääsivät omissa tutkimuksissaan hyvin lähelle totuutta. Tommy Butlerin toiminta rikostutkinnassa ei ole ollut suinkaan niin loistavaa kuin on väitetty.
http://pelontorjunta.suntuubi.com/fi/Blogi/#Great-Train-Robbery
"Mutta Butlerilla oli oma heikkoutensa jota tänä päivänä ryhmätyötä suosivassa järjestelmässä ei sulatettaisi. Hän pyrki pitämään asioita liian paljon vain omassa tiedossaan eikä jakanut sitä usein alaisilleen. Tämä johti junaryöstön oikeusprosessissa katastrofiin mm. John Dalyn tapauksessa. Daly osallistui junaryöstöön ja hänellä oli jäänyt sormenjäljet Bruce Reynoldsin Monopoli-lautapeliin. Butler ei kertonut mm. Williamsille sitä että sormenjäljet olivat ainoa millä osoittaa Daly syylliseksi. Niinpä oikeudenkäynnissä Dalyn asianajaja pystyi osoittamaan alibin Dalylle sillä että tämä oli pelannut Monopoli-peliä Bruce Reynoldsin kanssa aikaisemmin vuonna 1963. Mikäli Butler olisi informoinut Williamsia tästä asiasta aiemmin olisi Williams voinut kuulustella Dalya erilaisin metodein ja näin tuhota tämän alibin. "
Englannin Suuren Junaryöstön 1963 arvoitukset?
1
285
Vastaukset
- K.S.Wallin
Tapaukseen liittyy myös muita omituisuuksia jotka viittaavat siihen että ainakin kahden epäillyn tapauksessa joita koskaan ei tuomittu (Danny Pembroke tai Henry Thomas "Harry" Smith tai Jimmy Collins) suoritettiin tai (toisessa tapauksessa yritettiin) rahansiirtoja Scotland Yardin ja konnien välillä. Kuuluisa noin 50 000 punnan löytyminen puhelinkioskissa liittyi yhteen tapaukseen. Välittäjän toimi tunnettu rikollinen Freddie Foreman.
Samoin Tommy Butlerin toiminta Scotland Yardissa ei ole ollut läheskään niin tehokasta kuin usein väitetään. Itseasiassa Butlerin "Lentävä Osasto" otti tehtävän hoitoonsa 12. elokuuta jolloin melkoisen paljon eteenkin alamaailman piiristä oli jo annettu poliiseille ja etsiville rikoksen tekijöistä. Vain 12 tuntia ryöstön jälkeen Gordon Goodynkin hyvin tuntema Mickey Kehoe vasikoi peräti 6 ryöstössä mukana ollut eräälle nuorelle etsivälle. Postitoimiston omat tutkijat pääsivät postilaitoksen sisäpiiritutkimuksissa paljon pidemmälle kuin Butlerin Scotland Yard. 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1295312Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1935017"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste863496Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1093008Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan302384SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei102185Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2561835Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan71467- 1081374
 Toivottavasti odotat minua
Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.821355