onks kellään kokemusta siitä kun joku pesee yöllä pyykkiä hiljaisuusaikaan kerrostalossa? onks se luvallista ? mitä voi tehdä kun itse joutuu valvoon sen takia
yolliset ääne kerrostalossa
14
331
Vastaukset
- RandomThinker
No mutta eikö tämä nyt ole niitä normaaleja elämisen ääniä...
Miksi aina jonkun muun pitäisi muuttaa jotain, jospa itse muuttaisi rivariin tai vielä paremmin omaan taloon? En ota kantaa sinuun, mutta osalla näistä äänivalittajista on yliherkkyys äänille, jota ei mieletäni voi ratkaista pelkästään, niin että äänen lähde muuttaa jotain vaan yliherkän on myös sopeuduttava.
Kyllä käy kateeksi kun on joillain vain noin pieniä ongelmia - tyypillistä nykyaikaa... ;)- Nukusiinäsitten
Kerros- ja rivitaloissa pitää olla hiljaisuus 22- 07. Kyllä se niin vaan on, että ääntä tuottava perhekunta saa miettiä muuttoa eikä se, joka haluaa nukkua. Ja nämä yörauhan tarvitsevat ovat usein töissä käyviä henkilöitä. Toisekseen, pesukoneita on monenlaisia, jos ikivanhalla koneella pesee pyykkiä, linkous kuuluu varmaan naapuriin. Hyvä Extra Silence pesukone maksaa 600 -1000 euroa, naapuri voisi hankkia sellaisen. Isännöitsijä antaa lisätietoja taloyhtiön asioista. Yleensä asiat kannattaakin hoitaa isännöitsijä kautta, koska seinän takana saattaa olla eläkeläinen, joka vetää päikkäreitä eikä sille saa sanoa mitään. Eikä siinä tarvitse olla mikään ääniyliherkkä, jos yöllä louskuttava pesukone häiritsee. Jotkut käy näet töissäkin. Sitäpaitsi, miksi ylipäätään pitää pestä pyykkiä yöllä? Taloyhtiön tiloissakaan ei saa pestä pyykkiä yöllä.
- serppe
no mut jos sää itsekkin joutuisit valvoon monta yötä viikossa niin tuskin sanoisit noin. asut varmaan omakotitalossa. siellähän voi tehdä mitä vaan kun on oma talo
- RandomThinker
En asu omakotitalossa. En ole kertaakaan kuullut naapurista linkouksen ääntä. Tietty sekin vaikuttaa mikä on sijainti, onko varmasti vakaa, ja se malli. Mutta siltikin se linkous lähinnä kai häiritsee, ja kyllä kai sen kestää. Mutta joo totta sekin, että pitääkö jatkuvasti pestä yöllä pyykkiä. Satunnaisesti voi tulla tarvetta kyllä erinäisistä syistä, joten kategorisesti ei voi kieltää. Tästä on muistaakseni oikeuden päätöskin.
Suurin "häiriö" mulle on mopoautot viikonloppuisin eli oikeasti en ole vielä mihinkään häiritsevään törmännyt. Ylipäänsä ainut ääni mikä naapurustosta joskus kuuluu, on musiikki mutta ei haittaa yhtään. - Poppikoneetkaakkoon
Kyllä ne mopoautotkin kuuluu normaaliin elämisen ääniin. Ja nuoriso muutenkin, ihana nuoruus! Jos ääniä ei kestä, voi harkita muuttoa maaseudun rauhaan.
- Eihyvääpäiväätaas
RandomThinker kirjoitti:
En asu omakotitalossa. En ole kertaakaan kuullut naapurista linkouksen ääntä. Tietty sekin vaikuttaa mikä on sijainti, onko varmasti vakaa, ja se malli. Mutta siltikin se linkous lähinnä kai häiritsee, ja kyllä kai sen kestää. Mutta joo totta sekin, että pitääkö jatkuvasti pestä yöllä pyykkiä. Satunnaisesti voi tulla tarvetta kyllä erinäisistä syistä, joten kategorisesti ei voi kieltää. Tästä on muistaakseni oikeuden päätöskin.
