Kansanedustajat ja ministeri

Johan33bbb

Jos haen ja saan aktiivimallin mukaisesti töitä 18 tunniksi kuukaudessa. Saan palkkaa 12-13 euroa/tunnissa, se tekee kuukaudessa bruttona 230 euroa, siitä vähennetään ennakkopidätys sekä muut pakolliset laissa säädetyt maksut, jää käteen, nettona noin 180 euroa/kk.
Kun tuosta vielä vähennetään matkakulut töihin, niin ....no, jaa.
Joko aktiivimallin ehdot on surkeat tai Suomen palkkataso on huono.
Voiko työnantaja laittaa vielä tuon 18 tunnin työajan esim. 2-3 tunnin jaksoihin/päivä?

Olisiko edullisempaa maksaa nykyisin kokoaikaisena (37,5t/vko) olevalle työntekijälle sama palkka esim. 35 tunnista? Näin erotuksella 2,5 tunnilla saadaan palkattua yksi työntekijä, vaikka tauottaa aamukassat ja muut aamuvuoron työntekijät. Illalla yksi 2,5 tunnin työntekijä tauottamaan iltatyöntekijät...Näin työllistämme jo kolme henkilöä. Ja hallitus on tyytyväinen, kun työttömien tilastot vaan pienenee, sairas kulut vähenee, kun 35 tuntia/viikossa tekevä saa 2,5 tuntia vapaa-aikaa enemmän olla lasten kanssa tai vaikkapa kuntoiluun.

Kun kuulin tästä, osallistuin (kansanaloite.fi) lakialoitteeseen, missä halutaan poistaa Kansanedustajien sopeutumiseläke, mikä on useamman tonnin kuussa, kun työt kansanedustajana päättyy.
Tätä menoa voi päättyä monelta. Mielestäni kansanedustajien on myös osallistuttava talkoisiin.
Mitä etuja kansanedustajilta on poistunut esim. viimeisen kolmen vuoden aikana?

Olen palvelualan ammattilainen, mutta työtön.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Johan33bbb

      Miksi kansanedustajien sopeuttamiseläke pitää sallia, jos työt loppuu? Eihän meilläkään ole mitään sopeuttamisrahaa työttömyyteen / eläkkeeseen? Kaikille samat ehdot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1660
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      84
      1566
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      1463
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1392
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1361
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      48
      892
    7. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      880
    8. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      414
      852
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      290
      822
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      807
    Aihe