Msi kokemuksia, kannettava Msi heikko runko.

Kokemuksia.Msi.Asus.HP

Kokemuksia, kirjoitan tämän jos joku ajattelee läppärin ostoa.
Ostin lokakuussa 2017 ja nyt on käyttänyt 3 kk.
Ostin tuollaisen, MSI GP62M 15.6inch FHD Anti-Glare i7-7700HQ 8GB 1TB 7.2k 128GB SSD SATA GTX 1050 2GB 802.11 ac BT4.0 W10H
Kuvaus: MSI GP62M 7RD 013NE Leopard - Core i7 7700HQ - Windows 10 - 8 Gt RAM - 128 Gt SSD 1 Tt HDD - 15.6" 1920 x 1080 (Full HD) - NVIDIA GeForce GTX 1050 - 802.11ac, Bluetooth - musta
EAN-koodi: 4719072491925

Se oli vanha malli ja hinta 950 e, nyt on jo poistunut, mutta eiköhän muissakin ole "sama vika" ?
Tiesin koneen ja olen siihen tyytyväinen. Koneessa lyhyt akunkesto. Koneessa "heikko näyttö", mutta minun videoiden tekoon aivan hyvä paljon parempi kuin vanhassa koneessani.

MUTTA MIKSI KIRJOITIN; Näyttö ja koko kotelo tuntuu hyvin heikolta, se ei varmastikaan kestä jatkuvaa aukaisua yhdellä kädellä, eikä kantamista yhdellä kädellä. Varmaan tulee joitain vikoja.
(minulla se on telineessä enkä koske näyttöön yhtään edes viikottain).

Näppäimistö on valaistu ja helppo kirjoittaa pimeässä ja aina. Kirjaimien malli on kyllä näppäimillä erikoinen.
Nopeus on aivan kiva tehdessä minkälaisia videoita tahansa, toki 1000 e koneella pitääaina odotella 5-10 sek ja uuden pätkän laittaessa minuutti. Vaikka olen tehnyt 8 raitaisia ja yli 25 GB kokoisia, mitään ongelmia ei ole ollut
-----------------------------------------------
Edellinen oli Asus, yli 6 v , siinä akkukesti yli 5-vuotiaaksi niin että tehoja riitti yli 2.5 tuntiin. Juuri 6-vuotispäivän jälkeen akku heikkeni eikä kestänyt 1-tuntia.
Asuksen ainoa vika, näppäimet kuluivat 3 kk, sitä ei varmaan monella tapahdu. Ostin kiinasta näppäimistön 14 e, se oli aivan samaa, kun kuluminenalkoi päälystin muovilla joka kuuluu sutoon kivisuojaksi. Laitoin muovin päälle ja viilsin veitsellä näppäimet erikseen. Muutaman kk rapisi mutta sitten kului ja toimi hienosti.
Asus oli paksuin ja painavin, silloin saatavista, siinä oli todella vahva runko.

N53SV-SX062V/EX ASUS 15.6"/HD/INTEL i7 2630QM/GT540M/4GB/500G/7HP

https://keskustelu.suomi24.fi/t/10622174/asus-n53s-nappaimiston-kirjaimet--kuluvat

Niin, meillä on monta konetta joten en vertaa vain noiden kahden runkoja keskenään.

Minulla on hyvä luottamus Asukseen, On myös ollut useampi ammattikäyttöön ostettu HP joissa peltinäppäimet, kaukosäätimet ja pari isoa sd levyä, saatu läheisiltä, ei siis ostettuja. Niihin, siis HP heikko luottamus, jokainen on temppuillut koko ajan.

2

5136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bersel

      En ymmärrä miksi pidät jotain läppäriarmadaa jos et kerran edes liikuta koneita mihinkään. Pöytäkone on nopeampi, ei vie pöydältä yhtään enempää tilaa (keskuyksikkö lattialle tai pöydän alle telineeseen), kestää vaikka 10 vuotta ja ei tarvitse aina koko konetta ostaa uudelleen jos jotain hajoaa.

    • Nik2

      MSI varosia on ilmeisesti huonosti saatavilla. omaan 4 vuota vanhaan ei enää saa uutta näppäimistöä. Harmittaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      93
      2576
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      96
      1574
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1495
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1218
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      976
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      41
      872
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      114
      860
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      803
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe