Tämä yli 54 vuotta sitten tapahtunut ryöstö herättää edelleen arvoituksia. Nämä liittyvät eteenkin kahteen pääepäilyyn joista ei koskaan riittävästi todistustaineistoa. Vastoin yleistä luuloa Scotland Yard ei suinkaan pitänyt vain Bruce Reynoldsia, Gordon Goodya, Buster Edwardsia ja Charlie Wilsonia ainoina aivanhenkilöinä. Todellisuudessa Scotland Yard ja eteenkin Tommy Butler jahtasivat vuosikausia Charles Lilleytä ehkä jopa kaikkein tärkeimpänä, joko rahanpesijänä tai kätkijänä. Britannian Postilaitos, Post Office piti puolestaan 100% varmana että ryöstö tehtiin postilaitoksen sisältä lähtenee elintärkeän ja hyvin yksityiskohtaisen ohjeistuksen kautta. Ilman tämän "Ulsterilaisen" antamaa tietoa rosvot eivät ikinään olisi onnistuneet ryöstämään yli 2.6 miljoonaa puntaa pankkiseteleitä Buckinghamshiressä elokuun 8.päivänä 1963.
Ja suuri mysteeri liittyy siihen miksi Scotland Yard ei tuhlannut panoksia tuon "Ulsterilaisen" (jonka nimi on nyt selvinnyt) kiinnisaamiseen. Postilaitoksen omat rikostutkijat sen sijaan pääsivät omissa tutkimuksissaan hyvin lähelle totuutta. Tommy Butlerin toiminta rikostutkinnassa ei ole ollut suinkaan niin loistavaa kuin on väitetty.
http://pelontorjunta.suntuubi.com/fi/Blogi/#Great-Train-Robbery
"Mutta Butlerilla oli oma heikkoutensa jota tänä päivänä ryhmätyötä suosivassa järjestelmässä ei sulatettaisi. Hän pyrki pitämään asioita liian paljon vain omassa tiedossaan eikä jakanut sitä usein alaisilleen. Tämä johti junaryöstön oikeusprosessissa katastrofiin mm. John Dalyn tapauksessa. Daly osallistui junaryöstöön ja hänellä oli jäänyt sormenjäljet Bruce Reynoldsin Monopoli-lautapeliin. Butler ei kertonut mm. Williamsille sitä että sormenjäljet olivat ainoa millä osoittaa Daly syylliseksi. Niinpä oikeudenkäynnissä Dalyn asianajaja pystyi osoittamaan alibin Dalylle sillä että tämä oli pelannut Monopoli-peliä Bruce Reynoldsin kanssa aikaisemmin vuonna 1963. Mikäli Butler olisi informoinut Williamsia tästä asiasta aiemmin olisi Williams voinut kuulustella Dalya erilaisin metodein ja näin tuhota tämän alibin. "
Englannin Suuren Junaryöstön 1963 arvoitukset?
1
321
Vastaukset
- K.S.Wallin
Tapaukseen liittyy myös muita omituisuuksia jotka viittaavat siihen että ainakin kahden epäillyn tapauksessa joita koskaan ei tuomittu (Danny Pembroke tai Henry Thomas "Harry" Smith tai Jimmy Collins) suoritettiin tai (toisessa tapauksessa yritettiin) rahansiirtoja Scotland Yardin ja konnien välillä. Kuuluisa noin 50 000 punnan löytyminen puhelinkioskissa liittyi yhteen tapaukseen. Välittäjän toimi tunnettu rikollinen Freddie Foreman.
Samoin Tommy Butlerin toiminta Scotland Yardissa ei ole ollut läheskään niin tehokasta kuin usein väitetään. Itseasiassa Butlerin "Lentävä Osasto" otti tehtävän hoitoonsa 12. elokuuta jolloin melkoisen paljon eteenkin alamaailman piiristä oli jo annettu poliiseille ja etsiville rikoksen tekijöistä. Vain 12 tuntia ryöstön jälkeen Gordon Goodynkin hyvin tuntema Mickey Kehoe vasikoi peräti 6 ryöstössä mukana ollut eräälle nuorelle etsivälle. Postitoimiston omat tutkijat pääsivät postilaitoksen sisäpiiritutkimuksissa paljon pidemmälle kuin Butlerin Scotland Yard.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521987
- 621912
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p121445- 611251
- 501219
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41845Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118707Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit88707Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit33678- 40643