Suurin "häiriö" mulle on mopoautot viikonloppuisin eli oikeasti en ole vielä mihinkään häiritsevään törmännyt. Ylipäänsä ainut ääni mikä naapurustosta joskus kuuluu, on musiikki mutta ei haittaa yhtään.Oikeuden päätös, voiko yöllä pestä pyykkiä? Voiko joku todella rasittaa oikeuslaitosta tuollaisilla asioilla? Ja joku toinen löytää vielä päätöksen asiaan? Siinä olet oikeassa, että kyllä nykyään on pieniä ongelmia, että kateeksi käy. On todella tyypillistä nykyaikaa kuten kirjoitit.
- RandomThinker
Eihyvääpäiväätaas kirjoitti:
Oikeuden päätös, voiko yöllä pestä pyykkiä? Voiko joku todella rasittaa oikeuslaitosta tuollaisilla asioilla? Ja joku toinen löytää vielä päätöksen asiaan? Siinä olet oikeassa, että kyllä nykyään on pieniä ongelmia, että kateeksi käy. On todella tyypillistä nykyaikaa kuten kirjoitit.
En nyt 100% varma ole tuosta oikeuskäsittelystä, mutta kyllä vain ihmiset kaikesta ihan turhasta käräjöivät!
Ja sitten selvyydeksi vielä mopoautoista eli siis "häiriö", joten en siis todellakaan ärsyynny mopoautoista. Hyvä kapistus kun pääsee kulkeen vapaasti ilman isän ja äidin ainaista kyytien sovitusta, ja ympäri vuoden. Vielä parempi olisi jos Suomessakin saisi autokortin aikaisemmin. Miten se pari vuottaa oikeasti auttaa autoa ajamaan paremmin lujempaa - mikään muuhan ei muutu...? Tässä(kin) tällainen ikäpykälä, jota en voi ymmärtää kun vertaa vaikka amerikkalaisiin.
- kirvesnainen
Aattelin että joku viilaa ja höylää keskellä yötä ja se harmittaa mutta ei.
Luulisi että se pyykinpesukoneen ääni häiritsisi asukkaita itseään vielä enemmän.
Satunnaisesti tuo ois musta ok (esim. jonkun on pakko saada pyykit pestyä vaikka ennen reissua eikä ole vaan syystä tai toisesta aiemmin ehtinyt tms) mutta ei jatkuvasti.
Isännöitsijälle ilmoitusta. Varmaan häiritsee muitakin naapureita?- Tahtoonukkua
Viilaus ja höyläys ei kestä montaa minuuttia. Pesuohjelma joskus yli tunninkin. Mutta jos ei elämässä ole sitä viilausta ja höyläystä, sitten pitää pestä pyykkiä. Että on jotakin kivaa.
- serppe
niin se pesuohjelma kestää kyl kaks tuntia.
- Aamuherätys
Hanki korvatulpat. Auttavat moneenkin ongelmaan, esim. puolison vuodesta toiseen jatkuvaan jokaöiseen kovaääniseen kuorsaamiseen.
- jaamäävaii
Ei ole, ei ole, en tiedä. Itseppä kysysit!
- omatupajaperunamaa
Ei kyl ole häirinnyt aikoinaan kun harkitsin omaa asuntoa sain samaan hintaan oman talon haja-alueelta kuin kämpän kerrostalosta. Nyt voin vaikka räjäyttää pommin pihalla eikä naapurit häiriinny.
- serppe
no vahinkoet kaikilla ei ole varaa ostaa taloa, minäkin ostaisin tai menisin vuokralle omakotitaloon jos sellainen löytyy. rivarin on parempi ,kuin kerrostalo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081683Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1011635Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1011544Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541405Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341365Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48901Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii448885Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115885Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai293835Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347818