Olen keskisuomesta ja eläkkeellä. (Jyväskylä). Nyt on ystäväpiiri alkanut hajaantua ja "mennä pois", kuka mihinkin. Olen yksin eläjä täällä Nykäsen Matti kaupungissa. Pitkään olen pohtinut muuttoa Tampereelle, siellä on sukua ja koulutovereita ja siellä on erilailla näkemistä ja harrastetoimintaa.
Sukulaisenikin aina Suomeen tullessaan majoittuvat Tampereelle ja joka vuosi jotain ihanaa Tampereelta löytyy, kulttuuri-ihmisiä. Näin he sanovat! Nyt kysyn sieltä paikallisilta mitkä asuin alueet on kivoja ja fiksuja.
Moni varoittaa Hervannasta, Nekalasta ja Villilästä. Kertokaa tänne ruusut ja risut Tampereesta mistä kannattaa ostaa kämppä. KIITOS etukäeen!
'.
Tampereelle muutto?
6
79
Vastaukset
- kaikissa_niissä_asutaan
Eiiii.... taas näitä. Palsta on jo ennestään täynnä sävellettyjä juttuja siitä, mikä kaupunginosa on kaikkein karsein. Lue niitä vanhoja äläkä kysele.
- jossukuaaaaa
Jos sukua ja koulutovereita Tampereella niin miksi kysyä keskustelupalstalta.
- oioityttyuy
K välittäjä älä viitsi enää jauhaa paskaa.
- kyänäinon
Älä tule tänne, ihmiset ovat sivistymättömiä juntteja ja kulttuuri tarkoittaa jotain Pekka Töpöhäntä näytelmää. Kadut täynnä juoppoja ja narkkareita. Vältä nyt ainakin keskustaa.
- Reav
Muuta leinola linnaimaa vatiaöa kangasala on hyvät asuin alueet .hyvät lenkkeily maastot kaupat lähellä pussit lulkee hyvin.tammelakin on hyvä
- Hullujatäynnä
Älä ainakaan muuta näihin ikuri tesoma kalkku lielahti
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081676Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1001606Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä971520Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541398Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341363Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48897Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115883Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii437870Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai291830Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347815